სიღნაღში რეაბილიტაციის დროს დაზიანებული სახლები ინგრევა
სიღნაღში, რუსთაველის ქუჩა 14-ში მცხოვრები გიორგი ფაშალიშვილი გამგეობის შენობის წინ თვითმკვლელობით იმუქრება. ფაშალიშვილის საცხოვრებელი სახლი სიღნაღში სარეაბილიტაციო სამუშაოების დროს დაზიანდა და ინგრევა.
გიორგი ფაშალიშვილმა განაცხადა, რომ მას ხელთ ოფიციალური დასკვნაც აქვს, რომ სახლი ნამდვილად ქალაქის რეაბილიტაციის დროს დაზიანდა, მაგრამ მიუხედავად ამისა, დახმარება არავინ აღმოუჩინა. სამშენებლო კომპანია „თბილისის“ გენერალური დირექტორი ყურაშვილი დაზარალებულ მოქალაქეს „ხარვეზების აღმოხვრას“ არაერთხელ დაპირდა, თუმცა ამ დრომდე უშედეგოდ.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ნოდარ კოჭლამაზაშვილის განცხადებით, გამგეობაში დაზიანებული საცხოვრებელი სახლების შეკეთების მოთხოვნით არაერთი განცხადებაა შესული. „სამშენებლო კომპანია „თბილისი“ 2007-2008 წლებში სამთავრობო პროგრამის ფარგლებში აწარმოებდა ქალაქ სიღნაღის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს. აღნიშნული სამუშაოების მიმდინარეობისას საცხოვრებელი სახლების სახურავების თუნუქის ფენილის კრამიტის საფარველით შეცვლის დროს მოსულმა ატმოსფერულმა ნალექებმა შენობების დაზიანება გამოიწვია, რაც გამოწვეული იყო სამშენებლო სამუშაოების შემსრულებლების მოუმზადებლობით. სახლების გარკვეული რაოდენობა აღსადგენია, რაც იწვევს მობინადრეთა სამართლიან უკმაყოფილებას. სამშენებლო კომპანიას რამდენჯერმე მივწერეთ და დარჩენილი სამუშაოების დროულად შესრულება ვთხოვეთ, მაგრამ არანაირი რეაგირება არ მოჰყოლია“, - აცხადებს სიღნაღის გამგებელი.
დაზარალებულებს, რომლებსაც უსახლკაროდ დარჩენა ემუქრებათ, დახმარებას კახეთის გუბერნატორი გიორგი ღვინიაშვილიც არაერთხელ დაპირდა. ჯერ კიდევ გასულ წელს, გუბერნატორმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში განაცხადა, რომ აღნიშნულ საკითხს კონტროლზე აიყვანდა და ეს პრობლემა მოგვარდებოდა, მაგრამ ოცამდე ოჯახი გუბერნატორისგანაც მოტყუებული დარჩა.

Houses Damaged During the Reconstruction in Sighnaghi Are Pulling Down
Giorgi Pashalishvili, resident of Rustaveli Street N 14 in Sighnaghi is threatening with the suicide in front of the district administration. His house was damaged during the reconstruction works in Sighnaghi and is pulling down now.
Giorgi Pashalishvili said he has official conclusion which proves that his house was damaged during the reconstruction of the town. However, nobody has ever assisted him. Director General of the Building Company “Tbilisi” Kurashvili promised the victimized person to resolve his problems but nothing has been done yet.
Nodar Kochlamazashvili, Sighnaghi district governor, said the administration has received many complaints about damaged houses; applicants request to reconstruct their houses. “In 2007-2008 Building Company “Tbilisi” was carrying out reconstruction activities in Sighnaghi within state program. During the reconstruction buildings were damaged by the rain when tin plates of the roofs were being replaced with tiles. The company was not ready for the reconstruction activities. Part of houses shall be reconstructed and inhabitants are complaining about it. We have written to the Building Company several times and request them to finish the work but there was no reaction from them,” said Sighnaghi district governor.
Giorgi Ghviniashvili, Kakheti regional governor, also promised his assistance to the victimized people several times. Last year he said in his interview with the Kakheti News Center that he was personally committed to the problem resolution; however nearly twenty families were deceived by the regional governor too.