დაგვიანებული კონტროლი
სამცხე-ჯავახეთში მოქმედი ბენზინგასამართი და გაზგასამართი სადგურების უმეტესობა დაილუქა. 13 სექტემბერს ახალციხეში ბენზინგასამართ სადგურზე მომხდარი აფეთქების შემდეგ, რომელმაც ოთხი ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა, დღის წესრიგში ბენზინ და გაზგასამართი სადგურების ტექნიკურ ნორმებთან შესაბამისობის გადამოწმება დადგა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ზურაბ ნოღაიდელმა მომხდარის მთავრობის სხდომაზე განხილვის შემდეგ, ეკონომიკის სამსახურს ყველა მოქმედი ბენზინგასამართი სადგურის გადამოწმება დაავალა. 17 სექტემბერს, ამ მიზნით ახალციხეში ტექნიკური ზედამხედველობის ინსპექციის წარმომადგენლები ჩამოვიდნენ.  ოცდაშვიდმა ბენზინგასამართმა და ოთხმა გაზგასამართმა სადგურმა მუშაობა შეწყვიტა.
ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ეკონომიკისა და ინფრასტრუქტურის სამსახურის სპეციალისტი გიორგი კაპანაძე აცხადებს, რომ "ბენზინგასამართი სადგურების ყველა მეპატრონეს გორში საპატრულო პოლიციის უფროსისთვის სრული ტექნიკური დოკუმენტაციის წარდგენა დაევალა. მუშაობას გააგრძელებს ის სადგური, რომელიც გადამოწმების შემდეგ დადებით პასუხს მიიღებს".
გიორგი კაპანაძის განმარტებით, ბენზინგასამართი სადგურები დასახლებული პუნქტიდან 25-30, ხოლო გზის ღერძულა ხაზიდან 18 მეტრით უნდა იყოს დაშორებული.
თუმცა ქალაქში არსებული არც ერთი ბენზინგასამართი სადგური არათუ 18, არამედ სამი მეტრითაც არ არის დაშორებული გზას.

Most of petrol and gas stations have been closed in Samtskhe-Javakheti. On September 13 four people died as a result of explosion in petrol station in Akhaltsikhe. After the accident corresponding bodies started to raid the petrol and gas stations to find out whether they comply with technical standards.
Georgian Prime-Minister Zurab Noghaideli discussed the problem at the governmental meeting and then ordered the Economical Department to raid petrol stations. On September 17 representatives of the Technical Supervision Inspection arrived in Akhaltsikhe for the purpose. 27 petrol and four gas stations stopped working in the district.
Giorgi Kapanadze, specialist for the Akhaltsikhe Municipality Department for Economics and Infrastructure, said that “all owners of the petrol stations are ordered to introduce the head of the Gori Patrol Police Department with complete technical documentation on their stations. The station which will receive positive answer after raid will be empowered to continue its activities.”
Kapanadze explained that petrol station should be located 25-30 meters away from residential buildings and 18 meters away from the road.