სახელმწიფო ბიუჯეტის 430 მილიონი ლარით გაიზრდება
თბილისი.10.09.07.მედიანიუსი. საქართველოს 2007 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის 430 მილიონი ლარით გაიზრდება. ბიუჯეტის ცვლილებათა პროექტი პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა დღეს განიხილა და მხარი დაუჭირა.
კანონპროექტი სხდომაზე ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ, გრიგოლ გობეჯიშვილმა წარადგინა. მისი თქმით, გაზრდილი ბიუჯეტიდან ყევლაზე მეტ დამატებით დაფინანსებას _ 315 მილიონ 845 ათას ლარს თავდაცვის სამინისტრო მიიღებს. ეს თანხა ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობის განმტკიცებას, თავდაცვის სისტემის რეფორმის გატარებასა და ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებას მოხმარდება.
51 მილიონი ლარით გაიზრდება შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაფინანსება, საიდანაც 11 მილიონი ქვეყნის საზღვრის დაცვის ღონისძიებებს მოხმარდება.
21 მილიონი ლარის დამატებით ასიგნებას ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო, 11 მილიონ ლარს იუსტიციის სამინისტრო, ხოლო 3 მილონ ლარს ცენტრალური საარჩევნო კომისია მიიღებენ.
3 მილიონი ლარი მთლიანად პროგრამა `კარდაკარის~ დაფინანსებას მოხმარდება, რომელიც ამომრჩეველთა  სიების სრულყოფის მიზნით მათ კარდაკარ გადამოწმებას ისახავს მიზნად.
5,5 მილიონი ლარით იზრდება სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაფინანსება, რომელიც რთველის ჩასატარებელ ღონისძიებებზე დაიხარჯება. სახელმწიფო ბიუჯეტის ცვლილებათა პროექტს პარლამენტი პირველი მოსმენით 14 სექტემბრის პლენარულ სხდომაზე განიხილავს.

State Budget Will Be Increased by 430 Million Lari
Tbilisi.10.09.07.Medianews. In 2007 Georgian State Budget will increase by 430 million lari. Today, the Parliamentary Committee of Branch Economics and Economic Police discussed the draft amendments to the budget and voted it for.
Grigol Gobejishvili, Deputy Minister of Finances introduced the committee with the draft law. He stated that most of increased budget will be apportioned on the Defense Ministry and it will amount to 315, 845, 000 lari. The sum will be spent on the strengthening of national defense, reform in the defense system and to implement the undertaken responsibilities.
The budget of the Ministry of Internal Affairs will increase by 51 million lari and 11 million out of it will be spent on the defense of country border.
The Ministry of Economic Development will increase its budget by 21 million lari; the Ministry of Justice will receive additional 11 million lari and 3 million lari will be apportioned to the Central Election Commission.
Three million lari will be spent on the state program “Kardakari” that aims to visit the families of all voters throughout Georgia in order to draw up complete list.
The budget of the Agriculture Ministry will increase by 5, 5 million lari and it will be spent on the vintage activities. The Parliament will discuss the draft amendments to the State Budget on the meeting on September 14.