პოლიციის წაქეზებით ადამიანის უფლებათა ცენტრში შეიჭრნენ
დღეს, 12-სთ-სა და 50-წთ-ზე, ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისში, 7 ივლისს გურჯაანის რაიონის სოფელ ძირკოკში დაკარგული 26 წლის ბიჭის გიორგი გველუკაშვილის ახლობლები შეიჭრნენ და ცენტრის თანამშრომლებს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. ადგილი ჰქონდა ტექნიკის დამტვრევისა და ოფისში მყოფი ჟურნალისტის ფიზიკური შეურაცხყოფის მცდელობის ფაქტსაც.
როგორც ისინი აცხადებდნენ, მათი აღშფოთება სხვადასხვა ტელეკომპანიების ეთერით, გიორგი გველუკაშვილის დაკარგვის ფაქტთან დაკავშირებით გადაცემულმა ინფორმაციამ გამოიწვია, რომელიც 10 ივლისს „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ გაავრცელა. ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში ნათქვამია, რომ ახალგაზრდის დაკარგვის ფაქტზე შს გურჯაანის სამმართველოში წინასწარი გამოძიება სსკ-ის 115 მუხლით დაიწყო, რაც ადამიანის თვითმკვლელობამდე მიყვანას გულისხმობს. ასევე აღნიშნული იყო, რომ პოლიცია ძებნით სამუშაოებში გვიან ჩაერთო.
არასამთავრობო ორგანიზაციის რეგიონულ ოფისში შეჭრამდე, გველუკაშვილის ახლობლები შს გურჯაანის სამმართველოს უფროსთან იმყოფებოდნენ, რა დროსაც პოლიციის უფროსმა შოთა ბეჟანიშვილმა ცენტრის კოორდინატორისგან გავრცელებული ინფორმაციის უარყოფა მოითხოვა, რაზედაც, უსაფუძვლობის გამო, უარი მიიღო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი თვლის, რომ პოლიციამ სწორედ ამის შემდეგ წააქეზა აღელვებული ადამიანები, რათა ვითარება ორგანიზაციის ოფისში ამ ფორმით გაერკვიათ. საგულისხმოა, რომ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მოთხოვნის მიუხედავად, პოლიციის თანამშრომლები ხულიგნობის აღსაკვეთად ოფისში მხოლოდ ჩხუბის დასრულების შემდეგ მივიდნენ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ შეშფოთებას გამოთქვამს მომხდართან დაკავშირებით, ინციდენტს ორგანიზაციის რეგიონული ოფისის თანაშრომლებზე ზეწოლად აფასებს და შესაბამის ორგანოებს სასწრაფო რეაგირებისაკენ მოუწოდებს.

Today, at 12:50 PM, relatives of Giorgi Gvelukashvili broke into the Human Rights Center’s Kakheti office and insulted employees of the center. On July 7, twenty-six-year-old Giorgi Gvelukashvili disappeared in the village of Dzirkoki in the Gurjaani District. Relatives of the lost man tried to break equipment in the office and to assault journalist too.
The relatives of Giorgi Gvelukashvili got furious because of information spread by various TV Companies regarding the disappearance of the young man. On July 10 the Human Rights Center spread that information which stated that preliminary investigation was launched on the fact under the Georgian Criminal Code Article 115. The article envisages bringing a person to the point of suicide. In addition to that, the center blamed police for having involved the investigation late.
Before breaking into the non-governmental organization, relatives of Gvelukashvili visited Shota Bezhanishvili, the head of the Internal Ministry’s Gurjaani Department. Bezhanishvili demanded the coordinator of the organization to deny initial information but the representative of the NGO refused him because of groundless demands.
Human Rights Center considers that the police encouraged the furious people to make out the situation with the organization in this violent method. It must be pointed out that despite urgent demands of the Human Rights Center, the policemen arrived at their office only after the quarrel had finished.
Human Rights Center is deeply concerned regarding the incident and assesses it as a harassment of the employees for its regional office. The center calls upon corresponding bodies to react on the situation.