უფლებადამცველთა ღია წერილი აშშ-ის სახელმწიფო მდივანს, ჰილარი კლინტონს
უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის კოორდინატორმა სომხეთში, ცნობილმა უფლებადამცველმა მიკა დანელიანმა სომეხი უფლებადამცველების წერილთან ერთად აშშ-ის საელჩოს თანამშრომლებს გადასცა ქართველი და აზერბაიჯანელი უფლებადამცველების ღია წერილი აშშ-ის სახელმწიფო მდივან ჰილარი კლინტონისადმი. სომხეთის ჰელსინკის ასოციაციის წარმომადგენელი მიკა დანელიანი უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის ორ სხვა წევრთან – არტურ საკუნცთან და ლევონ ბარსაგიანთან ერთად 5 ივლისს ერევანში მიწვეული იყო ჰილარი კლინტონთან შეხვედრაზე.
გთავაზობთ ქართველი უფლებადამცველების ღია წერილის სრულ ტექსტს.
ღია წერილი აშშ სახელმწიფო მდივან ჰილარი კლინტონს საქართველოში ადამიანის უფლებებისა და დემოკრატიის მდგომარეობის შესახებ
2010 წლის 4 ივლისი
ღია წერილი ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივანს
ქალბატონ ჰილარი კლინტონს,
სახელმწიფო დეპარტამენტი, ვაშინგტონი
პატივცემულო სახელმწიფო მდივანო
ჩვენ, საქართველოში მოქმედი დამოუკიდებელი არასამათავრობო ორგანიზაციები - „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის“ და „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, რომლებიც ასევე ვართ უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის წევრები - მოხარული ვართ თქვენი  პირველ ოფიციალურ ვიზიტით სამხრეთ კავკასიის რეგიონში, აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის რანგში. ჩვენ განსაკუთრებით ვაფასებთ თქვენს ინტერესს, შეხვდეთ  ქართულ სამოქალაქო საზოგადოებას.
გვსურს,  გამოვიყენოთ ეს შესაძლებლობა და თქვენი ყურადღება გავამახვილოთ ადამიანის უფლებებისა და დემოკრატიის მდგომარეობაზე  ჩვენს ქვეყანაში. ამ საკითხებზე ასევე საუბარი იყო 2009 წლის ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში საქართველოს შესახებ:
„საანგარიშო წლის მანძილზე დაფიქსირებულ ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებს შორის აღსანიშნავია მინიმუმ ერთი ადამიანის სიკვდილი, რომელიც სავარაუდოდ, გამოწვეული იყო სამართალდამცავების მიერ უფლებამოსილების გადამეტებით, აგრეთვე - პოლიტიკური მოტივით ადამიანის გატაცებისა და მათზე თავდასხმის  ფაქტები, ცუდი პირობები ციხეში, პატიმრების, მათ შორის არასრულწლოვნების მიმართ გამოყენებული ძალადობა, თვითნებური თავისუფლების აღკვეთა და დაკავება, პოლიტიკური სარჩულით დაპატიმრება, დემონსტრაციების დაშლისას გადამეტებული ძალის გამოყენება, ქონების მფლობელებზე პოლიტიკური მოტივით ზეწოლა,  საპროცესო  ნორმების ნაკლოვანებები, მთავრობის ზეწოლა სასამართლო ორგანოებზე, მაღალჩინოსანთა შორის კორუფცია მთავრობაში.
