„ყველასგან მიტოვებულები“ დანებებას არ აპირებენ
„ჩვენ ყველასგან მიტოვებული ხალხი ვართ, ამიტომ საკუთარ თავს თვითონ მოვუვლით და ამაში დღეიდან ვერავინ შეგვეწინააღმდეგება,“ - ასეთ განცხადებას ქუთაისში მცხოვრები დევნილები დღეს უკვე საჯაროდ, პირველ რიგში, ქვეყნის ხელისუფლების გასაგონად აკეთებენ. მათი გაღიზიანება სასტუმრო „ქუთაისიდან“ გასახლებას მოჰყვა. აღნიშნული პროცესი გასულ კვირას დაიწყო და მართალია, ნელი ტემპით, თუმცა, ხმაურიანად გრძელდება.
„ხალხი მოტყუებით გაჰყავთ. არაფერს ერიდებიან და ავეჯს დღისა და ღამის მანძილზე ერთნაირად ეზიდებიან. დაცალეს სასტუმრო და ჩვენ არაფერს გვეკითხებიან. ძაღლად არავინ გვაგდებს. ამაზე დიდი ტრაგედია არა მგონია არსებობდეს. ასეთი ყოფა სიკვდილის ტოლფასია,“ - ამბობს აფხაზეთიდან დევნილი შოთა მილორავა.
ის და მისი მეზობლები, რომლებმაც დახმარებისთვის „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ბიუროს მიმართეს, აცხადებენ, რომ ყველაზე მეტად ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს დამოკიდებულება აღიზიანებთ. გაუსაძლისი მდგომარეობის გამო, მათ არაერთხელ მიმართეს მინისტრ გიორგი ხევიაშვილს, მაგრამ უშედეგოდ.
დევნილების სარჩელი, სასტუმროს მფლობელი შპს „ინტერინვესტის“ ხელმძღვანელობის წინააღმდეგ, ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში ჯერ არ განხილულა. მათთვის დათქმული ვადა გასახლების შესახებ პირველ მაისს ამოიწურა. თუმცა, ისინი აცხადებენ, რომ სასტუმროდან ფეხს არ მოიცვლიან:
„ყველა პირობა შეგვიქმნეს, რომ მოთმინების ფიალა აგვევსოს და წავიდეთ, მაგრამ ამას არ გავაკეთებთ. მოულოდნელად მოიშალა კანალიზაცია, ოთახებში ნიაღვარივით ჩამოდის წყალი. ეს ყველაფერი შემთხვევით არ ხდება. მიუხედავად ამისა, დანებებას არ ვაპირებთ,“- ასეთია „ყველასგან მიტოვებულების“ პოზიცია.

“People Abandoned By Everyone” Are Not Going to Give In
“We are people whom everybody has abandoned. Thus we are going to take care of ourselves and nobody will resist us,” said IDPs residing in Kutaisi publicly. Initially they appeal to the state government. The IDPs complain about their eviction from the hotel Kutaisi. The process of eviction started last week and it is going on slowly and boisterously.
“People are cheated out of the hotel. They are not ashamed of anything and carrying out the furniture by day and night. They have emptied the hotel and do not ask us anything. Nobody cares about us. We cannot imagine anyone else has endured more tragedy. Our life is worse than death,” said Shota Milorava, an IDP from Abkhazia.
He and his neighbors applied to the Human Rights Center’s Kutaisi office for help. The IDPs said that they are mostly insulted by the Ministry of Refugees and Accommodation. Those people have applied to Minister Giorgi Kheviashvili several times, though in vain.
The Kutaisi Civil Court has not discussed the appeal of the IDPs against the Interinvest, the owner of the hotel. The deadline to leave the hotel for IDPs was on May 1. However, they say that they are not going to leave the place. “They have done everything to make us fed up with the situation and leave the place but we will not do that. Effluent disposal line went wrong in the hotel and the water leaks in the rooms. That did not happen accidentally. However, we are not going to give in,” said people who are abandoned by everyone.