ირაკლი ბათიაშვილის ადვოკატი ხელისუფლებას აუდიოჩანაწერის გაყალბებაში ადანაშაულებს
თბილისი.23.08.06.მედიანიუსი. “გარკვეულმა სტრუქტურებმა შეგნებულად გააყალბეს ირაკლი ბათიაშვილისა და ემზარ კვიციანის სატელეფონო საუბრის აუდიოჩანაწერი, რათა მათ ირაკლი ბათიაშვილის დაჭერის საბაბი მიცემოდათ”, - განაცხადა დღეს სახალხო დამცველის ოფისში გამართულ პრესკონფერენციაზე ირაკლი ბათიაშვილის ადვოკატმა იოსებ ბარათაშვილმა. მან საზოგადოებას 21 აგვისტოს სახალხო დამცველის ჩარევის შედეგად მოპოვებული, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩაწერილი ირაკლი ბათიაშვილისა და ემზარ კვიციანის 23 ივლისის სატელეფონო საუბრის ჩანაწერი გააცნო. აუდიო ჩანაწერში ემზარ კვიციანი აცხადებს, რომ მას კუპალბამ დაურეკა და "გარკვეული რაოდენობით გვერდში დადგომა" შესთავაზა. კვიციანის შემდეგი ფრაზა კი ტელევიზიით გავრცელებულ აუდიოჩანაწერში ამოჭრილია. კვიციანი ამბობს (სტილი დაცულია): "მე ვუთხარი, მე თვითონ იმას ვიზავ-თქო და რო გაგვწყვიტავენ, მერე რაც გინდა, ის გააკეთეთქვა, მაგრამ მაგას ვერ მოესწრებიან'. ამოჭრილია ბათიაშვილის ფრაზაც: 'მარა შენ რო იცოდე, მიუხედავად ყველაფრისა, ახლა ტელევიზიით რაც აჩვენეს შენზე, ყველაფერი მაინც შენს სასარგებლოდ არის, იმიტომ, რომ ჩანს, ძმაო, რო შენ ხარ მებრძოლი კაცი ამ კუთხისთვის".
ადვოკატის თქმით, სწორედ ეს გაყალბებული მტკიცებულებები დაედო საფუძვლად ბათიაშვილის დაჭერას. მისთვის წაყენებული ბრალდება, თითქოს მან იცოდა, რომ კვიციანმა კუპალბას დახმარება მიიღო და სათანადო ორგანოებს არ შეატყობინა, უსაფუძვლოა, რადგან კვიციანს ეს დახმარება არ მიუღია.
იოსებ ბარათაშვილი 24 აგვისტოს გენერალურ პროკურორს ზურაბ ადეიშვილს იმ პირთა ვინაობის დადგენის თხოვნით მიმართავს, ვინც აუდიო ჩანაწერი შეგნებულად გააყალბა. ვინაიდან აღნიშნული აუდიოჩანაწერი პირველად ტელეკომპანია “რუსთავი-2”-ის ეთერით გადაიცა, ადვოკატი ტელეკომპანიის ხელმძღვანელობისაგან ელის განმარტებას, ვისგან და რა სახით მიიღეს მათ აღნიშნული მტკიცებულება.

Irakli Batiashvili’s Lawyer Accuses Government in Falsification of Audio Record
Tbilisi, 23.08.2006, ‘Media News’ – “Someone has falsified Emzar Kvitsiani and Irakli Batiashvili’s phone conversation to use it as a reason for Batiashvili’s arrest,” – declared the lawyer of former Minister of Internal Affairs, Ioseb Baratashvili during the press conference, held in the Public Defender’s Office. Baratashvili showed the real audio record of phone conversation, obtained by the help of Ombudsman’s Office, to the media.
In audio record, Emzar Kvitsiani says that Kupalba has called him and offered him assistant ‘with definite number of people’. Kvitsiani’s answer was deleted in the version of conversation, which was disseminated by television. Kvitsiani says: “I said, I will do it myself. And you can do whatever you want, only after we all are dead. But it will never happen”. Batiashvili’s answer is also deleted: “But, you should know, that despite everything that is said about you in television, everything is on your side, because everyone sees, that you really are fighting for your region”.
According to the lawyer, false evidences caused Batiashvili’s arrest. The accusation that he has knew that Kvitsiani received support from kupalba and he has not informed state about it, is wrong; because Kvitsiani has not got any assistance from Abkhazian side.
Ioseb Baratashvili will submit appeal to the General Prosecutor’s office on the 24th of August, demanding punishment of people, who have falsified the audio record.
The lawyer is waiting for explanation from administration of TV Company ‘Rustavi 2’, who was the first to air the audio record. Baratashvili is interested, how TV Company has got this record.