საქართველოში საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებასთან დაკავშირებით, ყველა დამოუკიდებელი ტელე და რადიო ეთერით ინფორმაციის თავისუფლად გავრცელება აიკრძალა
საქართველოს ტერიტორიაზე 15 დღით საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებასთან დაკავშირებით შეიზღუდა საქართველოს კონსტიტიციით 24-ე, 25-ე და 33-ე მუხლების მოქმედება.  ამის შაფუძველზე აიკრძალა  ყველა დამოუკიდებელი ტელე და რადიო მაუწყებლობის მიერ ინფორმაციის მიღება და თავისუფლად გავრცელება, ზეპირად, წერილობით ან სხვაგვარი საშუალებებით.
ამის შესახებ ნათქვამია პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მიერ 8 ნოემბერს გამოქვეყნებულ დეკრეტში, ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების შესახებ, რომელიც პარლამენტს 48 საათში უნდა წარედგინოს დასამტკიცებლად.
დეკრეტის მიხედვით, ინფორმაციის მიღება და გავრცელება განხორციელდება მხოლოდ საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლით.
აიკრძალა დემონსტრაციები, მანიფისტაციები და გაფიცვები.
ამჟამად ყველა დამოუკიდებელ ნაციონალურ მაუწყებელში საინფორმაციო გამოშვებები აღარ გადის, ხოლო ტელეკომპანიების „იმედის“ და „კავკასიის“ სიგნალი საერთოდ გათიშულია. ამავე დროს, 8 ნოემბერს, დილიდან, თბილისში გაყიდვაშია    პერიოდული პრესა.
საქართველოში საგანგებო მდგომარეობა   7 ნოემბერს    თბილისში მომხდარი არეულობის შემდეგ გამოცხადდა. ოპოზიცია 2 ნოემბრიდან საპროტესტო გამოსვლებს აწყობდა დედაქალაქში.  პოლიციამ და სპეცრაზმმა 7 ნოემბერს  წყლის ჭავლი, ცრემლსადენი გაზი და ხელკეტები გამოიყენა დემონსტრანტების დასაშლელად.ამის შედეგად ბევრი მოქალაქე დაშავდა, მათ შორის იყვნენ ქართული და უცხოური მედიასაშუალებების ჟურნალისტები.ოფიციალური ინფორმაციით დაშავდა 24 სამართალდამცავი.
ხელისუფლების ოფიციალური განმარტებით, ოპოზიცია, რომლის ერთი ნაწილი რუსეთის სპეცსამსახურებთან აროის კავშირში, სახელმწიფო გადატრიალებას ამზადებდა.

Due to State of Emergency Free Flow of Information Restricted through All Independent Televisions and Radios
Due to the state of emergency imposed on the entire territory of Georgia for the forthcoming 15 days the rights enumerated in Articles 24, 25 and 33 of the Constitution of Georgia have been restricted. As a result the right to freely receive and disseminate information orally, in written or in any other form has been ceased through all independent TV and radio stations.
The emergency rules entered into force against the decree issued on November 8 by President Mikheil Saakashvili. The parliament has to be convened within the next 48 hours and approve the presidential decree.
Under the decree receiving and disseminating of information will only be conducted by the Georgian Public Broadcasting (GPB).
Restrictions shall be imposed on demonstrations, manifestations and strikes.
For the time being no news programmes are provided through any independent broadcaster, TV companies Imedi TV and Kavkasia are off the air. From November 8 the periodic press is on sale in Tbilisi.
The state of emergency was declared in Georgia on November 7 consequent to the unrest in Tbilisi. Since November 2 the opposition had been conducting protest rallies in the capital. The riot police used water cannons, batons and  tear gas to disperse the protesters. Many citizens including Georgian and foreign journalists and, reportedly, 24 policemen were injured.
Pursuant to the official statement made by the government one part of the opposition, having links with the Russian special services, had been plotting a state coup.