გამოძიებამ მსოფლიო ჩემპიონის ხელმოწერა გააყალბა
„ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ დახმარებისათვის ადვოკატმა ზაქარია ბუთიაშვილმა მიმართა. იგი ყვარლის რაიონის სოფელ ენისელში მცხოვრები 20 წლის მერაბ ვარდიაშვილის ინტერესებს იცავს. ადვოკატის განცხადებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფი გაყალბებული მასალების საფუძველზეა დაკავებული და უკანონო პატიმრობაში იმყოფება.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტებმა შესაძლებლობების ფარგლებში შეისწავლეს სისხლის სამართლის საქმე, რომელიც ყვარლის რაიონულმა სასამართლომ უნდა განიხილოს.
სამართალდამცავებმა მერაბ ვარდიაშვილი 2007 წლის 20 აპრილს, თბილისის აეროპორტში რეგისტრაციის გავლისას დააკავეს. ვარდიაშვილი ხარკოვიდან დაბრუნდა, სადაც ნათესავის დახმარებით ერთ-ერთ კომერციულ დაწესებულებაში ფიზიკურად მუშაობდა. მისთვის უცნობი იყო, რომ იძებნებოდა. სამართალდამცავებმა მას ბრალი სსკ-ის 178-ე მუხლის II და III ნაწილებით წაუყენეს, რაც თორმეტ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
კერძოდ, ვარდიაშვილს ბრალი ედება შს თელავის სამმართველოს ნაფარეულის პოლიციის ქვეგანყოფილების მორიგე ინსპექტორის, პოლიციის მაიორის ბორის გულიაშვილის გაძარცვაში, ანუ ფიზიკური ძალის გამოყენებით მობილური ტელეფონის გატაცებაში. მის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი წინასწარი პატიმრობის შეფარდების ბრძანებას სასამართლომ საფუძვლად დაუდო ყვარლის შს რაიონული განყოფილების გამომძიებლის ლევან შარიაშვილის მიერ შედგენილი ოქმი, ფოტოსურათების ამოცნობის შესახებ, საიდანაც ირკვევა, რომ  2006 წლის 14 სექტემბერს ქ. თელავში, თანამოწმეთა ხატია ხახუტაშვილის და დავით ქევხიშვილის თანდასწრებით, ბორის გულიაშვილს ამოსაცნობად წარუდგინეს ფოტოსურათები, რის შედეგადაც მან მერაბ ვარდიაშვილი, როგორც მძარცველი, ამოიცნო. თანამოწმეთაგან ხატია ხახუტაშვილი გამომძიებელ ლევან შარიაშვილის მეზობელია, დავით ქევხიშვილი კი, რომელიც ყვარლის რაიონის სოფელ ახალსოფელში ცხოვრობს, შარიაშვილის თანაკლასელია და ამჟამად ძიუდოში მსოფლიო ჩემპიონია. გარდა ამისა, იგი სტაჟირებას გადის გენერალურ პროკურატურაში და უახლოეს ხანში მისი კახეთის ოლქის პროკურორად დანიშვნას ვარაუდობენ.
გამომძიებლის მიერ აღნიშნული ოქმის შედგენისას, საქართველოს ძიუდოს ფედერაციის ცნობით, დავით ქევხიშვილი ნაკრებთან ერთად იმყოფებოდა მსოფლიო გუნდური ჩემპიონატისთვის მზადების სასწავლო საწვრთნო შეკრებაზე ქ. ბორჯომში, ანუ გამომძიებელმა მსოფლიო ჩემპიონის ხელმოწერა გააყალბა, რაც ადვოკატ ბუთიაშვილის განცხადებით, მასთან საუბარში თავად ქევხიშვილმაც დაადასტურა.
გარდა ამისა, პროკურატურამ გამოძიების პროცესში უარი თქვა იმ მოწმეთა დაკითხვაზე, რომლებიც აცხადებდნენ, რომ ძარცვის დროს დანაშაულის ადგილზე საერთოდ არ იმყოფებოდა მერაბ ვარდიაშვილი.
აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით გურჯაანის რაიონულ პროკურატურაში კომენტარს არ აკეთებენ. განსასჯელის მშობლები დახმარებას უფლებადაცვით ორგანიზაციებს სთხოვენ.

Investigation Falsified the Signature of World Champion
Lawyer Zakaria Butiashvili applied to the Human Rights Center (HRIDC) for help. He protects the rights of twenty-year-old Merab Vardiashvili, a resident of the village of Eniseli in the Kvareli District. The lawyer said that his client was arrested on the basis of falsified documents.
Lawyers for the Human Rights Center studied the criminal case that is due to be discussed at the Kvareli District Court.
Law enforcers detained Merab Vardiashvili on April 20 2007 when he was going through the registration at Tbilisi Airport. Vardiashvili had arrived from Kharkov where he had worked at a commercial enterprise with the support of his relative. He did not know that he was persecuted in Georgia. Law enforcers charged him under the Georgian Criminal Code, Article 178, Sections II and III that envisage twelve-year-imprisonment.
Vardiashvili is accused for having robbed Boris Guliashvili, Police Major and Duty-Inspector of the Internal Ministry’s Nafareuli District Police Department. According to the accusation Vardiashvili assaulted the policeman and seized his mobile phone. Vardiashvili was sentenced to two-month-pretrial-detention on the basis of Internal Ministry’s Kvareli District Department’s investigator, Levan Shariashvili’s warrant on photo-recognition. The warrant stated that, on September 14 2006, in the presence of co-witnesses, Khatia Khakhutashvili and Davit Kevkhishvili, Boris Guliashvili was shown photos to recognize the robber. He pointed at the photo of Merab Vardiashvili. It must be pointed out that Khatia Khakhutashvili is a neighbor of investigator Levan Shariashvili and Davit Kevkhishvili, a resident of the village of Akhalsofeli in the Kvareli District; the latter was Shariashvili’s class-mate. Kevkhishvili is a world champion in Judo. In addition to that, he is a probationer at the Prosecutor General’s Office and soon he is supposed to be a Kakheti Regional Prosecutor.
According to the Georgian Judo Federation, while the investigator was preparing the warrant Davit Kevkhishvili was in Borjomi together with the Georgian combined team where they attended the trainings for the World Championship. Consequently, the investigator falsified the signature of the World Champion. Lawyer Butiashvili said that Kevkhishvili confirmed the fact in his conversation with him. Besides that the Prosecutor’s Office refused to interrogate those witnesses who claimed Merab Vardiashvili was not on the scene during the robbery.
Nobody makes comments on the situation at the Gurjaani District Prosecutor’s Office. Parents of the accused urge human rights organizations for help.