რადიო "იმედის" რეგიონული კორესპონდენტი ირწმუნება, რომ მას პოლიცია დევნის
რადიო "იმედის" სამეგრელოს რეგიონული კორესპონდენტი ნანა ფაჟავა პოლიციას მის წინააღმდეგ განხორციელებულ მიზანმიმართულ დევნაში ადანაშაულებს.
ჟურნალისტის განცხადებით, მას შესაძლოა ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა უკანონოდ დაეკისროს.
მისი თქმით, 30 აგვისტოს, ზუგდიდის ბაზრის მიმდებარე ტერიტორიაზე ერთ-ერთი გარე მოვაჭრის დაკავებას შეესწრო. მოვაჭრე უბნის ინსპექტორებს არ ემორჩილებოდა, მათ შორის არსებული წინააღმდეგობის გადაღებას კი ჟურნალისტი მობილური ტელეფონით შეეცადა.
"ამ დროს უცნობი, ადამინი მოვიდა ჩემთან, ტელეფონი ხელიდან გამომგლიჯა, სახეში გამარტყა და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მომაყენა. ეს პირი მეგონა კრიმინალი, რომელმაც შემთხვევით ისარგებლა და გამძარცვა. ამის საპასუხოდ უცნობს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მივაყენე და ფიზიკურად შევეწინააღმდეგე. რამდენიმე წუთში უცნობმა განაცხადა, რომ პოლიციელი იყო. ამ ინციდენტის გამო, სამართალდამცველებს მიავიწყდათ გარე მოვაჭრე და ხალხის წინააღმდეგობის მიუხედავად, ავტომანქანაში ჩემს ჩასმას შეეცადნენ. უფორმო პოლიციელმა ტელეფონიდან ის მცირე მასალა ამოშალა, რისი გადაღებაც მოვახერხე",- განაცხადა ფაჟავამ.
მისივე თქმით,  გუშინ  გაირკვა, რომ ბაზრის ტერიტორიაზე მომხდარი ინციდენტის გამო, იგი წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციისთვის დაუმორჩილებლობაშია მხილებული. აღნიშნული მუხლები ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას ჯარიმიდან 30 დღემდე პატიმრობას ითვალისწინებს.
"სამართალდამცველების ინფორმაციით, გარე მოვაჭრე პოლიციელების წინააღმდეგ მე წავაქეზე და ვიმუქრებოდი. სინამდვილეში მე ამ ქალის ვინაობა არც კი ვიცოდი. გარდა ამისა, მე რომ მართლსაწინააღმდეგო ფაქტი ჩამედინა, პოლიციას ადგილზევე უნდა დავეკავებინე და ოქმი შეედგინა, რაც არ მომხდარა. ოქმი ინციდენტიდან მეხუთე დღეს დაიწერა",-განაცხადა ფაჟავამ.
რადიო "იმედის" კორესპონდენტი მის წინააღმდეგ აღძრულ საქმეს ჟურნალისტურ საქმიანობას უკავშირებს და აცხადებს, რომ სამართალდამცველები მის დევნას ადრეც ახორციელებდნენ.
ჟურნალისტს მაგალითად მოჰყავს 2005 წლის 20 ნოემბერს მომხდარი ფაქტი. ფაჟავას თქმით, ამ დღეს, როდესაც ზუგდიდი პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მოლოდინში იყო და ზუგდიდში შადრევანი უნდა გახსნილიყო, მოქალაქე ლუიზა ფ იფია გაიტაცეს, რის გამოც მოსახლეობის საპორტესტო აქცია გაიმართა.
"ამ დროს სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო პოლიციის უფროსი მერაბ გერგაია გატაცებულის დედას ძალის გამოყენებით ავტომანქანაში სვამდა, მე ეს ინციდენტი ტელეფონით გადავიღე, რამაც ძალოვნების გაღიზიანება გამოიწვია. ამას სერიოზული კონფლიქტი მოჰყვა, რის გამოც ჩემზე ფიზიკური ზემოქმედების მცდელობაც კი იყო. დღემდე, ბევრი ისეთი ფაქტი გავახმაურე, რასაც პოლიცია თავის დროზე მალავდ ა,"-განაცხადა ფაჟავამ.
ჟურნალისტი მომავალში მის წინააღმდეგ რაიმე პროვოკაციის განხორციელებასაც არ გამორიცხავს. ნანა ფაჟავამ უფლებების დასაცავად და მომხდარზე ადექვატური რეაგირებისთვის პროკურატურას და სახალხო დამცველის რეგიონულ წარმომადგენლობას მიმართა.
30 აგვისტოს ზუგდიდის ბაზრის მიმდებარე ტერიტორიაზე მოხდარ ინციდენტს სამეგრელო-ზემო სვანეთის საოლქო პროკურატურის გამომძიებელი ლავჍ ?ენტი თოდუა იძიებს.

Regional Correspondent of Radio Station "Imedi" Claims That Police are Pressuring Her
According to her, she was a witness of one of the "outside" vendors' arrest that took place outside Zugdidi market on August 30, the vendor didn't obey the police officers and the journalist tried to film the confrontation with her mobile phone.
"An unknown person approached me at the moment and forcedly took my mobile phone from my hands; he hit me in the face and verbally insulted me. I thought he was a criminal, who wanted to rob me, therefore I also verbally insulted and physically confronted him, in a few minutes that person said he was a policeman, because of that incident the policemen abandoned the vendor and tried to put me in the car despite the people's opposition. The plainclothes policeman deleted the footage on my phone" - Pazhava said.
She also said that due to the incident in the market she has been charged with petty hooliganism and resisting police force. These charges may result in a fine or up to 30 days in prison.
"The law enforcers claim that I was the one who enticed the vendor to resist the police, in fact I didn't even know that woman, besides, if I did something unlawful the police would have to detain me at the site, which was not the case, they wrote the protocol in five days from the incident" - Pazhava said.
The journalist says she has been pressured by the police previously too. On November 20, 2005 when Georgian President Mikheil Saakashvili was to visit Zugdidi a local individual Luiza Pipia was abducted and the population held a protest rally.
"Head of Samegrelo-Zemo Svaneti regional police department Merab Gergaia was trying to put Pipia's mother in the car by force and I filmed that incident with my phone, the police were enraged by that fact and a serious conflict ensued, they even tried to physically abuse me. I have disclosed many facts hidden by the police before" - she says.
Pazhava has applied to Ombudsman's local representative and Prosecutor General of Georgia and asked them to protect her rights.