ავარია კონტრაბანდული სიგარეტით დატვირთული მანქანის გამო მოხდა
გორის რაიონის სოფელ სვენეთში მცხოვრები კახა ხაბელაშვილის ოჯახი საქართველოს პრეზიდენტს, გენერალურ პროკურორს და სახალხო დამცველს დახმარებისათვის მიმართავს. ხაბელაშვილი ქვეყნის პირველ პირებს იმ ავტოავარიის გამოძიებაზე კონტროლს სთხოვს, რომელიც გასულ წელს ცენტრალურ ავტომაგისტრალზე მოხდა.
კახა ხაბელაშვილი: „2006 წლის 9 აგვისტოს საშინელი ტრაგედია დატრიალდა. კერძოდ, გორის რაიონის სოფელ შავშვებთან გორიდან თბილისში მიმავალი BMW-525 მარკის ავტომანქანა ჩემი მოყვრის (ცოლის ძმის) დავით საათაშვილის ,,06” მარკის ავტომანქანას დაეჯახა. ავარიის შედეგად ჩემი მეუღლე გულო ხაბელაშვილი, 9 წლის შვილი ნიკა ხაბელაშვილი, ჩემი მოყვარე დავით საათაშვილი და მეუღლის და მანანა წკრიალაშვილი გარდაიცვალნენ. ჩემმა მეორე შვილმა 5 წლის გიგა ხაბელაშვილმა მძიმე ხარისხის დაზიანება მიიღო. მანქანა სოფლიდან ცენტრალურ გზაზე გადადიოდა. საქმეს საქართველოს შსს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის შიდა ქართლის მთავარი სამმართველოს გამომძიებლები იძიებენ. აღნიშნულ ფაქტზე ჯერ არც არავინ დაუკავებიათ და მგონი არც არავის დაკავებას აპირებენ.”
როგორც ირკვევა, საქმის გამომძიებელმა ხათუნა თაყაძემ 2006 წლის 15 აგვისტოს ავტოტექნიკური და სატრანსპორტო ტრასიოლოგიური ექსპერტიზა დანიშნა. ექსპერტიზის ჩატარება ექსპერტ ზაქარია თეთრაძეს დაევალა, რომელმაც 30 აგვისტოს დასკვნა შეადგინა და გამოძიებას გადაუგზავნა. კახა ხაბელაშვილი თქმით, ეს დასკვნა აბსურდულია: “ექსპერტის დასკვნა არასწორია. ექსპერტმა თეთრაძემ ავტომანქანა ,,06”-ის სიჩქარე 26კმ/სთ მიუთითა, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება, რადგან ჩემმა ცოლის ძმამ მთავარ გზაზე გადასვლამდე ავტომანქანა შეაჩერა და დაახლოებით 5 წუთი იცდიდა, სანამ გზა გათავისუფლდებოდა და შემდეგ დაიწყო მოძრაობა, გაიარა 5-6 მეტრი. საპირისპიროდ მომავალი ,,BMW” კი გზის სავალ ნაწილს იყო გადმოცილებული. გარდა ამისა, საქმეზე დაკითხული მოწმეთა ჩვენებებით ირკვევა, რომ ავტომანქანა ,,ბე-ემ-ვე”-ს სპიდომეტრი გაჩერებული იყო 180-200 კმ/სთ-ზე. გარდა ამისა, ჩემთან მოვიდნენ მოქალაქეები და მითხრეს, რომ ,,ბე-ემ-ვეს” საბარგული სიგარეტით იყო სავსე.”
დაზარალებულს საპატრულო პოლიციის მიერ შედგენილი დასკვნის კიდევ ერთი გარემოება აეჭვებს. კერძოდ, ,,BMW”-ს დაჯახების შედეგად ,,06” 34 მეტრის მანძილზე გადავარდა. ექსპერტს არ გაუთვალისწინებია ავტომანქანაში მყოფთა წონა. კახა ხაბელაშვილის თქმით, იგი და მისი ინტერესების დამცველი ადვოკატი თავიდანვე ,,BMW” დალუქვას ითხოვდნენ, რადგან მათი აზრით მანქანას მართავდა არა დავით ბაქრაძე, არამედ მერაბ გოგიაშვილი. გამომძიებელი პირდაპირ იზიარებს ბაქრაძისა და გოგიაშვილის ჩვენებებს მხოლოდ აღნიშნულ ნაწილში. უფრო მეტიც გამომძიებელი თავად წარგვიდგენს თავს, როგორც სპეციალისტი.
