სახალხო დამცველი: „აფხაზეთის კონფლიქტურ რეგიონში უმძიმესი ზეწოლის ქვეშ მცხოვრებ ადგილობრივებს, არ ეძლევათ საშუალება თავისუფლად გამოხატონ საკუთარი აზრი“
აფხაზეთის არაღიარებული რესპუბლიკის გალის რაიონში მოქმედი საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლობები  „ხშირად დასახელებას იცვლიან ან საერთოდ ხურავენ წარმომადგენლობას, რადგან მათზე სეპარატისტული ხელისუფლების მხრიდან მუდმივი ზეწოლა ხორციელდება“.
ამის შესახებ ნათქვამია საქართველოს სახალხო დამცველის სოზარ  სუბარის „საანგარიშო მოხსენებაში საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ - 2006 წლის მეორე ნახევარი“, რომელსაც პარლამენტის ადამიანის უფლებათა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი დღეს განიხილავს.
მოხსენების იმ ნაწილში, სადაც მიმოხილულია   საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობა აფხაზეთში, აღნიშნულია, რომ  „სახალხო დამცველის, გალის რაიონში (უმეტესად ეთნიკური ქართველები ცხოვრობენ - media.ge) დღესდღეობით მოქმედებს სამი საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლობა.
ისინი რეაგირებას ახდენენ ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე, მხარს უჭერენ და შეძლებისდაგვარად იცავენ კონფლიქტურ რეგიონში უმძიმესი ზეწოლის ქვეშ მცხოვრებ ადგილობრივებს, რომელთაც არ ეძლევათ საშუალება თავისუფლად გამოხატონ საკუთარი აზრი“.
სოზარ სუბარი საანგარიშო მოხსენებაში მიუთითებს გასული წლის 24-25 ოქტომბერს
გალელი სტუდენტი გოგონას ნინო კვეკვესკირის ოჯახის წევრების მიმართ განხორცილებულ ზეწოლას. ნინო კვეკვესკირმა საქართველოს ერთ-ერთ ტელეკომპანიას ინტერვიუ მისცა, რის შემდეგაც „გალში ჩავიდნენ სპეცსამსახურების წარმომადგენლები, რომლებიც ნინო კვეკვესკირის ოჯახის წევრების
დაკითხვას აწარმოებდნენ და ცდილობდნენ მათზე ზეგავლენის მოხდენას, რათა მათ
აფხაზეთის ტერიტორია დაეტოვებინათ “.
გარდა ამისა, „5-6 დეკემბერს აფხაზური ადმინისტრაციის ხელმძღვანელები აქტიურად ამზადებდნენ ადგილობრივ მაცხოვრებლებს - ქართველებს, რათა ორგანიზებულად წასულიყვნენ სოხუმში მიტინგზე მონაწილეობისათვის. ამისათვის სოხუმიდან ჩამოვიდა 4 „იკარუსის“ მარკის ავტობუსი. იძულებისა და დაშინების შედეგად, მიტინგზე დასასწრებად, დაახლოებით 250 ადამიანი წაიყვანეს“.

The representatives of international nongovernmental organizations operating in Abkhazia’s Gali region “often change their names or close their offices due to the constant pressure imposed by separatist government”.
The aforementioned topic is discussed in the Georgian Ombudsman Sozar Subari’s “Report on the Protection of Human Rights and Freedom – second part of 2006” to be examined on April 26 by the Parliament Committee for Human Rights and Civil Integration.
The part of the report regarding the activities conducted in Abkhazia by international nongovernmental organizations says that “according to the information obtained by Public Defender nowadays 3 representatives of international nongovernmental organizations operate  in Gali region  (mainly populated by ethnic Georgians – media.ge). They react to the violations in human rights, support and protect locals suffering from toughest pressure and enjoying no freedom of speech.“
In his report Sozar Subari points out the pressure imposed on the family members of Nino Kvekveskiri  a student from Gali.  Nino Kvekveskiri was interviewed by one of the TV companies. “After the interview the representatives of Special Service arrived in Gali to question the members of her family influencing and forcing them to leave the territory of Abkhazia.”
Besides, “On December 5-6 the authorities of Abkhazian administration provided active agitation for the Georgian locals to make them participate in Sokhumi meeting. Four buses arrived from Sokhumi for this purpose. As a result of threats and forcing 250 people were gathered and driven to the destination”.