სახალხო დამცველი აფხაზეთში მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ მიმდინარე ძალადობას გმობს
საქართველოს სახალხო დამცველი, სოზარ სუბარი გალის რაიონში აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენელთა მიერ მშვიდობიანი მოსახლეობის უფლებებისა და თავისუფლებების მასობრივ ხელყოფას, მათ მიმართ განხორციელებულ წამებას, ძალადობასა და ადამიანურობისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის წინააღმდეგ მიმართულ სხვა დანაშაულებს გმობს, რამაც განსაკუთრებით მძიმე ხასიათი ბოლო დღეებში მიიღო. ამის შესახებ სახალხო დამცველის პრესსამსახურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი.
„გალის რაიონის მოსახლეობის მიმართ, ფაქტობრივად, სადამსჯელო ოპერაციას ატარებენ აფხაზეთის ე.წ. სამართალდამცავები და ამას მორიგ შემოწმებას უწოდებენ. შეშინებული მოსახლეობა ტყეში იხიზნება. ასეთ ვითარებაში დანაშაულებრივ უმოქმედობას იჩენენ დსთ-ის რუსი მშვიდობისმყოფელები, თუმცა სწორედ სამშვიდობო ძალები არიან პასუხისმგებელნი, მათ მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ,,ხელი შეუწყონ ადამიანის უფლებებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის ნორმების დაცვას” - ნათქვამია განცხადებაში.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საერთაშორისო ორგანიზაციებს, გაეროს გენერალური მდივნის მეგობარ ქვეყნებს, მათ შორის რუსეთის ფედერაციას, მათ ხელთ არსებული სამართლებრივ-პოლიტიკური ბერკეტების გამოყენებით გავლენა მოახდინონ აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლებაზე, რათა აფხაზეთის ტერიტორიაზე აღმოიფხვრას ადამიანურობისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებები და სხვა დარღვევები.
სახალხო დამცველი ღრმა შეშფოთებას გამოთქვამს თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის ე.წ. მესაზღვრეების მიერ ენგურის ხიდზე ადმინისტრაციული საზღვრის გადაკეტვასთან დაკავშირებით.
„გალის რაიონის მკვიდრ მოსახლეობას საშუალება არ აქვს ენგურის ხიდი გადმოკვეთოს, რითაც ამ ადამიანების გადაადგილების თავისუფლება ირღვევა. ხშირ შემთხვევაში, აფხაზი ე.წ. მესაზღვრეები თანხას, 300 რუბლიდან 1000 დოლარამდე, ითხოვენ,” - ნათქვამია განცხადებაში.

The Ombudsman Condemns the Harassment of Peaceful Population in Abkhazia
Ombudsman, Sozar Subari, condemns the fact of large-scaled abuse of the people's rights and freedom in Gali District. Representatives of the Abkhazian self-declared Government violate international convention against torture, violence and inhuman treatment lately. The statement, spread by the press service department of the Public Defender's Office, read the following.
"So-called law-enforcers carry out the operation against the Gali district population and they call it a raid. Scared residents in the district shelter the forest. In such situation, CIS peacekeepers did not react on harassment; however, they are responsible to keep peace in the area.   The statement said, that "Peacekeepers are obliged to protect the human rights and the norms of the international humanitarian law."
Public Defender recalls the international organizations once, close countries to the UN Secretary-General including Russia, to use all their legal or political power to influence the Abkhazian de-fact Government in order to eradicate the inhumanity and other violations and crimes against international humanitarian  law.
Public Defender is concerned about the frontiers of the self-proclaimed republic having   blocked administrative board on the Enguri River.
"Gali district population cannot cross the bridge over Enguri River, thus their rights are violated. Very often, so-called frontiers extort money from people from 300 rubles up to 1000 USD," the statement said.