„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აფხაზ მუჰაჯირებზე გადაღებული ფილმის პრემიერას წარმოადგენს
19 თებერვალს, 15.00 საათზე, კინოს სახლის მცირე დარბაზში „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ წარმოადგენს პრემიერას ნიკო წულაძის დოკუმენტური ფილმისა „სინანულის სანაპირო“. ფილმი აფხაზი მუჰაჯირების ტრაგიკულ ისტორიას მოგვითხრობს მე-19 სეუკუნის 60-იანი წლებიდან დღემდე. რეჟისორმა 45-წუთიან ფილმში წარმოადგინა საზოგადოებისთვის დღემდე უცნობი ისტორიული საარქივო მასალა და დოკუმენტურად ასახა, როგორ მიზანმიმართულ გენოციდს უწყობდა რუსეთის იმპერია კავკასიის ხალხებს, მათ შორის - აფხაზებს.
საარქივო მასალის გარდა, ფილმში ნაჩვენებია თურქეთში მცხოვრები აფხაზი მუჰაჯირების დღევანდელი ყოფა. როგორც ირკვევა, თურქეთში გადასახლებული აფხაზებისა და მათ გვერდით მცხოვრები ქართველების ურთიერთობა ქართულ-აფხაზურ კონფლიქტს დიდწილად არ გაუფუჭებია. ორივე ხალხის წარმომადგენლები გულისტკივილით აცხადებენ, რომ ეს კონფლიქტი სამარცხვინო ლაქაა და დროა, საქართველოში მცხოვრებმა ქართველებმა და აფხაზებმა იფიქრონ შერიგებაზე.
„ეს ფილმი არის საუკუნეობრივი ბრალდება რუსეთის იმპერიის მიმართ, რომელმაც აფხაზ ხალხს გენოციდი მოუწყო. ეს არის ასევე მესიჯი ქართულ-აფხაზური ურთიერთობების მოგვარებისათვის. ვფიქრობ, უკვე მივედით იმ კონდიციამდე, როცა ვაცნობიერებთ, რომ ეს საკითხი პოლიტიკოსების საქმე აღარ არის. ჩვენ ერთ არეალში მცხოვრები ხალხი ვართ და მეგობრობის ნათელ მაგალითს თურქეთში გადასახლებული ქართველი და აფხაზი ოჯახები გვაძლევენ - როგორ მეგობრობენ, ნათესაობენ, ქორწინდებიან და უყვართ ერთმანეთი“, - აცხადებს ფილმის რეჟისორი, ნიკო წულაძე.
რეჟისორის თქმით, საზღვარგარეთ მცხოვრები განათლებული აფხაზები დღეს რეალურად ხვდებიან, რას აპირებს რუსეთი აფხაზეთში. ისინი კარგად აცნობიერებენ, რომ რუსეთი საბოლოოდ აპირებს ამ ხალხის გადაყლაპვას.
„აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობა ცდილობს, დააბრუნოს ისინი უკან. სურთ, უცხოეთში მცხოვრები აფხაზი ბიზნესმენებიც დააინტერესონ, მაგრამ მათ უნდობლობა აქვთ რუსეთის მიმართ. ამიტომ რჩება მეორე გზა- აფხაზებსა და ქართველებს შორის გულწრფელი და გულახდილი დიალოგის დაწყება არასამთავრობო სექტორის დახმარებით, სახალხო დიპლომატიით, საკლუბო შეხვედრებით და ა. შ. ფილმს „სინანულის სანაპირო“ იმიტომ ჰქვია, რომ დროა, გულწრფელი სინანული გამოვხატოთ მომხდარზე“, - ამბობს ნიკო წულაძე.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ფილმის პრემიერაზე იწვევს ქართულ-აფხაზური ურთიერთობებით დაინტერესებულ ადამიანებს. ფილმის საპრემიერო ჩვენების შემდეგ, „სინანულის სანაპიროს“ რეჟისორი მაყურებელს უამბობს, როგორ გადაიღო უმნიშვნელოვანესი კადრები და რა მასალები დარჩა კადრს მიღმა, რასაც მერე ფილმის მეორე ნაწილში გამოიყენებს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აგრძელებს „ბოდიშის“ კამპანიას და კვლავ ცდილობს, შეიცვალოს ქართველ და აფხაზ ხალხს შორის ბოლო წლებში ჩამოყალიბებული ურთიერთობის ფორმები. აპოლიტიკური, ომის საწინააღმდეგო მოძრაობა „ბოდიში“ დაშვებულ შეცდომებსა და ომის საშინელებებზე გვაფიქრებს. მისი მთავარი მიზანია, ქართველებსა და აფხაზებ შორის ნდობის აღდგენა და საინფორმაციო ვაკუუმის გარღვევა.

On February 19, 15.00,  the Human Rights Center will present the documentary film by Niko Tsuladze “Seaside of Sorrow” in the small hall of Cinema House. The film is about tragic history of Abkhaz Muhajirs; their tragic history started in the 1860s. The film-director provides historical materials in the 45-minute-long film which were unknown to the society until now. He documented the policy of the Russian Imperia to genocide the Caucasian nations and Abkhaz people among them.
Besides archive materials, the film presents everyday life of Abkhaz Muhajirs living in Turkey. Apparently, the Georgian-Abkhazian conflict has not impacted the relationship between Abkhaz and Georgian peoples who live in Turkey. Representatives of the both nations are sorry for the conflict and claim it is a serious shame for both nations. Georgian and Abkhaz people living in Georgia shall think of reconciliation.
“This film is about century-long accusation against Russian Imperia which started genocide of Abkhaz People. This is the message for the reconciliation of Georgian and Abkhaz peoples. I think we have reached the condition when we realize that only politicians should not work on it. We are two nations living in common area and friendship of Abkhaz and Georgian people in Turkey is good example of our future relationship – they are close friends and relatives; they marry and love each other,” said the film-director Niko Tsuladze.
According to Tsukadze, educated Abkhaz people living abroad are aware what Russia is going to do in Abkhazia now. They are fully aware that Russia intends to swallow this nation.
“De-facto authority of Abkhazia tries to repatriate those Muhajirs back. They want to attract Abkhaz businessmen living abroad but they mistrust Russia. Thus, there is only one way – to start sincere dialogue between Abkhaz and Georgian peoples with the support of non-governmental organizations, public diplomacy, by club meetings, etc. The film is called “Seaside of Sorrow” because it is high time to regret for what has happened,” said Niko Tsuladze.
The Human Rights Center invites people interested in Georgian-Abkhazian relations to the presentation of the film. After the presentation, the film-director will tell the audience how he filmed the most important scenes and what materials remained beyond the film; he intends to use them in the second part of the film.
The Human Rights Center continues “Sorry Campaign” and tries to change Georgian-Abkhazian relationship. Non-political, anti-war movement “Sorry” makes us think about mistakes we have made during the war. The goal of the campaign is to restore the relationship between Georgian and Abkhaz peoples and destroy the informational vacuum between them.