არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება კვალიფიციური სუბიექტებისთვის უფასო სარეკლამო დროის გამოყოფასთან დაკავშირებით
მოქალაქეთა პოლიტიკურმა გაერთიანებამ „დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანმა საქართველომ“ 2013 წლის 30 სექტემბერს მიმართა საზოგადოებრივ მაუწყებელსა და კერძო ტელეკომპანიებს თხოვნით, გამოეყენებინათ კანონიერი უფლებამოსილება და „დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველო“ ეცნოთ კვალიფიციურ სუბიექტად, ხოლო მის მიერ წარმოდგენილი პრეზიდენტობის კანდიდატისთვის, ნინო ბურჯანაძისთვის გამოეყოთ უფასო სარეკლამო დრო. ამ მიმართვაზე მპგ-მ საზოგადოებრივი მაუწყებლისგან 4 ოქტომბერს მიიღო უარი.
მიგვაჩნია, რომ საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა და კერძო ტელევიზიებმა კვალიფიციურ საარჩევნო  სუბიექტებად უნდა აღიარონ პრეზიდენტობის ის კანდიდატები, რომლებიც არჩევნების წელს (ამ შემთხვევაში - 2013 წ.) ჩატარებული არანაკლებ 5 გამოკითხვის ან არჩევნებამდე 1 თვის განმავლობაში ჩატარებული კვლევის შედეგების შესაბამისად, ამომრჩეველთა არანაკლებ 4 პროცენტის მხარდაჭერით სარგებლობენ.
საქართველოს ორგანული კანონის  „საარჩევნო კოდექსის“ 51-ე მუხლის 1 პუნქტის თანახმად, „წინასაარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობისას საზოგადოებრივ-პოლიტიკური პროგრამების გადაცემებისა და არჩევნების გაშუქების დროს მაუწყებელმა უნდა დაიცვას მიუკერძოებლობისა და სამართლიანობის პრინციპი „მაუწყებლის შესახებ“ საქართველოს კანონის, მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის და ამ კანონის შესაბამისად“.
ამავე მუხლის 3-ე პუნქტის შესაბამისად, „ამ კანონით გათვალისწინებული ვალდებულებები საეთერო დროის  თანაბრად  განაწილების, დებატებში მონაწილეობისას ერთნაირი პირობების შექმნისა და საარჩევნო რეკლამისათვის თანაბარი პირობების დადგენის შესახებ. ვრცელდება მხოლოდ კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტებთან მიმართებაში“.
ხოლო, თუ ვინ არის კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტი, ამას განსაზღვრავს ორგანული კანონი „პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“, 30-ე მუხლი: „გამოყოფილი თანხა მიღებული ხმების პროპორციულად ნაწილდება იმ პარტიებსა და საარჩევნო ბლოკებზე, რომლებმაც უკანასკნელ საპარლამენტო არჩევნებში მიიღეს პროპორციული სისტემით ჩატარებულ არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ხმების 5%-ზე მეტი“: ასევე - „საარჩევნო კოდექსის“ 51-ე მუხლის 7-ე პუნქტი: „საპრეზიდენტო არჩევნებზე კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტად მიიჩნევა იმ პოლიტიკური გაერთიანების მიერ წარდგენილი კანდიდატი, რომელიც „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 30-ე მუხლის შესაბამისად, დაფინანსებას იღებს საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ბოლო საპარლამენტო ან ადგილობრივი  თვითმმართველობის არჩევნების  შედეგებიდან გამომდინარე“.  აქვე  „საარჩევნო კოდექსის“ 51- ე მუხლის  მე-8 პუნქტი განსაზღვრავს, რომ „მაუწყებელი უფლებამოსილია, კვალიფიციურ საარჩევნო  სუბიექტად აღიაროს პოლიტიკური პარტია, რომელიც საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ჩატარებული, ამ მუხლით დადგენილი პირობების შესაბამისი საზოგადოებრივი აზრის კვლევის თანახმად, არჩევნების წელს ჩატარებული არანაკლებ 5 გამოკითხვის ან არჩევნებამდე 1 თვის განმავლობაში ჩატარებული კვლევის შედეგების შესაბამისად, სარგებლობს ამომრჩეველთა არანაკლებ 4 პროცენტის მხარდაჭერით. დაუშვებელია მაუწყებლის მიერ სოციალური კვლევის შედეგების დისკრიმინაციული გამოყენება“.
