ანტისანიტარია სოფელ სართიჭალაში - მოსახლეობა დახმარებას ითხოვს
გარდაბნის რაიონ სოფელ სართიჭალას, დიდი ხანია, რაც გაუმართავი საკანალიზაციო სისტემა აქვს. საცხოვრებელი სახლებიდან გამომავალი ფეკალური მასა საძოვრებისთვის განკუთვნილ ტერიტორიაზე გამოდის. მოსახლეობას საკუთარ მიწის ნაკვეთებზე გადაადგილება უჭირს, ამასთანავე, უსიამოვნო სუნი აწუხებთ და მიიჩნევენ, რომ აღნიშნულ ტერიტორიაზე არსებული ანტისანიტარია ბევრი დაავადების გამომწვევი მიზეზი შეიძლება, გახდეს. სართიჭალის მოსახლეობამ ადგილობრივ ხელისუფლებას აღნიშნული პრობლემის მოგვარების მიზნით არაერთხელ მიმართა, თუმცა საკითხით არავინ დაინტერესებულა.
სოფელ სართიჭალის გამსახურდიას ქუჩისა და ე.წ. „სამხედრო ნაწილის“ მოსახლეობამ ხელმოწერები ხელახლა შეაგროვა და იმედოვნებენ, რომ გამგეობა ამჯერად მაინც დაინტერესდება მათი პრობლემით და შესაბამის ზომებს მიიღებს.
სოფელს კანალიზაციის გაუმართავი სისტემის გარდა, მოძველებული სახურავების პრობლემაც აწუხებს.  სართიჭალის მკვიდრ, ნანა მშვილდაძის განცხადებით, სოფელი ადგილობრივი ხელისუფლებიდან ორი მთავარი პრობლემის მოგვარებას ითხოვს.
„გაუსაძლისი მდგომარეობა გვაქვს. პირველ რიგში, გაუმართავი საკანალიზაციო სისტემის გამო საშინელი სუნი გვაწუხებს. ასევე, პრობლემას წარმოადგენს ჭერიდან ჩამოსული წყალი, შიშით რემონტსაც კი ვერ ვაკეთებთ. ხალხს უჭირს, სახურავების საკუთარი სახსრებით შეკეთება არ შეუძლია“, - აღნიშნა ნანა მშვილდაძემ.
სართიჭალაში მცხოვრებ როლანდ ლომიძის თქმით, ადგილობრივი ხელისუფლება სოფლის განცხადებებზე რეაგირებას არ ახდენს: „მოსახლეობის მოთხოვნაა, დაუყონებლივ შეიცვალოს სახურავები და მოწესრიგდეს საკანალიზაციო სისტემა“.
„23 წელია აქ ვცხოვრობთ და მუდმივად კანალიზაციის პრობლემა გვაქვს. მზიან ამინდში ისეთი სუნი მოდის, რომ გაუსაძლისია ატანა. ასეთი ანტისანიტარიის ფონზე  აუცილებლად მოვიწამლებით. ყველას მივმართეთ დახმარების თხოვნით, წინასაარჩევნო პერიოდშიც მოვითხოვეთ ჩვენთვის ყურადღება მოექციათ, რამით ეშველათ, მაგრამ არანაირი დახმარება არ აღმოუჩენიათ“, - განაცხადა humanrights.ge-სთან საუბრისას ადგილობრივმა ეთერ ლომიძემ.
სოფელ სართიჭალის მოსახლეობა აღნიშნული პრობლემების მოგვარების პასუხისმგებლობას გამგებელს, ივანე ბიძინაშვილს აკისრებს. ისინი მოითხოვენ, რაც შეიძლება მოკლე ვადებში გამოცვალონ საკანალიზაციო მილები და შეაკეთონ სახურავები.
Humanrights.ge სოფელ სართიჭალის გამგებელს, ივანე ბიძინაშვილს ესაუბრა. ბიძინაშვილი ხალხის მოთხოვნას კანონიერს უწოდებს და აღნიშნავს, რომ აღნიშნული პრობლემის მოსაგვარებლად 270 000 ლარია გამოყოფილი.
„წლებია, რაც სართიჭალა ამ პრობლემის წინაშე დგას. ვიმედოვნებ, რომ მალე აღმოვფხვრით კანალიზაციის გაუმართაობის პრობლემას. თუმცა, მხოლოდ გამგეობა ამ პრობლემას ვერ მოაგვარებს. პრობლემის გადაჭრაში საკრებულოც გვეხმარება. უახლოეს მომავალში დაიწყება სამუშაოები“,- განაცხადა ივანე ბიძინაშვილმა.
