საია საკონსტიტუციო სასამართლოში შალვა რამიშვილის ინტერესებს დაიცავს
საკონსტიტუციო სარჩელი, რომელიც  ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (საია) მოამზადა და სასამართლოში ტელეკომპანია „202“-ის თანადამფუძნებელს,  გამოძალვის ბრალდებით გასამართლებულ შალვა რამიშვილს წარმოადგენს, საქართველოს საარჩევნო კოდექსის მე-5 მუხლის მე-2 ნაწილის არაკონსტიტუციურად ცნობის მოთხოვნას აყენებს.
გასაჩივრებული მუხლი ერთიანად ართმევს ყველა პატიმარს არჩევნებში მონაწილეობის უფლებას. არსებული კანონით, მათ არც ხმის მიცემა შეუძლიათ და არც საკუთარი კანდიდატურის დაყენება.
როგორც ორგანიზაციის მიერ 23 ივლისს გავრცელებულ ცნობაშია ნათქვამი, იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველოს კონსტიტუცია იზიარებს უფლებათა პროპორციული შეზღუდვის პრინციპს, არაკონსტიტუციურია ფუნდამენტური უფლებების, მათ შორის აქტიური საარჩევნო უფლების იმაზე მეტად შეზღუდვა, ვიდრე, ეს, აუცილებელია დემოკრატიულ საზოგადოებაში.
„კონსტიტუციური სარჩელით ჩვენ მსუბუქი დანაშაულისთვის მსჯავრდებული პატიმრებისთვის აქტიური საარჩევნო უფლების (უფლება აირჩიოს) აღდგენას ვითხოვთ,“ - აცხადებს საია.
ორგანიზაცია განმარტავს, რომ პატიმართათვის აქტიური საარჩევნო უფლების ერთიანი და განურჩეველი ჩამორთმევა ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის პირველი ოქმის მე-3 მუხლის (თავისუფალი არჩევნების უფლება) დარღვევად მიიჩნია საქმეში „ჰირსტი გაერთიანებული სამეფოს წინააღმდეგ“. საქართველო აღნიშნული ოქმის ხელმომწერი სახელმწიფოა და ევალება შეასრულოს ამ ოქმიდან და მასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებებიდან გამომდინარე ვალდებულებები.

GYLA Will Protect Shalva Ramishvili’s Interests in Constitutional Court
Constitutional suit submitted by the Georgian Young Lawyers Association (GYLA) represents Shalva Ramishvili, co-founder of the TV Company “202”, to the court. Ramishvili was accused for extortion. The suit demands to declare the Article 5-Section II of the Georgian Election Code unconstitutional.
According to the disputed article all the prisoners are deprived of their right to take part in elections. Consequently they can neither vote nor submit their candidacy.
As the organization announced on July 23, whereas Georgian Constitution envisages principle of the proportional restriction of the rights, we deem it unconstitutional to restrict fundamental rights; including the right to vote, even more than it is necessary in a democratic society.
In our Constitutional suit we demand to restore the right to vote for those prisoners who have been condemned for minor crime, stated the GYLA.
It is noteworthy, that in the case “Hirsty versus the United Kingdom” the European Court of Human Rights considered restriction of the prisoners’ right to vote as violation of Article 3, Protocol 1 of the European Convention of Human Rights (right to free elections). Georgia is a party to the Protocol and therefore entitled to fulfill obligations envisaged by the protocol and the judgments pertaining thereto.