ლერი ხაბელოვი ხელისუფლებას ეროვნული ნიშნით მის დისკრედიტაციაში ადანაშაულებს
საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის აღმასკომის დღევანდელი სხდომა ხმაურით დაიწყო. კომიტეტის ვიცე-პრეზიდენტმა ლერი ხაბელოვმა, რომელიც ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტობის ერთ-ერთ კანდიდატად მოიაზრებოდა, სხდომის დაწყებისთანავე განაცხადა, რომ ხელისუფლებისთვის მისი, როგორც ერთ-ერთი გამოჩენილი პიროვნების, ბარსელონის ოლიმპიური თამაშების გამარჯვებულისა და მსოფლიოს ხუთგზის ჩემპიონის კანდიდატურა მხოლოდ მისი ეროვნების გამოა მიუღებელი.
ხაბელოვის განცხადებამ აღაშფოთა საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრი გიორგი გაბაშვილი, რომელმაც ოლიმპიური კომიტეტის ვიცე-პრეზიდენტს „პოლიტიკურად ანგაჟირებული“ უწოდა და დასძინა, რომ ამგვარი განცხადების შემდეგ ხაბელოვის კანდიდატურა კომიტეტის პრეზიდენტის პოსტისთვის უფრო მიუღებელი გახდა.
ხაბელოვისა და გაბაშვილს შორის მომხდარი შელაპარაკების შემდეგ ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის აღმასკომის სხდომა ჟურნალისტებისთვის დაიხურა.

Leri Khabelovi Charges the Government for Discriminating him on the Ground of his Nationality
Today the opening of the meeting of the executive committee of the Georgian National Olympic Committee created a stir. The vice-president of this committee, Leri Khabelovi, who seemed to be one of the real candidates for the post of committee president, stated at the start of the meeting that his candidacy is unacceptable to the government only because of his nationality; he is a famous person, a gold-medal winner at the Olympic Games in Barcelona and a five-time world champion.
The minister of Culture, Monument Protection and Sports of Georgia, Giorgi Gabashvili, was filled with indignation because of Khabelovi’s statement; he called the vice-president of Olympic Committee “politically booked” and added that after this statement Khabelovi’s candidacy became more unacceptable.
After the dispute between Khabelovi and Gabashvili, the meeting of the executive committee of the Georgian National Olympic Committee was closed for journalists.