ბიძინაშვილის თქმით, საკანალიზაციო სისტემის გამართვის გარდა, გამგეობა სართიჭალის პრობლემების მოსაგვარებლად,  2015 წლის ბოლომდე, 1 200 000 ლარის დახარჯვას გეგმავს.
„2015 წლის ბოლომდე ჩატარდება გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოები, ასევე ავაშენებთ კულტურის სახლს, გადაიხურება საცხოვრებელი კორპუსები. 113 000 ლარია სოფელში განათებების დასამონტაჟებლად გამოყოფილი, 30 000 ლარის ოდენობით დაიხაჯება თანხა საბავშვო ბაღების რემონტისთვის“,- აღნიშნა ივანე ბიძინაშვილმა.
Humanrights.ge სოფელ სართიჭალის დეპუტატ მიხეილ გედეხაურსაც ესაბრა. მისი თქმით, საკანალიზაციო სისტემის პრობლემა უახლოეს მომავალში მოგვარდება.
„მთავრობის დადგენილების თანახმად, ცენტრალური ბიუჯეტიდან 200 000 ლარი გამოიყო სართიჭალაში საკანალიზაციო სისტემის შესაკეთებლად. ადგილობრივმა ხელისუფლებამ კი 60 000 ლარი დაამატა, ჯამში კი, 260 000 ლარი საკმარისი იქნება პრობლემის მოსაგვარებლად. მიმდინარე კვირაში, საკრებულოს სხდომაზე, გამოცხადდება სამდღიანი ტენდერი, ამის შემდეგ კი, უმოკლეს ვადაში დაიწყება სარემონტო სამუშაოები“,- განაცხადა მიხეილ გედეხაურმა.

It has been long time since Sartichala village in Gardabani district has had malfunctioning sewerage system. Sewage that comes out from residential houses leaks into the pasture territory . The locals find it difficult to relocate in their own plots. Unpleasant smell disturbs them and they think the unsanitary in the area may cause many diseases. The people of Sartitchala addressed to the local government for several times with the request to resolve this problem, but no one got interested in this issue.
The population of the Gamsakhurdia st. in Sartitchala and inhabitants of the so called “Military Unit” once again collected signatures and hope the municipal administration will get interested in their problems and undertake appropriate measures at least this time.
Besides the malfunctioning sewerage system, the village has the problem of outdated roofs. The local resident Nana Mshvildadze said the village urgesthe local government to resolve two main problems.
“We have unbearable conditions. First of all, we are disturbed by the horrible smell coming from the malfunctioning sewerage system. Another problem is the water coming down from the ceiling. We fear to start repairs. People are confused, they can’t afford to repair the roofs with their own resources,”_says Nana Mshvildadze.
According to the local Roland Lomidze, the local government does not respond to the petitions of the villagers. “We request to immediately repair roofs and fix the sewerage system”.
“We have been living here for 23 years and constantly had problem of the sewerage. There is such a horrible smell in the sunny days that it is unbearable. We will definitely get poisoned because of this unsanitary. We have appealed to everyone for help, even during the pre-electing period we asked for attention, but nobody helped us,” _ Eter Lomidze told humanrights.ge.
The locals impose responsibility for the problems in their village over village governor Ivane Bidzinashvili. They request replacement of the sewer pipes and repairs of the roofs within a short time.
Humanrights.ge talked to Sartitchala village governor Ivane Bidzinashvili.  Bidzinashvili said the request of the people is lawful and added that 270 000 Gel are allocated to resolve their problems.
“Sartitchala has been facing this problem for years. I hope the malfunctioning sewerage system will be fixed soon. But the municipality alone can’t resolve this problem. The local assembly is also helping us. The reparation repair works will start in nearest future. “_ said Ivane Bidzinashvili.
According to Bidzinashvili, except fixing the sewerage system, the municipality plans to spend 1 200 000 GEL to resolve the problems of Sartitchala until the end of 2015.
“By the end of 2015 the roads will be rehabilitated, also we will build a Culture House, residential buildings will be roofed. 113 000 Gel are allocated for the installation of street illumination; 30 000 Gel will be spent on repairs of the kindergartens,”_ said Ivane Bidzinashvili.
Humanrights.ge also talked with the deputy of Sartitchala village Mikheil Gedekhauri. According to him the issue of sewerage system will be resolved in the nearest future.
“According to the government resolution, 200 000 Gel was allocated from the local budget to repair the sewerage system in Sartitchala. The local government added 60 000 Gel, so 260 000 in total will be enough to solve this problem. During this week, three days tender will be announced on the municipal board’s meeting, after that the repairing works will start shortly, “_ said Mikheil Gedekhauri.