დევნილები აუქციონის ჩაშლით იმუქრებიან
დღეს საქართველოს ეკონომიკის განვითარების სამინისტროსთან გამართულ აქციაზე  დევნილებმა წყნეთში მდებარე მათი საცხოვრებელი სახლის აუქციონის წესით მოსალოდნელი გაყიდვა გააპროტესტეს.
დევნილებს მხარს უჭერენ არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიცია „ჩვენი უფლებებისათვის” და პოლიტიკური მოძრაობა „ჩვენ თვითონ”.
ამჟამად წყნეთში 5000-მდე დევნილი ცხოვრობს, რომლებიც ხელისუფლებამ იქ 14 წლის წინ დაასახლა. როგორც „მედიანიუსს” არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიცია „ჩვენი უფლებებისათვის“ ლიდერმა დავით ლილუაშვილმა განუცხადა, 21 ივნისს ეკონომიკის სამინისტრო იმ შენობის აუქციონის წესით გაყიდვას აპირებს, რომელშიც ათეულობით დევნილი ცხოვრობს.
ლილუაშვილის თქმით, ხელისუფლება მათ, ფაქტობრივად, ალტერნატიული ფართის გარანტიას არ აძლევს. ასე რომ, დევნილები ქუჩაში რჩებიან და ხელმეორედ იქცევიან დევნილებად. თუმცა, ამჯერად არა აფხაზი სეპარატისტების, არამედ საკუთარი ხელისუფლების ხელით,
დევნილთა თქმით, საპროტესტო აქციები პერმამენტულად გაიმართება. თუკი არაფერი შეიცვლება,  21 ივნისს აქციის მონაწილეები ეკონომიკის სამინისტროსთან მისვლასა და აუქციონის ჩაშლას აპირებენ.

IDPs Threaten to Derange the Auction
IDPs expressed their protest about the possible selling of their living building located in Tskneti by auction. Today, they held a protest action on front of the Ministry of Economic Development.
Coalition of NGOs “For our Rights” and political movement “Ourselves” support the IDPs.
At present about 5000 IDPs live in Tskneti. 14 years ago, Georgian government gave a living place to them there. According to David Liluashvili, leader of the coalition “For Our Rights”, Ministry of Economic Development is going to sell the building by auction on 21 June.
According to him, government does not offer an alternative space to IDPs. That’s why, IDPs face a danger to stay in the street.
IDPs declare that they are not going to give in and the protest actions will continue permanently. Participators of the protest action aim to derange auction planned on 21 June in the Ministry of Economic Development.