ერედვის ამბულატორიის სამედიცინო ხელსაწყოები ავადმყოფებისთვის საშიშია
პატარა ლიახვის ხეობაში, ერედვის თემის ამბულატორიის თანამშრომლების განცხადებით, ისინი მოძველებული ტექნიკით სარგებლობენ. მოძველებული ტექნიკა კი ინფექციის წყარო გახდა. ერთ-ერთი ავადმყოფი ამბულატორიის სამედიცინო ხელსაწყოების შედეგად შეჭრილი ინფექციის შემდეგ ძლივს გადაურჩა სიკვდილს.
ამბულატორიის მედპერსონალი დახმარებისათვის ჯანდაცვის მინისტრს მიმართავს. მათი თქმით, დაფინანსება საკმარისი არ არის. ამას ადგილობრივი გამგეობის მხრიდან დაფინანსების შემცირებაც დაემატა.
მედპერსონალს საჭირო ინვენტარის ჩამონათვალი დიდი ხანია შედგენილი აქვს, თუმცა, დღემდე მათ არავინ დახმარებია. ამბულატორია, რამდენიმე სოფელს  ემსახურება და წლებია ახალი სამედიცინო იარაღით არ აღჭურვილა.
ერედვის თემის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე ზურაბ ოქროპირიძე  ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბარში აცხადებს, რომ ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ამბულატორიას 7 000 ლარი აქვს დაფინანსება. მისი თქმით, ეს თანხა ძირითადად სამკურნალო პრეპარატების შეძენისთვისაა საკმარისი. რაც შეეხება შენობას და იქ არსებულ მძიმე სიტუაციას, საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე აცხადებს, რომ სოფელში თანამედროვე ტიპის ამბულატორიისთვის შენობა უკვე აშენებულია და უკვირს რატომ არ უშვებენ მედპერსონალს აღნიშნულ შენობაში.
ერედვის თემის გამგებელი გია მახნიაშვილი კი ამბობს, რომ ამბულატორიის ახალი შენობა დამთავრებულია, მას მხოლოდ ღობე აქვს შემოსავლები, ინვენტარიც მზად არის და მედპერსონალი იქ უახლოეს დღეებში გადავა. რაც შეეხება წაყენებულ პრეტენზიებს, გია მახნიაშვილი ამბობს, რომ თვითონ ამბულატორიაშია დაპირისპირება პენსიონერ და ახალგაზრდა მედდებს შორის. ,,პენსიონერ მედდებს გათავისუფლების შიში აქვთ და ამიტომ აქტიურობენ და სხვადასხვა ინფორმაციებს ავრცელებენ,“  - განაცხადა ერედვის თემის გამგებელმა.

Medical Equipments at the Eredvi Out-Patients Department Are Dangerous for Health
Employees of the Eredvi Out-patient Department, in the Patara Liakhvi Gorge, stated that they use old equipments when treating patients. Those equipments have become the source for infection. One of their patients hardly survived death after being infected w their medical tools.
The medical personnel of the Out-patient Department appeal to the Ministry of health for help. They say that the finances are not enough for them. In addition to that local government has reduced funds for them.
The medical personnel have already made a list of tools that are necessary for their department. However, nobody has paid attention to them. The out-patient department serves several villages and they have not been equipped with new medical tools for many years.
Zurab Okropiridze, Deputy Chairman of the Eredvi Community Municipality, said in his conversation with Human Rights Centre that the out-patient department receives 7 000 lari from the local budget. He said that the sum is enough to purchase medicines only. As for the building and poor conditions in the office, the chairman wonders why medical personnel is not allowed into the new building of the out-patient’s that has been just built in the village.
Governor of the Eredvi Community, Gia Makhniashvili said that the new building of the out-patient department is finished and only fence should surround it now. They have already equipped it and the employees will son move there. As for the complaints, Makhniashvili said that there is some controversy within the out-patient department itself. Retired and young employees have argument. “Retired employees are afraid of losing job and try to be more active, so they spread information,” said Makhniashvili.