პაატა ზაქარეიშვილს სტუდენტებთან შეხვედრაში ხელს უშლიან
ზუგდიდში ახალგაზრდებთან შესახვედრად ჩამოსულ პოლიტოლოგ პაატა ზაქარეიშვილს ქალაქის ბიბლიოთეკის დარბაზსა და სამხატვრო გალერიაში შეხვედრის ჩატარებაზე უარი უთხრეს.
შეხვედრა ახალგაზრდული ორგანიზაცია „ახალგაზრდები სამოქალაქო ინიციატივისათვის“ მიერ იყო ორგანიზებული. შეხვედრის მიზანი პოლიტოლოგთან აფხაზეთის საკითხზე დისკუსიის მოწყობა იყო.  როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციის თავმჯდომარე გურამ ჩიხლაძე ამბობს, მან შეხვედრის თაობაზე წინასწარ გააფრთხილა ბიბლიოთეკის თანამშრომლები, მაგრამ შეხვედრის დღეს მან უარყოფითი პასუხი მიიღო: „ჩვენ რამდენიმე დღის წინ მივედით ბიბლიოთეკაში, მაშინ შეხდევრის გამართვაზე თანხმობა მივიღეთ, დღეს კი რატომღაც უარით გამოგვისტუმრეს. არც გალერიაში შეგვიშვეს,“ - ამბობს თემურ ჩიხლაძე.
პაატა ზაქარეიშვილის თქმით, მისი კონსტიტუციური უფლება შეილახა. მისივე თქმით, ის მომხდარის შესახებ ინფორმაციას ევროკავშირის წარმომადგენლობას უახლოეს მომავალში მიაწვდის.
მოგვიანებით, სტუდენტებთან შეხვედრა არასამთავრობო ორგანიზაცია “ათინათში” გაიმართა. ღონისძიება ევროკავშირის ეგიდით ჩატარდა. როგორც ზაქარეიშვილი ამბობს, ევროკავშირი დაინტერესებულია მაქსიმალურად შეუწყოს ხელი სამოქალაქო სექტორის აქტიურობას და იმ თემებზე ღია სუბარს, რაც საზოგადოებისთვის  დახურულია.

Paata Zakareishvili Is Not Allowed To Meet Students
Political scientist, Paata Zakareishvili arrived in Zugdidi to meet young generation. However he was not allowed to hold meeting in the hall of the City Library and Art Gallery.
The meeting was organized by youth organization “Young Generation for Civil Initiatives”. The aim of the meeting was to discuss Abkhaz problem with the scientist. Guram Chikhladze, the chairman of the non-governmental organization, said that he had warned the employees of the library about the meeting, though they refused to hold meeting in the hall today. “We met representatives of the library several days ago and they agreed us to give the hall. However, today they refused us, we were not allowed in the gallery either,” said Chikhladze.
Zakareishvili claimed that his constitutional rights were violated and added that he would inform representatives of the European Union about the incident.
Later on, the meeting was held in the office of the non-governmental organization, “Atinati”. The meeting was supported by the European Union. Zakareishvili stated that the EU is eager to encourage  the activity of the civil population as well as discussion of the problems which are tabooed for society.
Similar meetings were held in several cities of Imereti Region, in Kutaisi, Tskaltubo and Samtredia.