მოსახლეობას საცხოვრებელ სახლებს ჩაქვშიც დაუნგრევენ
ქობულეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის გადაწყვეტილებით, უახლოეს დღეებში, დაბა ჩაქვის ტერიტორიაზე 173 საცხოვრებელი სახლის დემონტაჟი მოხდება, ამის შესახებ „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ იმ ადამიანებმა აცნობეს, რომელთაც უსახლ-კაროდ დარჩენა ემუქრებათ. მათი რიცხვი 1000-მდე აღწევს.
საცხოვრებელი სახლების მეპატრონეებს საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტები არ აქვთ. ოჯახების დიდი ნაწილი მრავალშვილიანია და მაღალმთიანი აჭარიდან, ავტონომიური რესპუბლიკის იმდროინდელი ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილებით, წლების წინ არის ჩამოსახლებული.
ქობულეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის თენგიზ ზოიძის ინფორმაციით, მიწები, სადაც აღნიშნული საცხოვრებელი სახლები დგას, მუნიციპალიტეტის საკუთრებაა და სახლების დემონტაჟი კანონიერია.
დასანგრევ სახლებში მცხოვრებთა დიდ ნაწილს წასასვლელი არსად აქვს. მოსახლეობა გამგეობის გადაწყვეტილებას არ ეთანხმება და სახლების დემონტაჟის შემთხვევაში, აჭარის მთავრობის შენობის წინ, შიმშილობის აქციის დაწყებას აპირებს.

Residential Houses of Population Will Be Deconstructed
According to the resolution of the Kobuleti Municipality, 173 residential houses in the area of the small town of Chakvi will be deconstructed in the nearest future. Those people who are threatened to remain homeless applied to the Human Rights Center (HRIDC) for help. The number of the people reached 1000.
The owners of the residential houses do not have documents on their properties. Most part of the families has many children and they are from mountainous districts in Adjara Region. According to the resolution of that-time Autonomous Republic they were resettled from the mountain.
Tengiz Zoidze, Kobuleti Municipality Governor, said that the land where residential houses are located belongs to the Municipality and the deconstruction is legal.
Most part of local inhabitants does not have to go anywhere. The population does not agree with the decision of the Municipality and is about to start hunger-strike in front of the building of Adjara Government if their houses are deconstructed.