04:00, Sunday, 19.05.2013
თბილისი.10.02.06.მედიანიუსი. უზენაესი სასამართლოდან გათავისუფლებული მოსამართლეები საქართველოს საერთო სასამართლოს მოსამართლეთა სადისციპლინო საბჭოს თავმჯდომარედ კახაბერ ყიფიანის ყოფნას კანონდარღვევად მიიჩნევენ. ამასთან დაკავშირებით ამერიკის იურისტთა ასოციაციაში  დღეს მოსამართლეებმა პრესკონფერენციაზე გამართეს. ერთ-ერთმა უკვე ყოფილმა მოსამართლემ მერაბ ტურავამ აღნიშნა‚ რომ მოსამართლეებმა სადისციპლინო საბჭოსგან კახაბერ ყიფიანის იურიდიული განათლებისა და სპეციალობით მუშაობის სტაჟთან დაკავშირებული საჯარო ინფორმაცია გამოითხოვეს. „როგორც აღმოჩნდა‚ ყიფიანმა 2001 წელს ჯამბაკურ ბაქრაძის სახელობის ეკონომიკური და სამართლის ინსტიტუტი დაამთავრა. 2004 წლის 12 აგვისტოს კი ის ჯერ სადისციპლინო საბჭოს წევრად‚ შემდეგ კი‚ იმავე დღესვე მის თავმჯდომარედ დაინიშნა. ამდენად‚ მას სპეციალობით მუშაობის სამ წლამდე სტაჟი აქვს. ამით კი ირღვევა სადისციპლინო სამართალწარმოების შესახებ საქართველოს კანონის 25-ე მუხლი‚ რომლის თანახმადაც, საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო საბჭოს წევრს სპეციალობით მუშაობის ხუთწლიანი გამოცდილება უნდა ჰქონდეს‚“ - აღნიშნა მერაბ ტურავამ.
ყოფილი მოსამართლეები აპირებენ სასამართლო განცხადებით თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართონ და საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა კონფერენციის ადმინისტრაციული კომიტეტის 2004 წლის 12 აგვისტოს მიღებული ადმინისტრაციული აქტის უკანონოდ ცნობა მოითხოვონ.
სწორედ ამ გადაწყვეტილებით‚ 12 აგვისტოს კახაბერ ყიფიანი ჯერ სადისციპლინო საბჭოს წევრად‚ შემდეგ კი‚ მის თავმჯდომარედ დაინიშნა.

Ex-judges Find That Appointing Khipiani as a Head of the Disciplinary Council is Against the Law
Tbilisi, 10.02.2006, “Media News” – Judges dismissed from the High Court of Georgia think that appointing Kakhaber Khipiani as the head of the Disciplinary Council is a violation of the law. Ex-judges held a press-conference in the Association of American Lawyers. According to ex-judge Merab Turava, they asked for information about the education and working experience of Kakhaber Khipiani. “It was shown that Khipiani graduated from Djambakur Bakradze Econimic and Law Institute in 2001. On the 12th of August 2004, he was appointed as a member of the disciplinary Council and later on as a head of the committee. Thus, he has only three-years work experience in the relevant field, which is a violation of the legislation”, says Merab Turava.
Former judges are going to write a petition in the City Court of Tbilisi asking that the administrative act, approved on the 12th of August 2004, be overruled. This was the act that appointed Khipiani first as a member and later as the head of the Disciplinary Council.