წამების საწინააღმდეგო ორგანიზაციები საქართველოს აკრიტიკებენ
საერთაშორისო ორგანიზაციებმა: ,,საერთაშორისო ამნისტიამ”, „ჰუმან რაითს ვოჩმა“  და „ციხის საერთშორისო რეფორმამ“ განაცხადეს, რომ საქართველოს მთავრობას  ქმედითი ზომების მიღება სჭირდება, რათა საპატიმროებში წამებასა და სასტიკ მოპყრობას ბოლო მოეღოს. წამების საწინააღმდეგო ევროპულმა კომიტეტმა (CPT) ახლახანს გამოაქვეყნა მოხსენება საქართველოს შესახებ. მოხსენებაში აღინიშნა, რომ ბევრ ადგილას პატიმართა პირობები მიუღებელია.
წამების საწინააღმდეგო კომიტეტმა (CPT), რომელიც ევროსაბჭოს სამონიტორინგო ორგანოს წარმოადგენს ასევე აღნიშნა, რომ საქართველოში გარკვეულწილად პროგრესია, რადგან წინასწარი დაკავების იზოლატორებში ხალხს შედარებით ჰუმანურად ეპყრობიან. რაც შეეხება საპატიმროებს, ამ მხრივ მდგომარება ჯერ კიდევ  უარყოფითად ფასდება. CPT-ს მონაცემებით, თბილისის №5 საპყრობილეს ერთ–ერთ საკანში პირობები არაადამიანური და დამამცირებელია.
სანამ მთავრობა გამოქვეყნების ნებას არ დართავს, მანამდე CPT–ის მოხსენება კონფიდენციალურია. თუმცა საქართველოს მთავრობა გამოქვეყნებაზე არასოდეს ამბობდა უარს.
„ჩვენ მივესალმებით იმ ფაქტს, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ CPT-ის უკანასკნელი მოხსენების გამოქვეყნების ნება დაგვრთო“, – განაცხადა ნიკოლა დუკვორთმა, „საერთაშორისო ამნისტიის“ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონალური პროგრამის დირექტორმა. „აღნიშნული  მოხსენება წამებისა და არაჰუმანური მოპყრობის აღმოფხვრის შესაძლებლობას აძლევს ყველას, ვინც ამ პრობლემითაა დაინტერესებული, იქნება ეს საქართველოს მთავრობა, ადგილობრივი ან საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციები თუ საერთაშორისო თანამეგობრობა“.
CPT–მ მოუწოდა საქართველოს მთავრობას, მოაგვაროს გადაჭედილ ციხეებთან დაკავშირებული პრობლემები, ასევე იზრუნოს პატიმართა სოციალურ რეაბილიტაციასა და დასაქმებაზე.
CPT პერიოდულად ამოწმებს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებს, საპყრობილეებს, პოლიციის სამმართველოებს, ფსიქიატრიულ დაწესებულებეს..., რათა ნახოს თუ როგორ ეპყრობიან დაკავებულებს და საჭიროების შემთხვევაში  მთავრობას რეკომენდაციები მისცეს. 2007 წლის მარტსა და აპრილში CPT უკვე მესამედ ესტუმრა საქართველოს.
CPT–ის მოხსენების გამოსვლამდე დაახლოებით ერთი წლით ადრე საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ 2006 წლის მარტში მომხდარი ფაქტის გამოძიება დაიწყო. საქმე ეხება ამბოხებას თბილისის №5 საპყრობილეში, რა დროსაც სამართალდამცავებმა შვიდი პატიმარი მოკლეს. სამართალდამცავებმა პატიმრების წინააღმდეგ გამოიყენეს როგორც ავტომატური იარაღი და ყუმბარები, ასევე რეზინის ტყვიები. მოწმეთა განცხადებით, მათ არც კი უცდიათ, კონტროლი მშვიდობიანი გზით დაემყარებინათ.  შედეგად, შვიდი პატიმარი დაიღუპა, 17 კი მძიმედ დაშავდა.
„ჰუმან რაითს ვოჩის“ მოხსენებაში „გადამეტებული სასჯელი - პატიმართა შეურაცხყოფა საქართველოში“ (http://hrw.org/reports/2006/georgia0906/) მოყვანილი იყო კონკრეტული მაგალითები იმისა, რომ 27 მარტის ოპერაციის დროს ამბოხების ჩასახშობად სპეციალური საჯარისო ფორმირებები იყვნენ ჩართული, რომელთაც დაკავებულთა წინააღმდეგ ძალა უკანონოდ გამოიყენეს. სამი თვის შემდეგ ხელისუფლებამ დაიწყო გამოძიება იმის გასარკვევად, გადააჭარბეს თუ არა ხელისუფლების წარმომადენლებმა თავიანთ უფლებამოსილებას. შვიდი პატიმრის მკვლელობის ფაქტის გამოძიება 2006 წლის ოქტომბერში გენერალურმა პროკურატურამ წამოიწყო.
ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მიხედვით, საქართველოს ხელისუფლება ვალდებულია, სწრაფად და ეფექტურად გამოიძიოს  მკვლელობის ან პიროვნების მძიმედ დაზიანების ყველა ფაქტი, თუ ამგვარი შემთხვევა საპყრობილეში დაფიქსირდება. თუმცა გენერალური პროკურატურის გამოძიება პატიმართა მკვლელობის ფაქტზე კვლავ გრძელდება და საჯაროდ ჯერ არანაირი განცხადება არ გაკეთებულა. ოფიციალური მონაცემებით, ბრალდება არც ერთი სპეცოპერაციაში მონაწილე სამართალდამცავისთვის არ წაუყენებიათ.
„27 მარტის მოვლენების გამოძიება ძალიან დიდხანს გრძელდება. დაზარალებულებს, მათი ოჯახის წევრებს და საზოგადოებას უფლება აქვთ იცოდნენ, რა მოხდა და ვინ არის პასუხისმგებელი პატიმართა მკვლელობისა და სასტიკად მოპყრობისათვის“, – განაცხადა „ჰუმან რაითს ვოჩ“–ის ევროპისა და ცენტრალური აზიის განყოფილების დირექტორმა ჰოლი კარტნერმა.
საქართველოს ხელისუფლებამ ხალხის წამებასთან დაკავშირებული პრობლემების  მოგვარების მიზნით ახლახანს ახლი ინიციატივა წამოაყენა.
წამების საწინააღმდეგო კონვენციის დამატებითი ოქმით (OPCAT) გათვალისწინებული მოვალეობების შესაბამისად, 2007 წლის ოქტომბერში საქართველოს უმაღლესი ხელისუფლების პირებმა წამების საწინააღმდეგო გეგმა შეადგინეს. მოქმედი გეგმა კონკრეტული პოლიტიკის გატარებას და პრაქტიკულ ცვლილებებს ითვალისწინებს.
„წამების საწინააღმდეგო გეგმა თავისთავად მისასალმებელია, მაგრამ იგი იმეორებს საქართველოს პირველი პირების იმ დაპირებებს, რომელთაც ისინი ადრე დებდნენ. ახლა ყოველთვიურად საპატიმროებს 400 კაცი ემატება.  რეალური ნაბიჯი იქნებოდა ის, რომ დაუყოვნებლივ მიეღოთ ზომები და ეს რიცხვი როგორმე შეემცირებინათ“, – განაცხადა „ფენალ რეფორმ ინთერნეშიონალი“–ს სამხრეთ კავკასიის განყოფილების დირექტორმა მერი მერფიმ.
„საერთაშორისო ამნისტია“, „ჰუმან რაითს ვოჩი“ და „ციხის საერთაშორისო რეფორმა“ საქართველოს მთავრობას მოუწოდებს, რათა მან ამ მოხსენებაში ჩაწერილი  რეკომენდაციები გაითვალისწინოს. რეკომენდაციები ძირითადად გადაჭედილ საპატიმროებს და სხვა გადაუდებელ ციხის რეფორმებს შეეხება. საკნების გადაჭედვის თავიდან აცილება შესაძლებელია იმ გზით, რომ წინასწარ პირის დაკავება განხორციელდეს მხოლოდ ისეთ შემთხვევებში, როცა ეს განსაკუთრებით აუცილებელი იქნება.
სამივე ორგანიზაცია ხელისუფლებას მიმართავს, რომ წამების საწინააღმდეგო სამოქმედო გეგმა უნდა მოიცავდეს კონკრეტულ ზომებსა და ვადებს წამების პრევენციის რეფორმის განსახორციელებლად. იმისათვის რომ ეფექტური იყოს, სამოქმედო გეგმას „ზურგს უნდა უმაგრებდეს“ უმაღლესი ხელისუფლების მხარდაჭერა.
სამივე ორგანიზაციამ მოუწოდა საქართველოს ხელისუფლებას, რომ დაუყოვნებლივ შეატყობინონ დაზარალებულებს, მათ ნათესავებს, პარლამენტს და საზოგადოებას 2006 წლის 27 მარტის ციხის ამბოხის გამოძიების ფაქტები.
„გამოძიების შედეგების საზოგადოებისათვის გაცნობა მთავრობის ინტერესში შედის, რათა მან დაიმსახუროს ხალხის რწმენა“, – განაცხადა კარტნერმა.

Anti-Torture Body Criticizes Georgia
The Georgian government should act now to end torture and ill-treatment in detention centres, Amnesty International, Human Rights Watch and Penal Reform International said today. The European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment (CPT), which has just published its most recent report on Georgia, said conditions remain unacceptable for detainees in many facilities.