სიტყვისა და პრესის თავისუფლება შესუსტდა, და იყო შემთხვევები, როდესაც მთავრობა ჩაერია შეკრებისა და გაერთიანების უფლებაში.  მიუხედავად იმისა, რომ არასაპარლამენტო ოპოზიციის სამთვიანი საპროტესტო გამოსვლები მშვიდობიან ხასიათს ატარებდა, აღინიშნებოდა აშკარა უთანასწორობა -  პროტესტთან დაკავშირებული ჩადენილი დანაშაულებრივი ქმედებების გამოძიება ხდებოდა ოპერატიულად და სწრაფად, რასაც ვერ ვიტყვით არასაპარლამენტო ოპოზიციის აქტივისტების მიმართ ჩადენილი დანაშაულებების გამოძიებაზე... სახალხო დამცველის ანგარიშის მიხედვით, საანგარიშო წლის პირველ ნახევარში, სისხლის სამართლის  საქმეებთან მიმართებაში სასამართლოები არაადეკვატურად უზრუნველყოფდნენ ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით გარანტირებული სამართლიანი სასამართლოს უფლების დაცვას“.
ზემოაღნიშნული გათვალისწინებით მოგიწოდებთ, საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებთან შეხვედრის დროს განსახილველად დააყენოთ შემდეგი საკითხები:
•    მიიღონ დაუყოვნებელი და ეფექტური ზომები ციხეში არსებული ადამიანის ღირსების შემლახავი პირობების გამოსასწორებლად, რითაც ილახება ადამიანის ღირსება და წარმოადგენს დამამცირებელ და არაადამიანურ მოპყრობას (მიმდინარე პრობლემები მოიცავს სწრაფი და ეფექტური სამედიცინო დახმარების ხელმიუწვდომლობას, გადაჭედილ საპატიმროებს, ცუდ ჰიგიენურ სიტუაციას, პატიმრების ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას და გადამდები დაავადებების მქონე პატიმრების სხვა პატიმრებთან ერთად მოთავსებას).
•    გაატარონ საკანონმდებლო ცვლილებები, რაც საშუალებას მისცემს არასამათავრო ორგანიზაციებს, რეგულარულად ჩაატარონ პენიტენციალური სისტემის მონიტორინგი;
•    გაათავისუფლონ პოლიტპატიმრები და მიიღონ ეფექტური ზომები, რათა შეწყდეს ადამიანების დაკავება, დაპატიმრება ან სხვაგვარად მათზე ზეწოლა პოლიტიკური ნიშნით.
•    დაჟინებით მოსთხოვოს მთავრობას ეფექტური ზომების მიღება, რათა ყველა ადამიანისათვის სრულად იყოს უზრუნველყოფილი მშვიდობიანი შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება. დაიწყონ სწრაფი და ეფექტური გამოძიება 2007 წლის 7 ნოემბრისა და 2009 წლის გაზაფხულზე მშვიდობიანი აქციების დარბევის დროს დაფიქსირებულ ფაქტებზე, გამოავლინოს დამნაშავე პირები და პასუხისგებაში მისცეს (მათ შორის აქციის მონაწილეთა დასარბევად უკანაონო იარაღისა და გადამეტებული ძალის გამოყენების ფაქტები).
•    გააუქმონ შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების კანონში, პოლიციის შესახებ კანონში და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში 2009 წლის 17 ივლისს შეტანილი ცვლილებები. აღნიშნული ცვლილებები არაპროპორციულად ზღუდავს მშვიდობიანი შეკრებისა თავისუფლებას და გამყინავი ეფექტი აქვს ამ უფლებების გამოყენებაზე;
•    მიიღონ ყველა ზომა, რომ უზრუნველყონ უსაფრთხო და ხელსაყრელი გარემო უფლებადამცველთათვის, კრიტიკულად განწყობილი ადამიანებისა და ორგანიზაციებისათვის, რომლებიც ქვეყანაში მოდარაჯე ძაღლის ფუნქციას ასრულებენ.
•    ეფექტურად გამოიძიონ ჟურნალისტებისა და მედიაგამოცემების წინააღმდეგ განხორციელებული ფიზიკური შეურაცხყოფისა და მორალური ზეწოლის ფაქტები; უზრუნველყონ დამნაშავეთა დასჯა  კანონის შესაბამისად; შექმნან უსაფრთხო და ხელსაყრელი გარემო მედიისათვის,  რათა  საშუალება ქონდეთ,  იმოქმედონ დევნის, სამაგიეროს გადახდისა და თავდასხმის შიშის გარეშე.
