საწვრთნელი ვარჯიშების შედეგად დაზარალებული მოსახლეობა
ადიგენის რაიონის მოსახლეობა რამდენიმე დღეა გაურკვევლობასა და შიშში ცხოვრობს. გამაყრუებელი სროლის ხმა მამლების ყივილთან ერთად უკვე სოფლის ,,იდილიად“ იქცა.
,,ზარბაზანია თუ რა უბედურებაა ვერ გეტყვით, საშინელი ხმა აქვს, მერე კი სროლას მიწის ზანზარი მოსდევს ხოლმე. საწვრთნელი ვარჯიშებიაო, ასე გავიგეთ,” - ყვება ადიგენის რაიონის სოფელ ხევაშნის მკვიდრი მთვარისა მაჭარაშვილი.
როგორც ადიგენის მოსახლეობა აცხადებს აფეთქებების შედეგად საცხოვრებელი სახლები დაიბზარა.
ორფოლოს პოლიგონზე საწვრთნელი ვარჯიშები უკვე დაიწყო.
შარშანდელ ვარჯიშს ახალციხის რაიონის მოსახლეობის უკმაყოფილება მოჰყვა, უკმაყოფილოთა რიცხვს წელს ადიგენის რაიონის მოსახლეობამაც დაემატა.
ორი კვირის წინ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ახალციხის ოფისმა თავდაცვის სამინისტროს პრესსამსახურს თხოვნით მიმართა, რათა ეცნობებინათ ის საზღვრები, სადაც საწვრთნელი ვარჯიშები ოფიციალურად ტარდება, თუმცა, პასუხი დღემდე არ მიუღიათ.
ადიგენის მოსახლეობა შეშფოთებას გამოთქვამს ამ ფაქტთან დაკავშირებით და ხელისუფლებისაგან დახმარებას ითხოვს.

Military Training Damages Population
Population of the Adigeni district has lived in vague and dangerous situation lately. Villagers wake up with deafening gun-shooting followed by cock-crowing in the morning.
“Can you tell us whether it is a cannon or some other terrible thing that produces that horrible voice? Everything shakes when it fires. We have been told they are carrying out military training there,” said Mtvarisa Macharashvili, a resident of the village of Khevasheni in Adigeni district.
Local people say that houses have collapsed after explosions.
Military trainings have started on Orfolo Polygon. Last year Akhaltsikhe district population complained because of trainings and now Adigeni District population joined their complaints too.
Two weeks ago, Human Rights Center’s Akhaltsikhe Office petitioned to the press service department of the Defense Ministry. The center demanded the information about the boundaries of the area where military trainings must be carried out. However, they have not received any information yet.