გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტი მთავრობის სხდომიდან გამოაგდეს
აჭარაში გამომავალი დამოუკიდებელი გაზეთის „ბათუმელების“ კორესპონდენტი ემზარ დიასამიძე, აჭარის მთავრობის სხდომაზე არ დაუშვეს და სხდომის დაწყებამდე შენობიდან გააძევეს.
როგორც ჟურნალისტი აღნიშნავს, აჭარის მთავრობის აპარატის პროტოკოლისა და მასმედიასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის, მასმედიასთან ურთიერთობის განყოფილების ხელმძღვანელმა ირაკლი ჭეიშვილმა, მას სხდომაზე დასწრების თხოვნაზე, უარი იმ მიზეზით უთხრა, რომ ჟურნალისტს აკრედიტაცია არ ჰქონდა გავლილი. „მას შემდეგ, რაც ჭეიშვილის ამ გნაცხადების დიქტოფონით ჩაწერა დავაპირე, მისი მითითებით ადმინისტრაციული შენობის დაცვის სამსახურის წარმომადგენლებმა შენობიდან გამომაგდეს“- აცხადებს ჟურნალისტი.
აღსანიშნავია, რომ მთავრობის სხდომა ღია იყო, მისი გადაღების საშუალება საბიუჯეტო დაფინანსებაზე მყოფ აჭარის ტელევიზიის, აჭარის რადიოს და გაზეთ „აჭარის“ კორესპონდენტებს მიეცათ.
როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ გაზეთ „ბათუმელების“ რედაქციაში განუცხადეს, მათ ჯერ კიდევ 2007 წლის იანვარში მიმართეს წერილობით აჭარის მთავრობას, ჟურნალისტისა და ფოტოკორესპონდენტის აკრედიტაციის მოთხოვნით, მაგრამ უშედეგოდ.  აჭარის მთავრობის აპარატის წერილში ნათქვამია, რომ „მასმედიასთან ურთიერთობის საკითხების ოპერატიულად უზრუნველყოფის მიზნით, აჭარის ა/რ აპარატში, სამინისტროებსა და მთავრობის საქვეუწყებო დაწესებულებებში ფუნქციონირებენ შესაბამისი სამსახურები (პასუხისმგებელი პირები), რომლებიც საჭიროებისამებრ დაუყოვნებლივ გაგიწევენ სათანადო დახმარებას თქვენთვის საინტერესო საკითხებთან დაკავშირებით“.

Journalist for the Newspaper “Batumelebi” Was Not Allowed to the Municipality Meeting
Emzar Diasamidze, a journalist for the Adjara based independent newspaper “Batumelebi” (Batumi dwellers), was not allowed to attend the meeting of the Adjara Authority and he was kicked out from the administrative building before the meeting started.
The journalist said that Irakli Cheishvili, the head of the Division for the Media Relations of the Department for Protocol and Media Relations within the Administration of Adjara Autonomous Republic, refused him to attend the meeting because the journalist was not accredited. “As soon as I tried to record his comments on Dictaphone, representatives of the Security Service of the Administrative Building kicked me out of the building under Cheishvili’s order,” said the journalist.
It is noteworthy that the meeting was open and correspondents for the Adjara TV Company, Adjara Radio and newspaper “Adjara were allowed to attend the discussion; the above-mentioned media sources are funded from the budget.
The Human Rights Center (HRIDC) was explained at the editorial office of the newspaper “Batumelebi” that in January of 2007 they had applied to the Adjara Authority to accredit the journalist and photographer for their newspaper; though in vain. The reply from the authority stated that “in order to provide operative assistance regarding the Media Relation issues, corresponding divisions are established within the Administration of the Adjara Autonomous Republic, Ministries and subordinate departments of the government. The newly established divisions will support you to get immediate information about the corresponding issues.”