ყოფილი პარლამენტარი ,,ქართლის ხმას” უჩივის
ყოფილი პარლამენტარი ბადრი ნანეტაშვილი ,,ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის” გორის წარმომადგენელს საბა წიწიკაშვილს სასამართლოში უჩივის. ამის შესახებ ჟურნალისტი, რომელიც ამავე დროს ადგილობრივ გაზეთ ,,ქართლის ხმას” რედაქტორია, საგადასახადო ინსპექციის უფროსის თამაზ მეჭიაურისადმი გაგზავნილ ნანეტაშვილის წერილიდან იგებს. ყოფილმა პარლამენტარმა საგადასახადო ინსპექციის უფროსს ასეთი შინაარსის წერილი გაუგზავნა;
,,მოგახსენებთ, რომ საინფორმაციო საშუალებებით გავიდა ინფორმაცია ჩვენი მხრიდან ტელერადიოკომპანია ,,თრიალეთის” გაკოტრებულად გამოცხადების მოთხოვნის შესახებ, სადაც დაფიქსირებულია თქვენი პოზიცია. კერძოდ, სტატიაშია აღნიშნულია, რომ საგადასახადოს უფროსი ,,თრიალეთის” გაკოტრებულად გამოცხადების მოთხოვნის შესახებ ინფორმაციას არ უარყოფს და დასძენს, რომ შესაძლოა წერილი კანცელარიაშია ან რომელი მოადგილეს აქვს დაწერილი განსახილველად… გვაინტერესებს თქვენი პოზიცია წერილობით, რადგან ეს სასამართლოში გამოგვადგება” – სწერს საგადასახადო ინსპექციის უფროსს თამაზ მეჭიაურს ბადრი ნანეტაშვილის ძმა და თანაც მოადგილე - ჯონი ნანეტაშვილი.
ნანეტაშვილების წერილში მითითებულია, რომ ისინი სასამართლოში ჩივილს აპირებენ. თავად ჟურნალისტი ნანეტაშვილების გააქტიურებას ასე აფასებს.
საბა წიწიკაშვილი: `2006 წლის 1 ნოემბრიდან ტელერადიოკომპანია ,,თრიალეთის” საინფორმაციო სამსახურმა შეწყვიტა მაუწყებლობა და ეთერში მხოლოდ სამძიმრები და კლიპები გადის. გარდა ამისა, მორბენალი სტრიქონით გვაუწყებენ, რომ ფინანსური პრობლემების გამო შეიქმნა ,,თრიალეთის” დახურვის საშიშროება და მოსახლეობას თითო ლარით დახმარებს სთხოვენ. ასეთ სიტუაციაში მე დავუკავშირდი საგადასახადო ინსპექციის უფროსს თამაზ მეჭიაურს და ვკითხე - ,,ოფიციალურად ხომ არ არის შეტანილი განცხადება ,,თრიალეთის” გაკოტრებულად გამოცხადების მოთხოვნის შესახებ. მეჭიაურმა არ უარყო ,,თრიალეთის” გაკოტრებულად გამოცხადების შესახებ არსებული ინფორმაცია, თუმცა ჩვენთან საუბარში დასძინა, რომ თუ ,,თრიალეთის” ასეთი მოთხოვნა წერილობით საგადასახადო ინსპექციაშია შემოსული, შესაძლოა, წერილი კანცელარიაში ინახებოდეს.”-ო.
აღნიშნული ინფორმაცია ჟურნალისტმა გაზეთ ,,ქართლის ხმაში” და ,,ახალ ვერსიაში” გამოაქვეყნა. სწორედ ამ ინფორმაციასთან დაკავშირებულ კომენტარს სთხოვს ნანეტაშვილი საგადასახადო ინსპექციის უფროსს.
,,ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო ცენტრთან” საუბრაში თამაზ მეჭიაური აღნიშნავს, რომ ,,თრიალეთს” ბიუჯეტისადმი დავალიანება მართლაც აქვს. ,,გარდა ამისა, არ არის აუცილებელი გაკოტრების მოთხოვნით თვითონ ნანეტაშვილმა მოგვმართოს. ჩვენ მასალები შესაძლოა სასამართლოდან მოგვაწოდონ.” – აღნიშნავს თამაზ მეჭიაური.