The CPT, a monitoring body of the Council of Europe, noted that Georgia had made progress preventing ill-treatment of people in police custody, but instances of ill-treatment of detainees persist and conditions in many detention facilities are poor. In one severely overcrowded facility, Tbilisi Prison No. 5, the CPT determined that “the conditions of detention … amount to inhuman and degrading treatment and as such constitute an affront to a civilized society.”  The CPT’s reporting is confidential, until the government under review authorizes publication, which Georgia has done with all CPT reports thus far.
“We welcome the Georgian authorities’ authorization for the CPT to publish its latest report on Georgia,” said Nicola Duckworth, director of the Europe and Central Asia Regional Programme of Amnesty International. “The report presents an opportunity for all who care about torture prevention and prison reform in Georgia – the Georgian government, local and international nongovernmental organizations, and the international community – to enhance ongoing reform efforts to end torture and ill-treatment once and for all and bring perpetrators to justice.”
The CPT called on the Georgian authorities to, among other recommendations, provide a lasting solution to the long-standing problem of prison overcrowding, implement social rehabilitation and purposeful activities for prisoners, and confront continuing instances of ill-treatment of detainees by ensuring fundamental rights for all detainees, as well as effective investigations into allegations of abuse. The CPT conducts periodic visits to places of detention, including prisons, police stations, psychiatric institutions and holding centers for immigration detainees, to see how detainees are treated and make recommendations to the government, if necessary. The CPT carried out its third visit to Georgia in March and April 2007.
The CPT’s report comes almost exactly one year after the General Prosecutor’s Office of Georgia launched an investigation into the deaths of seven inmates killed as law enforcement agents sought to quell a prison disturbance in Tbilisi Prison No. 5 on March 27, 2006. Law enforcement agents used regular automatic weapons and ammunition as well as rubber bullets against prisoners, and made no attempts to use non-violent means of control, according to witnesses. As a result of the use of force, at least seven detainees were killed, and at least 17 others suffered serious injuries.
Human Rights Watch’s report, “Undue Punishment: Abuses against Prisoners in Georgia” (http://hrw.org/reports/2006/georgia0906/), documented specific instances in which special forces troops appeared to have engaged in excessive and illegal use of force against detainees during the March 27 operation to end the disturbance. Three months later, the government opened an investigation into whether government agents exceeded their authority in putting down the disturbance, and in October 2006 the General Prosecutor’s Office launched an investigation into the deaths of seven inmates.
Under the European Convention on Human Rights, the Georgian authorities are obligated to promptly and effectively investigate every death or serious injury in custody, notwithstanding any alleged resistance by inmates. However, the General Prosecutor’s Office’s investigations into the conduct of the authorities and the deaths during the prison disturbance of March 27, 2006 are still pending and no results have been made public. According to official sources, no charges have been brought against any of the law enforcement officers that carried out the special operation.
“The March 27 investigations are taking too long, raising concerns about the authorities’ commitment to uncover the truth,” said Holly Cartner, director of the Europe and Central Asia division at Human Rights Watch. “Victims, their family members, and the public have a right to know what happened during the alleged March 27 prison riot and to know who will be held accountable for the deaths and ill-treatment of the detainees.”
The Georgian authorities have recently proposed new initiatives designed to address the continuing problems of torture. As part of its obligations under the Optional Protocol to the Convention Against Torture (OPCAT), which Georgia ratified in 2005, senior Georgian officials tabled an anti-torture action plan in October 2007. The action plan identifies concrete policy and practice changes in order to prevent torture and ill-treatment. These include measures to ensure “effective investigation of cases of alleged use of torture or excessive force.”
“The anti-torture action plan is in itself welcome, but it restates promises that senior Georgian officials have made before,” said Mary Murphy, director of Penal Reform International’s South Caucasus Office. “For such promises to remain credible, however, they have to be backed up by substantive action. Making an urgent effort to reduce and halt the rise in prisoner numbers, which increase by 400 every month, would be such an action. Another would be to designate an independent anti-torture body, as envisaged under OPCAT, to monitor and assist the anti-torture action plan’s implementation.”
Amnesty International, Human Rights Watch, and Penal Reform International call on the Georgian government to implement the recommendations of the recently published CPT report, particularly with respect to overcrowding and other urgent prison reforms. Overcrowding must be addressed first and foremost by using preventive detention only when strictly necessary.
All three organizations also called on the authorities to ensure that the anti-torture action plan presents concrete benchmarks and a specific timeline for implementation of reforms to prevent torture. To be fully effective, the action plan must be backed by support at the highest levels of government, including by unequivocal public statements by senior government officials.
All three organizations also called on the Georgian authorities to, without delay, inform victims, their relatives, parliament, and the public, of the outcomes of the investigations related to the alleged prison riot of March 27, 2006.
“Making the results of the investigation public is in the government’s interests, to build credibility in its reforms of the criminal justice and penal systems,” said Cartner. “It would also reassure people in Georgia and all those who wish to support Georgia’s reforms that effective procedures for dealing with excessive use of lethal force are in place.”