მთავრობის კანცელარიაში ჟურნალისტებს მუშაობის უფლება შეუზღუდეს
თბილისი.14.09.07.მედიანიუსი. მთავრობის კანცელარიაში მომუშავე ჟურნალისტებისათვის ახალი წესები ამოქმედდა. დღეს მთავრობის სხდომის დაწყების წინ, მე-12 სართულზე სხდომათა დარბაზის შესასვლელთან წითელი არშიით ბარიერი გაავლეს, რომლის გადალახვაც და მინისტრთან მიახლოება ჟურნალისტს სხდომის დაწყებამდე აეკრძალება.
როგორც მთავრობის პრესსამსახურში განმარტავენ, ახალი წესის შემოღების მიზეზი ის გახდა, რომ სხდომის დაწყებამდე კომენტარების ჩაწერისას ჟურნალისტები აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებს `მიკროფონებს პირში სჩრიდნენ~, რაც ამ უკანასკნელებს "არ სიამოვნებდათ".
ახალ წესს მასმედიის პროტესტი მოჰყვა. ჟურნალისტების თქმით, ამით მათ მინისტრებისაგან სასურველ საკითხზე წინასწარ ჩაწერის უფლება ფაქტობრივად წაერთმევათ. მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ კი, მინისტრები ჩვეულებრივ გამოვლენ ტრიბუნასთან და ჟურნალისტების კითხვებს უპასუხებენ.

Journalists Have Their Professional Activities Restricted in State Chancellery
Tbilisi.14.09.07.Medianews. New rules were introduced for the journalists working in State Chancellery. Today, before the governmental meeting started, a red line was stretched in front of the entrance of assembly hall on the twelfth floor. Journalists will not have right to cross the line and approach the Minister before the session starts.
Representatives of the Press-Service Department clarified that the reason for new regulations was journalists’ behavior in the Chancellery. Before the session they used to bother governmental officials with questions and the latter were not pleased with the situation.
Mass media protested the initiative. Journalists claim that they will lose chance to hear answers on their questions from the ministers. After the governmental meeting, ministers will approach the tribune and answer journalists’ questions as a rule.