მართალია, კანონმდებელი არ ავალებს მაუწყებელს აღნიშნული მოთხოვნის შესრულებას და მიუთითებს, რომ ის „უფლებამოსილია“, მაგრამ საპრეზიდენტო არჩევნების სამართლიან გარემოში ჩასატარებლად, თუკი რეალურად დგინდება, რომ პრეზიდენტობის კანდიდატი გამოკითხვებისა და კვლევების შედეგად, სარგებლობს ამომრჩეველთა 4 პროცენტის მხარდაჭერით, იგი მაუწყებელმა უნდა აღიაროს კვალიფიციურ საარჩევნო  სუბიექტად და მასზეც გაავრცელოს „საარჩევნო კოდექსის“ 51-ე მუხლის 3 პუნქტით გათვალისწინებული ვალდებულებები, კერძოდ - საეთერო დროის  თანაბრად  განაწილება, დებატებში მონაწილეობისას ერთნაირი პირობების შექმნა და უფასო საარჩევნო რეკლამისათვის თანაბარი პირობების დადგენა.

Statement of NGOs on the Allocation Time for Free Advertisements on Qualified Election Subjects
Political union of citizens Democratic Movement for United Georgia appealed to the Public Broadcaster and private TV-Companies on September 30, 2013 and requested to recognize their movement as qualified subjects and allocate free time for the advertisements of their presidential candidate Nino Burjanadze. Public Broadcaster replied to their appeal statement with refusal on October 4.
We believe that Public Broadcaster and private TV-Companies shall recognize those presidential candidates to be qualified election subjects, who had gained support of at least 4 percent of interviewed voters, in at least five polls carried out during the election year (in this particular case 2013) or in one poll conducted a month before the Election Day.
In accordance to the Article 51 Paragraph I of the Organic Law of Georgia “Election Code”, “In the course of the pre-election campaign, while broadcasting of social-political programs and elections, a broadcaster shall observe the principle of impartiality and fairness pursuant to the Law of Georgia on Broadcasting, code of conduct of broadcasters and this Law.”
In accordance to the Paragraph III of the same article, “Obligations set forth by the present Law concerning an equal allocation of airtime, creation of equal conditions for participating in the debates and election advertising shall apply only to the qualified election subjects.”
Organic Law on Political Unions sets who are qualified election subjects. Article 30 of the Organic Law states that “Funds from the state budget which are to be directly distributed among political parties, shall go to the political parties, which during the last parliamentary elections overcame the 4% threshold.” Also, according to the Article 51 Paragraph VII of the Election Code, “qualified election subject for presidential elections shall be considered a candidate nominated by political unions, funded from the Georgian state budget, based on the outcome of the last parliamentary or local self-government elections.” Also, Paragraph VIII of the Article 51 states that “A broadcaster is authorized to recognize as a qualified election subject the political party, which according to the public opinion poll, conducted within the whole territory of Georgia in compliance with the terms set forth by this Article, has gained not less than 4 % of votes in not less than 5 public opinion polls held during the election year, or in an opinion poll held no later than a month before the elections. Discriminative use of sociological surveys by the broadcaster is impermissible.”
Although the law does not oblige the broadcaster to implement the aforementioned requirement and indicates that it is authorized to personally grant the status to the candidate, we believe that in order to hold Presidential Election in fair environment, and if the presidential candidate really gets support of 4% if interviewed people in social polls, the broadcaster shall consider her/him as qualified election subject and apply the requirements of the Article 51 Paragraph III of the Election Code to him/her too; namely to allocate an equal airtime, create equal conditions for participating in the debates and election advertising.