გურჯაანის პროკურატურამ ჟურნალისტის ცემის ფაქტზე წინასწარი გამოძიება შეწყვიტა
თბილისი.19.12.06.მედიანიუსი. სამაუწყებლო კომპანია „ჰერეთის“ დირექტორმა რამაზ სამხარაძემ გურჯაანის რაიონული პროკურატურის პროკურორის გიორგი ქოქიაშვილისაგან წინასწარი გამოძიების  შეწყვეტის შესახებ დადგენილება მიიღო, იუწყება რადიო „ჰერეთი“.
საქმე  9 ოქტომბერს რამაზ სამხარაძის ცემის ფაქტს ეხება, რომელიც რადიო „ჰერეთის“ საინფორმაციო ანალიტიკურ პროგრამა “მთელ კვირაში” გასულ რეპორტაჟს უკავშირდება.
რამაზ სამხარაძეს ყოფილი პარლამენტარი დავით კაპანაძე დაუპირისპირდა და ფიზიკური და კომპანიის ლიკვიდაციით  დაემუქრა.
წინასწარმა გამოძიებამ დაადგინა, რომ კაპანაძის ქმედება არ გადაზრდილა ხულიგნობაში და არ დარღვეულა საზოგადოებრივი წესრიგი.
რამაზ სამხარაძის ადვოკატი ნატო ჩიხრაძე აცხადებს, რომ პროკურორმა კანონი უხეშად დაარღვა და კაპანაძის ქმედებას არასწორი კვალიფიკაცია მიანიჭა. „ს.ს.კოდექსის 144_მუხლის მესამე პრიმა მუხლის თანახმად, პირის დამცირება ან იძულება არაადამიანურ პატივისა და ღირსების შემლახავ მდგომარეობაში ჩაყენება, რაც მას ძლიერ ფიზიკურ და ფსიქიკურ ტკივილს ან მორალურ ტანჯვას აყენებს, ეს არის დისპოზიცია, რაც ძალიან კარგად მიესადაგებოდა იმ ქმედებას, რომელიც კაპანაძემ ჩაიდინა”  – ამბობს  ადვოკატი ნატო ჩიხრაძე.
რადიო „ჰერეთის“ ინფორმაციით, გურჯაანის რაიონული პროკურატურის პროკურორი გიორგი ქოქიაშვილი დასკვნაში წერს, რომ საქმე განიხილა და ვინაიდან არ არსებობდა დაზარალებულის საჩივარი, წინასწარი გამოძიებაც ამიტომ შეწყდა. თუმცა რამაზ სამხარაძემ იმავე დღესვე, 9 ოქტომბერს, ცემის ფაქტის შემდეგ პოლიციას დაუყოვნებლივ, წერილობით აცნობა. წერილმა რეგისტრაცია ლაგოდეხის პოლიციის კანცელარიაში გაიარა და ნომერი ც-10 მიენიჭა, დადგენილებაში კი ნათქვამია, რომ პოლიციაში შეტყობინება მხოლოდ ლაგოდეხის რაიონული საავადმყოფოდან შევიდა.
პროკურატურის დადგენილებაში ვკითხულობთ: “2006 წლის 9 ოქტომბერს, შინაგან საქმეთა ლაგოდეხის რაიგანყოფილებაში, ლაგოდეხის რაისაავადმყოფოდან შესული შეტყობინების საფუძველზე, დაიწყო წინასწარი გამოძიება სისხლის სამართლის საქმეზე რამაზ სამხარაძის სხეულის დაზიანების ფაქტზე, საქართველოს ს.ს.კ_ის 118_ე მუხლის 1 ნაწილით. “
ორგვერდიანი დადგენილების ბოლო პუნქტში წერია: “შეწყდეს წინასწარი გამოძიება  სისხლის სამართლის საქმეზე დავით კაპანაძის მიმართ, დაზარალებულის საჩივრის არარსებობის გამო”, _ იუწყება რადიო „ჰერეთი“, რომლის დირექტორიც, რამაზ სამხარაძე აღნიშნული დადგენილების გასაჩივრებას ლაგოდეხის რაიონულ სასამართლოში აპირებს.

Tbilisi. 19.12.06. Media News. Ramaz Samkharadze, Director of the Broadcasting Company Hereti, received a notification from Giorgi Kokiashvili, a prosecutor of the Gurjaani District, about ceasing the preliminary investigation. The information was spread by radio Hereti.
The case deals with the beating of Ramaz Samkharadze on October 9. The incident was a result of the item broadcast in informational-analytical program Mteli Kvira (the whole week) on radio Hereti.
Davit Kapanadze, former MP had opposed Ramaz Samkharadze and threatened him by closing down his Radio Company and also by physical liquidation.
Preliminary investigation proved that Kapanadze's behavior did not turn into hooliganism and public disorder.
Nato Chikhradze, a lawyer of Ramaz Samkharadze declared that the prosecutor had violated the law by giving wrong qualification to Kapanadze's behavior: "Under the Georgian Criminal Code, Article 144, Prima Article III, insulting, degrading and inhuman treatment of a person, what results into his/her physical and physic torture, is a disposition. This Article really envisaged Kapanadze's behavior. "
According to the Radio Hereti, Gurjaani District Prosecutor Giorgi kokiashvili discussed the case and having no suit of the victim, ceased preliminary investigation. However, Ramaz Samkharadze appealed the police on the same day, October 9. The letter was registered at Lagodekhi Police Chancellery and it was given the number c-10. The conclusion stated that the police had received the notification from the Lagodekhi District Hospital.
The conclusion of the Prosecutor states that, "On October 9, 2006 Lagodekhi District Department of the Georgian Interior Ministry launched the preliminary investigation on the criminal case on the basis of notification received from the Lagodekhi District Hospital. The case was launched about Ramaz Samkharadze's physical assault under the Georgian Criminal Code, Article 118, section I."
According to the last paragraph of the two-page conclusion "the preliminary investigation is ceased against Davit Kapanadze because of the lack of victim's suit," says the radio Hereti. At present,, Ramaz Samkharadze is going to appeal the Lagodekhi District Court.