საბა წიწიკაშვილი მიიჩნევს, რომ ნანეტაშვილი მაშინ გააქტიურდა, როდესაც მის ადგილობრივ გაზეთში ყოფილი პარლამენტარის ქონებრივი დეკლარაციაში დაფიქსირებული მასალების გამოქვეყნება დაიწყო. ჟურნალისტი მიიჩნევს, რომ ნანეტაშვილს პარლამენტარობის დროს იმდენი ქონებაა აქვს დაგროვებული, რომ უშემოსავლობაზე არ უნდა იწუწუნოს.
რაც შეეხება მოსახლეობიდან ფულის აკრეფას, ,,თრიალეთის” ამჟამინდელმა თანამშრომლებმა ფულის აკრეფა გორის რაიონის სოფლებიდან დაიწყეს. შემოიარეს სოფლები კარალეთი, მეჯვრისხევი, ზერტი და ა.შ. გორის რაიონის სოფელ ახალდაბაში ასეთი კურიოზიც მოხდა. გორში მცხოვრები 17 წლის ლევან ამბოკაძის თქმით, მის ბიცოლას, რომელიც სოფელ ახალდაბაში ცხოვრობს, ,,თრიალეთის” თანამშრომლების ვიზიტის რეალური მიზეზი ვერ გაუგია. მათ თხოვნაზე, რომ რაიმე დახმარება გაეწიათ, ოჯახის დიასახლისმა მათ შოთი ლავაში გამოუტანა. სოფელ ზერტში კი ,,თრიალეთის” თანამშრომლებს ფულადი დახმარების სანაცვლოდ ნატურით ლობიო შესთავაზეს.

Former MP Badri Nanetashvili sues Saba Tsitsikashvili, representative of 'Human Rights Information and Documentation Centre' in Gori. The journalist was informed about the fact from Nanetashvili's letter, which he had sent to Tamaz Mechiauri, the Chief of Tax Inspection. The letter of the former Member of the Parliament stated the following:
"We have spread information that our TV-Radio Company Trialeti went bankrupt. According to the announcement, the chief of the Tax Inspection did not deny the fact. Moreover, Mechiauri submitted the letter to the chancellery…"
"We are interested in your opinion which will assist us at the court," wrote Joni Nanetashvili, deputy and brother of Badri Nanetashvili, to Tamaz Mechiauri.
The letter also stated that the Nanetashvilis are about to bring suit to the court. The journalist himself approves that the brothers have become more active.
Saba Tsitsikashvili said: "News program of the TV Company 'Trialeti' has ceased its functioning since November, 1 2006. Besides that, there are announcements on the scrolling that the company faces danger of abolishing and they urge people from Gori District to aid them with one lari. I got in touch with Tamaz Mechiauri and asked if the company was officially announced bankrupt. Mechiauri refused and added that if 'Trialeti' had appealed them with similar urge, the letter should have been at the chancellery."
The journalist published this information in the newspaper 'Kartlis Khma' and 'Akhali Versia'. Thus, Nanetashvili was confused and asked the chief of the Tax Inspection to comment the fact.
Tamaz Mechiauri said to the 'Human Rights Centre' that 'Trialeti' really has gone into debt to the state budget. "Besides that, it is not necessary that Nanetashvili had urged us to declare them bankrupt. We can receive similar information from the court," said Tamaz Mechiauri.
Saba Tsitsikashvili considers that Nanetashvili became more active after the journalist published the article He thinks that the MP has earned enough money during his time in the parliament that he should not complain.
Employees of the 'Trialeti' started to collect money from the villages in Gori District. They have visited Karaleti, Mejvriskhevi, Zerti, etc. An incident happened in the village of Akhaldaba. Seventeen-year-old Levan Ambokadze said that his aunt could not understand the real purpose of the visit of 'Trialeti' employees. So she gave them some bread. In another village they were offered some beans.