ბუნებრივი აირის მოთხოვნით გურჯაანში საპროტესტო აქცია გაიმართა
ქ. გურჯაანში, 9 აპრილის ქუჩის მაცხოვრებლებმა ბუნებრივი აირის მოთხოვნით საპროტესტო აქცია გამართეს. მოსახლეობის თქმით, უკვე ორი თვეა, რაც მათ ბუნებრივი აირი არ მიეწოდებათ. აქციის მიმდინარეობისას ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, პროტესტის შეწყვეტის მიზნით, აღშფოთებულ მოქალაქეებზე ზეწოლას ახდენდნენ.
„ორი თვეა, რაც გაზი არ გვაქვს. ნორმალურ პასუხს არავინ გვცემს. თითქოს რაღაცას აკეთებენ, მაგრამ უშედეგოდ. როდის აღდგება ბუნებრივი აირის მოწოდება, არ ვიცით. ზამთარში გათბობის გარეშე დავრჩით. იძულებულები ვართ ქუჩაში გამოვიდეთ და აქცია გავმართოთ. იქნებ ასე მაინც გაიგონ, რომ ჩვენც ადამიანები ვართ და ყურადღების მოქცევა გვინდა,“ - აცხადებდნენ აქციის მონაწილეები.
მოსახლეობის თქმით, მათ ბუნებრივი აირის გასაყვანად ს/ს „გურჯაანგაზს“ 70 ლარი და სხვა მომსახურეობის საფასური გადაუხადეს, თუმცა ბუნებრივი აირი დღემდე არ მიეწოდებათ.
საპროტესტო აქციაზე მისულმა ს/ს „გურჯაანგაზის“ დირექტორმა გიორგი მაჭავარიანმა, 9 აპრილის ქუჩაზე ბუნებრივი აირის შეწყვეტის მიზეზად, გაზგაყვანილობის მაგისტრალზე 3 კილომეტრიანი მონაკვეთის დაზიანება დაასახელა.
9 აპრილის ქუჩაზე გაზმომარაგების აღდგენას უახლოეს ხანში ვარაუდობს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელი რამაზ ქერეჭაშვილი: „ჩვენ ვითვალისწინებთ მოსახლეობის ინტერესებს, მაგრამ დაზიანდა მილები და რა ვუყოთ. ვფიქრობ, მდგომარეობა მალე გამოსწორდება,“ - აღნიშნავს ქერეჭაშვილი.
ს/ს „გურჯაანგაზის“ ინფორმაციით, დაზიანებული მაგისტრალის შესაკეთებლად 45 ათასი ლარია გამოყოფილი. მათივე თქმით, რამდენიმე დღეში ტენდერი გამოცხადდება და გამარჯვებული კომპანია 40 დღის ვადაში სამშენებლო სამუშაოების შესრულებას დაიწყებს.

Demonstrators Demanded Gas Supply in Gurjaani
In Gurjaani, residents of April 9 Street held a demonstration and demanded to supply them with gas. They said that they have not been supplied with the gas for two months already. Representatives of the local Authority tried to force the demonstrators to cease the protest demonstration.
“We have not been supplied with gas for two months already. Nobody explains us the reason. They pretend to do something, but we do not know when the gas will be supplied to us again. We have spent the winter in cold. We are forced to go out in the street and hold demonstration. We might attract the corresponding bodies’ attention in this way. We are also people and need to be paid some attention,” said demonstrators.
According to them, they have paid 70 lari to JSC “GurjaanGas” to supply them with gas and other services; however, they have not received any gas yet.
Giorgi Machavariani, the director of the ”GurjaanGas” declared that the reason for the problem was the three kilometers long gas pipeline that had been out of order when he arrived at the demonstration.
Ramaz Kerechashvili, Gamgebeli (governor) of the Gurjaani Municipality, hopes the 9 April Street residents will soon be supplied with gas. “We take the people’s interests in consideration but the pipes have gone wrong and we could not do anything with that. I think the situation will soon be improved,” says Kerechashvili.
According to JSC GurjaanGas, 45 000GEL has been allocated to repair the system. They also said that tender will be announced in several days and the winning company will start the repair-works within 40 days.