სახალხო დამცველი პრეზიდენტის ინიციატივას ეხმაურება
საქართველოს სახალხო დამცველი მიესალმება და ეხმაურება 2007 წლის 23 აპრილს საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომაზე საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის მიერ გაკეთებულ განცხადებას და გამოთქვამს სრულ მხარდაჭერას ცხინვალის რეგიონში სამშვიდობო გეგმის განხორციელებასთან დაკავშირებით.
საქართველოს პრეზიდენტმა ყველას მოუწოდა კონკრეტული წინადადებებისა და შეთავაზებისაკენ. აქედან გამომდინარე, სახალხო დამცველს მიზანშეწონილად მიაჩნია, ამ რეგიონში სახალხო დამცველის რეგიონალური სამსახურის ამოქმედება. ეს ხელს შეუწყობს ეთნიკური ოსების, ეთნიკური ქართველებისა და რეგიონში მცხოვრები ყველა ადამიანის კეთილდღეობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფას. მათი უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვა იქნება იმის წინაპირობა, რომ არასოდეს განახლდეს რაიმე სახის კონფლიქტი, არ დადგეს ეჭვქვეშ ჩვენი ერთიანი ქვეყნის საზღვრები და ჩვენი ქვეყნის მომავალი.
სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ სწორედ ადამიანის უფლებების დაცვა შეიძლება იქცეს იმ ქვაკუთხედად, რომელზეც აიგება სამშვიდობო მოლაპარაკებების პროცესი და არსებული კონფლიქტები მშვიდობიანი გზით მოგვარდებ.
საქართველოს სახალხო დამცველმა წერილობით მიმართა საქართველოს პრემიერ- მინისტრს ზურაბ ნოღაიდელს და საქართველოს სახალხო დამცველის რეგიონალური სამსახურის ამოქმედებასთან დაკავშირებით ხელშეწყობა სთხოვა.

Public Defender’s Reaction on President’s Initiative
The Georgian Public Defender appreciates statements of the Georgian President, Mikheil Saakakshvili which he made at the meeting of Georgian National Security Council on April 23 2007. The Public Defender states that he is ready to support the implementation of the peace keeping program in the Tskhinvali District.
Georgian President called upon everybody to make concrete suggestions and proposals regarding the initiative. Thus, the Public Defender thinks to start Public Defender’s regional office in the district. It will support the welfare and security of all local residents-ethnic Ossetians and ethnic Georgians. Protecting of their rights and freedom will avoid any kind of conflict; it will also defend the boundaries and future of our country.
Public Defender thinks that human rights protection will be a standpoint of the future peace negotiations and peaceful solution of current conflict situation in the area.
The Public Defender petitioned to the Georgian Prime-Minister, Zurab Noghaideli and asked him to support the establishment of the regional office of the Georgian Public Defender.