კახა ხაბელაშვილი: „ყოველგვარი შემოწმების გარეშე გამომძიებელი არ იზიარებს მოწმე იოსებ გოგატიშვილის ჩვენებას, რაც მის აშკარა მიკერძოებულობას მიუთითებს. აქვე გაურკვეველია, რატომ არ ჩატარდა ავტომანქანა ,,BMW”-ში მყოფ პირთა შემოწმება სიმთვრალე-სიფხიზლეზე”
გამომძიებლის ზედამხედველი პროკურორი ზურაბ ეგაძე აცხადებს, რომ გამოძიება ობიექტურად მიმდინარეობს. რაც შეეხება დაზარალებულების ეჭვს იმის თაობაზე, რომ სამართალდამცავები ხელს არ ადებენ მერაბ გოგიაშვილს, როგორც ირკვევა, გოგიაშვილი ადგილობრივი მაღალჩინოსნების ნათესავია. პროკურორი ეგაძე მიიჩნევს, რომ ყველა დაკითხულია, ხოლო მასალების მიხედვით, ამ ეტაპზე ,,BMW”-ს მგზავრების ბრალეულობა არ იკვეთება.

Car-Crash Happened Because of the Car, Loaded with Smuggled Cigarettes
Kakha Khabelashvili, a resident of the village in the Gori district, urged the Georgian President, the Prosecutor General and the Public Defender for help. Khabelashvili asked the high-ranking officials to control the investigation on the car-crash which happened on the central high-way, last year.
Khabelashvili: On August 9, 2006 a terrible tragedy happened with my family. Near the village of Shavshvebi in the Gori District, a BMW-525 crashed the car of my wife’s brother, Davit Saatashvili. The car-crash ended with the death of my wife, Gulo Khabelasvili; my nine-year-old son, Nika Khabelashvili; my brother-in-law, Davit Saatashvili and the sister of my wife, Manana Tskrialashvili. My second son, five-year-old Giga Khabelashvili, was badly injured during the accident. My brother-in-law’s car, mark 06, was moving from the village towards the central high-way. The investigators of the Patrol Police Shida Kartli Main Department within the Georgian Interior Ministry are carrying out the investigation on the case. Nobody has been detained for the crime yet and I think they are not going to.”
Khatuna Takadze, the investigator for the accident, appointed the Auto-technical examination on the car on August 15 2006. The expert Zakaria Tetradze was to conduct the examination, he drew up a conclusion after the examination and sent it to the investigation. Khabelashvili called the conclusion absurd. “The conclusion is flies. The expert Tetradze wrote down in the conclusion that my brother-in-law was driving his car at 26 km.p.h. It is not right because he stopped the car when reached the central high-way and waited for five minutes to cross the street. After that, he drove 5-6 meters along the high-way, having seen the road was free.  BMW was driving on the other half of its way and was moving towards my brother-in-law’s car.  Besides that witnesses said in their testimonies that the speedometer of the BMW was stopped at the speed of 180-200 km.p.h. People came to us and said that the car boot of the BMW was full of cigarettes.”
The victim doubts one more fact in the expert’s conclusion. After the car-crash, his relative’s car was thrown 34 meters away from the accident. The expert did not take in his consideration the total weight of the people sitting in that car. Khabelashvili said that he together with his lawyer demanded to seal up the BMW immediately. They insisted that the BMW was driven by Merab Gogiashvili and not Davit Bakradze. The investigator agreed the part of the testimonies made by Bakradze and Gogiashvili. Moreover, the investigator represented herself as a specialist.
Khabelashvili: “Without any examination, the investigator does not take Ioseb Gogatishvili, the witnesses’ testimony into consideration. Thus, she proves her biased attitude towards the criminals. It is obscure why the people, who were sitting in the BMW, were not checked on drunkenness.”
Supervisor for the investigator, prosecutor Zurab Egadze, said that the investigation is being conducted objectively. As for the victim’s doubt, that law enforcers do not punish Gogiashvili, it is proved that the suspect is a relative of the local high ranking officials. The Prosecutor Egadze said that everybody was questioned and materials in the case cannot blame any of those people, who were sitting in the BMW.