დევნილთა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა რეგისტრაცია დაიწყო
თბილისი.16.08.06.მედიანიუსი. დღეს საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრომ აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან დევნილთა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა რეგისტრაცია დაიწყო.
თავდაპირველად, რეგისტრაცია ქალაქ რუსთავში ჩატარდება. რეგისტრაციის მიზანი საქართველოს ტერიტორიაზე მყოფი დევნილთა რიცხვის ზუსტი დადგენაა.
რეგისტრირებულ პირს დევნილის სტატუსის დამადასტურებელი ახალი მოწმობა გადაეცემა, რომელიც საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი საბუთის პარალელურად იმოქმედებს.
ბოლოს რეგისტრაცია გაეროს დევნილთა საქმეების უმაღლესმა კომისარიატმა 2005 წელს განახორციელა. 2005 წლის მონაცემებით, საქართველოში 200 ათასზე მეტი დევნილი ცხოვრობდა.

Refugees and Internally Displaced People’s Registration Has Been Launched
Tbilisi. 16. 08. 06. Media News. Today Ministry of Refugees and Placement has launched the registration of refuges and IDPs from Abkhazia and Tskhinvali district. Initially the registration will be held in Rustavi. The target of the registration is to estimate exact number of refugees on Georgian territory.
Registered person will be issued a new refugee identity card, which will be used together with Georgian Identity Card.
The last registration was held by UN Supreme Council on IDP affairs in 2005.  According to 2005 data more than 200 thousand refugees inhabited Georgia.