სანდრო გირგვლიანის ოჯახის ადვოკატმა ევროსასამართლოს მიმართა
გირგვლიანის ოჯახის ადვოკატის შალვა შავგულიძის განცხადებით, საკასაციო ინსტანციას საქმის განხილვა ჯერაც არ დაუწყია. ადვოკატი უზენაეს სასამართლოს საქმის წარმოების ვადების დარღვევაში ადანაშაულებს. შავგულიძემ უკვე გაგზავნა საჩივარი ევროპის სასამართლოში, სადაც აღწერილია სასამართლოს აღნიშნული დარღვევები.
ამ ბრალდებას უზენაესი სასამართლო არ ეთანხმება. როგორც სასამართლოში განმარტავენ, საკასაციო საჩივარი სისხლის საქმეთა კოლეგიაში 2007 წლის 30 იანვარს შევიდა, რის გამოც საქმის განხილვის ვადის ათვლა სწორედ ამ თარიღიდან იწყება. შალვა შავგულიძის მტკიცებით კი, სასამართლოს კანცელარიაში  საჩივარი მან 11 იანვარს შეიტანა და შესაბამისად, ვადა დღეს, 11 ივლისს იწურება.

Lawyer for Sandro Girgvliani’s Family Has Appealed to European Court
Shalva Shavgulidze, lawyer for Girgvliani’s family, stated that the Cassation Instance has not started discussion of their case yet. The lawyer blames the Supreme Court for violating the terms of case discussion. Shavgulidze has also sent suit to European Court where he mentioned all judicial violations.
Supreme Court does not agree with abovementioned accusation. Representatives of the Court defined that the cassation suit was brought to the Criminal Collegiums on January 30 2007 and consequently the case discussion should have started from that date. Shalva Shavgulidze claims that he delivered the suit to the Court Chancellery on January 11 and the discussion term expires on July 11.