მამისონის უღელტეხილზე კვლავაც რუსი სამხედროები დგანან
მამისონის უღელტეხილზე მდგომარეობა უცვლელია: რუსები იმ პოზიციებზე რჩებიან, რომელიც აგვისტოს ომის შემდეგ დაიკავეს. განცხადება ამის შესახებ კონფლიქტოლოგმა პაატა ზაქარეიშვილმა გააკეთა. „რაჭაში ერთი კვირის წინ ვიყავი, იმ დროისთვის სიტუაცია უცვლელი იყო და არამგონია, დღეისათვის რამე შეცვლილიყო. რუსები კვლავაც დგანან დაახლოებით ნახევარი წლის წინ დაკავებულ პოზიციებზე. საუბარია საქართველოს ტერიტორიის სიღრმეში დაახლოებით 20 კილომეტრზე - ტერიტორიაზე, რომელიც თავის დროზე – 1990-იან წლებამდე სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის შემადგენლობაში შედიოდა“, - განმარტა ზაქარეიშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ რამდენიმე თვის წინ არასაპარლამენტო ოპოზიციის მიერ ადგილობრივ მოსახლეობაზე დაყრდნობით გავრცელებული ინფორმაციით, ქართველმა მესაზღვრეებმა საზღვრის მამისონის მონაკვეთზე პოზიციები მიატოვეს და რუსი სამხედროები საქართველოს ტერიტორიის სიღრმეში 18 კმ-ით შემოვიდნენ, რაც „რუსეთისთვის მორიგი სტრატეგიული ტერიტორიების გადაცემად“ შეფასდა.

Russian Soldiers Are Still Deployed in Mamisoni Pass
The situation has not changed in the Mamisoni Pass; Russians still remain on the positions they occupied soon after the war in August of last year. Conflict scientist Paata Zakareishvili stated about it.”I visited Racha region one week ago; the situation was the same by that time; I doubt anything has changed there now. Russians soldiers are still on the same positions which they occupied about six months ago. I mean 20 kilometers inside Georgian territory. Before 1990s this territory was within South Ossetian Autonomous Oblast,” said Zakareishvili.
Several months ago, based on the information provided by local residents parliamentary minority announced that Georgian frontier officers left Mamisoni Pass and Russian soldiers moved into Georgian territory at 18 kilometers. It was assessed to be “next fact of assigning strategic territories to Russia.”