ახალგაზრდა იურისტები მიიჩნევენ, რომ სავაჭრო ობიექტების დემონტაჟი მესაკუთრეთა უფლებების დარღვევით მიმდინარეობს
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მიიჩნევს, რომ თბილისში სავაჭრო ობიექტების დემონტაჟის პროცესი მოქმედი კანონმდებლობის მოთხოვნათა სრული იგნორირებითა და მესაკუთრეთა უფლებების უხეში დარღვევით მიმდინარეობს. ამის შესახებ ასოციაციის პრესსამსახურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული.
„საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად, ნაგებობის უკანონოდ მიჩნევის შემთხვევაში თბილისის ზედამხედველობის საქალაქო სამსახური ვალდებულია, საქმის წარმოებაში ჩართოს ნაგებობის მფლობელი და საჯაროობის პრინციპების დაცვით მიიღოს დადგენილება. ნაგებობის უკანონობის დადგენის შემთხვევაში პასუხისმგებლობის ერთ-ერთი ღონისძიება შეიძლება იყოს ამ ნაგებობის დემონტაჟი. კანონით მკაცრად არის განსაზღვრული, რომ დემონტაჟის შესახებ დადგენილება ნაგებობის მფლობელს უნდა გადაეცეს მიღებიდან 24 საათის განმავლობაში. თავის მხრივ მფლობელს უფლება აქვს 15 დღის ვადაში სასამართლოში გაასაჩივროს დადგენილება,“ - ნათქვამია განცხადებაში.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ეს პროცედურა უკანანსკნელ პერიოდში ქალაქში განხორციელებულ ე.წ. უკანონო ნაგებობათა დემონტაჟის დროს უხეშად ირღვევა.
„ნაგებობათა მესაკუთრეებს არ აბარებენ მათ მიმართ გამოტანილ დადგენილებებს და შესაბამისად, წართმეული აქვთ უფლება, მიმართონ სასამართლოს და დაიცვან თავინთი საკუთრების უფლება,“ - ნათქვამია განცხადებაში.

Young Lawyers Consider that the Destruction of the Trade Objects Is Carrying Out Through Violating the Laws on Property
The Georgian Young Lawyers Association considers that the deconstruction of the trade objects in Tbilisi is carrying out through violating the legislation. They are breaching the law on property. It was stated in the announcement, spread by the press service department of the association.
“Under the Georgian Legislation, if the object is considered illegal, the Tbilisi City Supervision Service must involve the owner in the investigation and pass the verdict according to the principles of transparency. If the investigation concludes that the building is illegal, the deconstruction of the building can be considered as one of the methods of punishment. The law categorically defines that the owner should receive the warrant about deconstruction within 24 hours after the verdict is passed. The owner can appeal against the verdict within fifteen days,” the announcement stated.
The announcement also stated that the recent deconstructions of the buildings in the city are being carried out through violating those norms.
“The owners are not delivered the warrants of the decisions they make against them. Thus the owners cannot appeal to the court and protect their rights,” said the announcement.