•    მიიღონ ყველა საჭირო ზომა სასამართლო სისტემის სრული დამოუკიდებლობის მისაღწევად, განსაკუთრებით - სისხლის სამართლისა და ადმინისტრაციულ საქმეებთან დაკავშირებით. მიიღონ დაუყოვნებელი და ეფექტური ზომები იმ პირებისა და ინსტიტუტების პასუხისგების საკითხის დასაყენებლად, რომლებიც ერევიან სასამართლოს დამოუკიდებლობაში. გაატარონ ინსტიტუციური რეფორმები საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში, რათა მოხდეს იმ მრავალი ფუნქციის დეცენტრალიზაცია, რომელიც ამ სამინისტრომ ბოლო წლების განმავლობაში მიიღო (როგორიც არის პოლიცია, უშიშროება, კონტრ-დაზვერვა, სასაზღვრო პოლიცია, ა.შ.);
•    მიიღონ ეფექტური ზომები, რათა უზრუნველყონ 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს სავარაუდოდ ჩადენილი ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ნორმებისა და ჰუმანიტარული სამართლის დარღვევების ფაქტების ანგარიშვალდებულება;
•    მიიღონ ყველა საჭირო ზომა, რათა დევნილებმა იცხოვრონ ისეთ პირობებში, რომელიც შეესაბამება ადამიანის ღირსებას, უფლებებსა და ფუნდამენტური თავისუფლებებს;
•    მოუწოდონ მთავრობებს, დაიწყონ დიალოგი სახელმწიფო ინსტიტუტების, უფლებადამცველებისა და  ადამიანის უფლებებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების ფართო სპექტრთან. განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილონ  ადამიანის უფლებათა სფეროში მომუშავე ერვონული ინსტიტუტების (განსაკუთრებით - სახალხო დამცველის), ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების შეფასებებზე, რეკომენდაციებსა და ანგარიშებზე, როგორიცაა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო, ევროსაბჭო და გაეროს სხვადასხვა უწყებები;
•    აღადგინონ კონსტიტუციური ბალანსი აღმასრულებელ, სასამართლო და საკანონმდებლო ხელისუფლებებს შორის; კონსტიტუცია ამჟამად გადაჭარბებულ ძალაუფლებას ანიჭებს აღმასრულებელ ხელისუფლებას ხელისუფლების სხვა შტოებთან მიმართებაში.
თუ თქვენი სურვილი იქნება, დამატებითი ინფორმაცია მიიღოთ ზემოთაღნიშნულ საკითხებზე, მოხარულები ვიქნებით მოგაწოდოთ უფრო დეტალური ინფორმაცია.

Open Letter of Human Rights Defenders to US State Secretary Hillary Clinton
Coordinator of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders in Armenia Mika Danelian handed the open letter of the Georgian and Azerbaijan human rights defenders to the US State Secretary Hillary Clinton at the US Embassy together with the letter of the Armenian human rights defenders. On July 5, representative of the Armenian Helsinki Association Mika Danelian was invited to the meeting with Hillary Clinton in Yerevan together with two more members of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders –Artur Sakunts and Levon Barsagian.
We publish the full text of the open letter of Georgian human rights defenders:
Open Letter to US Secretary of State Hillary Clinton
Regarding Human Rights and Democracy in Georgia
July 4, 2010
Open Letter to the Secretary of State of the United States of America
The Honorable Hillary Clinton
Department of State
Washington, DC
Dear Secretary Clinton,
We, independent human rights NGOs in Georgia - Article 42 of the Constitution, Former Political Prisoners for Human Rights and Human Rights Centre (HRIDC) – the members of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders  –are very pleased with your first official visit to the South Caucasus Region in your official capacity as the Secretary of State of the United States of America. We particularly appreciate your interest to meet with civil society in Georgia.
