გენერალურმა პროკურატურამ ირაკლი ოქრუაშვილის მამხილებელი ახალი მასალები გამოაქვეყნა
გენერალური პროკურორის მოადგილის ნიკა გვარამიას განცხადებით, არ შეესაბამება სიმართლეს ყოფილი თავდაცვის მინისტრის ირაკლი ოქრუაშვილის მიერ გუშინ ტელეეთერით გაკეთებული განცხადება, თითქოს მისთვის დაკისრებული სასამართლო გირაო 10 მილიონი ლარი “პრეზიდენტის კარის ბიზნესმენმა, ვინმე თამაზ ნიჟარაძემ გადაიხადა”.
გვარამიას ინფორმაციით, 10 მილიონიდან 6,5 მილიონი ლარი ოქრუაშვილის მეგობრის, ბიზნესმენ ქიბარ ხალვაშის კუთვნილმა კომპანიამ “ინტერნეიშენელ ბილდინგ კომპანიმ” გადაიხადა, დანარჩენი ფული კი თამაზ ნიჟარაძემ, რომელიც ასევე ოქრუაშვილის ახლობელია.
გვარამიას თქმით, ოქრუაშვილისა და ნიჟარაძის ახლობლობას ადასტურებს ის ფაქტი, რომ 2006 წელს მათ შორის 136 სატელეფონო ზარი განხორციელდა, 2007 წლის 5 თვის განმავლობაში კი 35. ამასთან, ირაკლი ოქრუაშვილი ნიჟარაძის ფირმის კუთვნილი ავტომანქანა „ფოლკსვაგენ ფაეტონით“ სარგებლობდა და „ვინმეები ასეთ საჩუქრებს არ აკეთებენ“.
ასევე, სიმართლეს არ შეესაბამება ირაკლი ოქრუაშვილის განცხადება, თითქოს ხელისუფლების წევრებისადმი მის მიერ წაყენებულ ბრალდებებზე გამოძიება არ მიმდინარეობს, რადგან, გვარამიას თქმით, ოქრუაშვილის განცხადებების საფუძველზე სამართალდამცველებმა საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბის უფროსი ზაზა გოგავა უკვე დაკითხეს. დაკითხვისას გოგავამ კატეგორიულად უარყო ოქრუაშვილის განცხადება იმის თაობაზე, თითქოს ყოფილმა თავდაცვის მინისტრმა ბიზნესმენ ბადრი პატარკაციშვილის შესაძლო ლიკვიდაციის თაობაზე მას აცნობა. გვარამია კატეგორიულად უარყოფს ოქრუაშვილის იმ განცხადებასაც, რომლის მიხედვითაც, ის ციხეში მთავრობის წევრებმა მოინახულეს.
რაც შეეხება ოქრუაშვილის გერმანიაში გამგზავრებას, გვარამიას თქმით, საზღვარგარეთ სამკურნალოდ წასვლის უფლება ოქრუაშვილს გამოძიებამ მისცა, თუმცა, დიდი ბრიტანეთის საელჩომ მას ვიზის გაცემაზე უარი განუცხადა. მაგრამ ოქრუაშვილმა მიიღო საფრანგეთის ვიზა და გაემგზავრა ევროპაში. ასევე, გვარამია არ ადასტურებს ოქრუაშვილის იმ განცხადებას, რომლის მიხედვითაც, გერმანიაში მასთან მყოფი ერთ-ერთი პირი საქართველოში ჩასვლისთანავე დააპატიმრეს.
ამასთან დაკავშირებით ნიკა გვარამიამ აღნიშნა, რომ ოქრუაშვილის ბინის ჩხრეკისას სამართალდამცავებმა იპოვეს ვინმე დავით ჯიბღაშვილის სახელზე გაფორმებული პლასტიკური ბარათი, რომლითაც ოქრუაშვილი ლონდონში ყოფნისას სარგებლობდა.
გვარამიას თქმით, გამოძიება ჯიბღაშვილის ფარულ მიყურადებას ახორციელებდა.
5 ნოემბერს ჯიბღაშვილი დაუკავშირდა პარტია „ერთიანი საქართველოს“ წევრს ნანა ლეჟავას და ოქრუაშვილის ზემოხსენებული განცხადების თაობაზე უკმაყოფილება გამოხატა.
ჯიბღაშვილის თქმით, სწორედ ის იმყოფებოდა ოქრუაშვილთან გერმანიაში, მაგრამ საქართველოში ჩამოსვლისთანავე არავის დაუპატიმრებია.
ჯიბღაშვილმა ლეჟავას ისიც აცნობა, რომ ლონდონში ყოფნისას ვინმე ბადრიამ მას გარკვეული თანხა გადასცა, რომელიც ჯიბღაშვილმა თავის მხრივ, ირაკლი ოქრუაშვილს მიუტანა. ნიკა გვარამიას განცხადებით, ამ ფაქტთან დაკავშირებით დავით ჯიბღაშვილი პროკურატურაში მოწმის სახითაა დაბარებული.

Nika Gvaramia, the Deputy Prosecutor General, stated that the statement made on TV yesterday by former Defense Minister Irakli Okruashvili was fraudulent. Gvaramia argued that Okruashvili lied by saying that businessman Tamaz Nizharadze, a close friend of President Saakashvili, paid ten million lari as bail for his release.
Gvaramia stated that 6.5 million of the 10 million lari bail was paid by the International Building Company, owned by businessman and Okruashvili’s close friend Kibar Khalvashi. The remaining 3.5 million lari was paid by Nizharadze, who is a close friend of both Okruashvili and Saakashvili.
Gvaramia added that the number of phone conversations between Okruashvili and Nizharadze proves the close relationship between the two. In 2006, Okruashvili and Nizharadze spoke 136 times over the phone and during the first five months in 2007 they contacted one another 35 times. Additionally, Okruashvili was driving a car that belonged to Nizharadze’s company. “Strangers do not give such gifts to strangers,” Gvaramia said.
Gvaramia also stated that Okruashvili lied in claiming that investigations are not being carried out regarding his accusations against several public officials. Based on Okruashvili’s statements, Gvaramia said, law enforcers have interrogated Zaza Gogava, the head of the United HQ of the Georgian Armed Forces. During the interrogation, Gogava categorically denied the claim that Okruashvili had informed him about the possible assassination of businessman Badri Patarkatsishvili. Gvaramia also denies Okruashvili’s claim that he was visited by government officials while in prison.
As for Okruashvili’s departure to Germany, the Deputy Prosecutor General said that investigators allowed him to travel abroad for medical treatment. The Embassy of Great Britain, however, did not issue him a visa whereas the Embassy of France did. Gvaramia also contends that Okruashvili lied when he stated that one of his travel companions in Germany was arrested upon their arrival. Gvaramia stated that during a search of Okruashvili’s flat, law enforcement found a credit card registered to a Davit Jibghashvili, which the former defense minister had used while he was in London.
Gvaramia concluded by saying that investigators had conducted a wiretap on Jibghashvili. On November 5th, Jibghashvili contacted Nana Lezhava, a member of the United Georgia party and expressed his concern regarding Okruashvili’s televised statements.
Jibghashvili also said that he was in Germany with Okruashvili but that he was not detained upon arriving in Georgia.
Jibghashvili told Lezhava that during his stay in London, a certain “Badria” gave him money and that he later gave it to Okruashvili. Gvaramia said that Jibghashvili was invited to the prosecutor’s office to be interrogated as a witness.