სახალხო დამცველი: კოკოითის ავტორიტარულ ე.წ. მმართველობას მუდმივი ზეწოლის ქვეშ ჰყავს არასამთავრობო სექტორი
სამხრეთ ოსეთის არაღიარებული რესპუბლიკის მთავრობის ე.წ. „ინფორმაციისა და ბეჭდვის კომიტეტის“  წარმომადგენელი ირინა გაგლოევა საკუთარი ნება-სურვილით წყვეტს ჟურნალისტების შეშვების საკითხს ცხინვალის რეგიონში, მოითხოვს აკრედიტაციას როგორც ქართული, ასევე საერთაშორისო მედიის წარმოამადგენლებისგან.
ამის შესახებ ნათქვამია საქართველოს სახალხო დამცველის სოზარ  სუბარის „საანგარიშო მოხსენებაში საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ - 2006 წლის მეორე ნახევარი“, რომელსაც პარლამენტის ადამიანის უფლებათა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი დღეს განიხილავს.
დოკუმენტში  მიმოხილულია სამხრეთ ოსეთში დემოკრატიული ინსტიტუტების,  პრესისა და აზრის გამოხატვის თავისუფლების მდგომარეობა.
მოხსენებაში ნათქვამია, რომ 2006 წლის აპრილში, დამოუკიდებელი ტელევიზია „ალანიას” გასართობ გადაცემაში გამარჯვებული ოსი ეროვნების ორი გოგონა ლუდა ბესტაევა და ალბინა ფარასტაევა ტელევიზია „ალანიამ“ სტუმრად მიიწვია  თბილისში. „ცხინვალის რეგიონში დაბრუნებისას, ე.წ „სამართალდამცავებმა“ გოგონებს სერიოზული პრობლემები შეუქმნეს. დე-ფაქტო ხელისუფლებამ აღნიშნული ფაქტი ოსი ხალხის შეურაცხყოფად ჩათვალა და გოგონები ერის მოღალატეებად გამოაცხადა“.
ამასთან, სუბარი აღნიშნავს იმ ფაქტსაც,  რომ არაღიარებული რესპუბლიკის პრეზიდენტის ედუარდ კოკოითის მთავრობა პერიოდულად ახშობს დამოუკიდებელი ტელეკომპანია „ალანიას” სიხშირეს (ვრცელდება ცხინვალის რეგიონში), განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ეთერში საინფორმაციო ან ანალიტიკური გადაცემები გადის.
კოკოითის ავტორიტარული ე.წ. მმართველობის პირობებში ცხინვალის რეგიონში არ ჩამოყალიბებულა საზოგადოებისა და პიროვნების ინტერესების დამცველი არც ერთი დემოკრატიული ინსტიტუტი. პოლიტიკური პროცესებიდან საზოგადოება
სრულიად იგნორირებულია, ფორმალურ ხასიათს ატარებს ადამიანის უფლებების საკითხებში „პრეზიდენტის“ რწმუნებულის ინსტიტუტი, ნათქვამია მოხსენებაში.
სუბარის ინფორმაციით, კოკოითს მუდმივი ზეწოლის ქვეშ ჰყავს არასამთავრობო სექტორი და სრულიად აკონტროლებს მის საქმიანობას. სახალხო დამცველის ინფორმაციით, დღესდღეობით მხოლოდ ხუთი საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლობა მოქმედებს. განსხვავებული მოსაზრებების გამო, ყოველგვარი საფუძვლის გარეშე, არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები – თემურ ცხოვრებოვი და ალან ჯუსოევი კოკოითმა მოღალატეებად გამოაცხადა.
მოხსენებაში ნათქვამია, რომ  2006 წლის 10 მაისს, სტუდენტებთან და პენსიონერებთან კოკოითის შეხვედრის დროს დასმული ,,არაკორექტული” კითხვების გამო, ცხინვალის უნივერსიტეტიდან გარიცხეს ოსი ეროვნების სტუდენტი, რომელიც მოგვიანებით ,,სუკის“ თანამშრომლებმა დააკავეს. შეხვედრის დროს სტუდენტმა აღნიშნა, რომ რუსი მომღერლის (აბრამ რუსოს) ჩამოყვანაზე დახარჯული თანხა (15 000 აშშ დოლარი) უმჯობესი იქნებოდა დახარჯულიყო პენსიონერებზე და საბავშვო ბაღების შეკეთებაზე.

Irina Gagloeva the representative of unrecognized republic South Ossetian Press and Information Committee decides the permission  of journalists into Tskhinvali region at her personal will, demanding on the accreditation from Georgian as well as  international media representatives.
The aforementioned topic is discussed in the Georgian Ombudsman Sozar Subari’s “Report on the Protection of Human Rights and Freedom – second part of 2006” to be examined on April 26 by the Parliament Committee for Human Rights and Civil Integration.
The report examines the situation concerning democracy institutions, freedom of press and speech in South Ossetia.
According to the report in April 2006 Luda bestaeva and Albina Parastaeva two Ossetian  girls, the winners of the entertainment program on the independent TV channel “Alania” were invited to Tbilisi by the latter. “On their arrival to Tskhinvali region the girls faced serious problems from the so-called law machinery. De facto authorities considered the fact as an insult to Ossetian people and declared the girls traitors.”
Subari also emphasizes that the government of the president Kokoiti periodically hinders the broadcasting of TV company “Alania” (covering Tskhinvali region) especially while airing news outlets or analytical programs.
“During the ruling period of Kokoiti’s Authoritarian so-called Government no democratic institution protecting the rights of the society or a person was established. The society is absolutely ignored from the political processes, the institute of presidential authorization in the region is just a formality” – says the report.
According to Subari’s statement Kokoiti keeps the nongovernmental sector under constant pressure and fully controls their activities. Nowadays the representatives of five international organizations operate in the region. Due to the different mindsets, Temur Tskhovrebovi and Alan Jusoevi were, absolutely groundlessly, declared traitors.
The report says that on May 10, 2006 due to the “incorrect” questions given at Kokoti’s meeting with students and pensioners two Ossetian students, later arrested by “Suki” officials, were dismissed from Tskhinvali University. At the meeting the student pointed out that the amount (15 000 US dollars) expended on the tour of Russian singer (Abraham Ruso) would rather be spent on pensioners and the repair works of kindergartens.