We would like to take this opportunity to bring to your attention our concerns regarding the state of human rights and democracy in the country, also reflected in the US Department of State’s report of 2009 on Georgia:
“The main human rights abuses reported during the year included at least one suspected death due to excessive use of force by law enforcement officers, politically motivated kidnappings and assaults, poor prison conditions, abuse of prisoners, including juveniles, arbitrary arrest and detention, politically motivated imprisonment, excessive use of force to disperse demonstrations, pressure that appeared politically motivated on owners of property, lack of due process, government pressure on the judiciary, and senior-level corruption in the government. Respect for media freedom declined, and there were cases of government interference with the rights of assembly and association. While three months of protests by the nonparliamentary opposition were generally held peacefully, there was a clear imbalance in protest-related incidents--crimes against government officials were investigated and solved quickly, while this was not the case for crimes committed against non-parliamentary opposition activists…According to the public defender's report for the first half of the year, in criminal cases the courts did not adequately implement the right to a fair trial provided by the European Convention of Human Rights.”
Taking the abovementioned trends and concerns into consideration, we call upon you to raise the following issues with the government of Georgia:
•    To take prompt and effective measures to ensure that prison conditions do not violate human dignity and do not amount to degrading and inhuman treatment (current problems include lack of access to immediate and proper medical treatment, overcrowding, hygienic conditions, physical and verbal abuse of prisoners, and non- isolation of prisoners with contagious illnesses with the rest, etc);
•    To make legislative changes allowing human rights non-governmental organizations carry out regular monitoring of penitentiary institutions;
•    Free political prisoners and take all effective measures to ensure that persons are not detained,  imprisoned or persecuted on political grounds in Georgia;
•    Urge the state to take effective measures to guarantee full enjoyment to every citizen of the right to peaceful assembly and manifestation. Initiate prompt and effective investigation leading to identification and accountability of individual perpetrators into well-documented violations of the right to peaceful assembly on November 7, 2007 and during the spring demonstrations in 2009 (including use of illegal weapons and excessive use of force to dismantle peaceful demonstrators);
•    Abolish the amendments introduced into the laws on Freedom of Assembly and Manifestation, Law on Police and Code of Administrative Offences on July 17, 2009; The amendments disproportionately limit the freedom of peaceful assembly and exert the chilling effect on the enjoyment of these rights;
•    Take all measures to ensure safe and enabling environment for human rights defenders, critical voices and watchdog organizations in the country;
•    Effectively investigate cases of physical attacks and harassment against journalists and media outlets, bring perpetrators to justice, ensure safe and enabling environment for the media to exercise its watchdog activities freely from fear of persecution, retaliation and attacks;
•    Take all necessary measures to ensure full independence of the judiciary, especially in criminal and administrative cases. Take prompt and effective steps to bring to account those individuals and bodies whose actions violate judicial independence;
•    Initiate institutional changes in the Ministry of Internal Affairs of Georgia in order to decentralize the numerous functions which this organ has accumulated during the current government (such as policing, security forces, counter-intelligence, frontier–security, etc.);
•    Take effective measures to ensure accountability for alleged violations of international human rights and humanitarian law norms committed in Russia-Georgia 2008;
•    Take all necessary measures to ensure that living conditions of IDPs fully respect principles of human dignity, other rights and fundamental freedoms;
•    Urge authorities to establish meaningful dialogue between the state institutions and broad spectrum of human rights NGOs and defenders;
•    Pay particular attention to judgments, recommendations and reports by national human rights institutions (particularly the Ombudsman) as well as those given by international mechanisms, including ECHR, COE and UN bodies;
•    Restore constitutional balance between the executive, judicial and legislative branches; the Constitution now grants overwhelming power and control over the other branches to the executive authority.
If you would like to receive more information regarding these issues, we would be very pleased to elaborate further.