სანაკოევის ადმინისტრაცია ჯერაპოვის დაპატიმრებას პოლიტიკურ დევნად განიხილავს
ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაცია ცხინვალი რეჟიმის მიერ ადმინისტრციის ყოფილი თანამშომლის, ეკონომიკის მინისტრის თეიმურაზ ჯერაპოვის დაკავებას მორიგ პოლიტიკურ დაპატიმრებად აფასებს. ამის შესახებ ადმინისტრაციის პრესსამსახურში განაცხადეს.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, ჯერაპოვი იმ დროს დააკავეს, როცა ჯავაში ნათესავებს სტუმრობდა: „იგი ქუთაისში ცხოვრობს და ჯავასა და ვლადიკავკაზში ხშირად ჩადიოდა ნათესავებთან. თუმცა, ადრე ჯერაპოვისთვის კოკოითის რეჟიმს დაბრკოლება არ შეუქმნია. ჩვენს ყოფილ თანამშრომელს პრობლემები მხოლოდ მას შემდეგ შეექმნა, რაც მისი ნათესავები კოკოითის რეჟიმის ოპოზიციაში აღმოჩნდნენ. ამდენად, ჩვენი ადმინისტრაცია ჯერაპოვს პოლიტპატიმრად მიიჩნევს“.
აქვე განმარტეს, რომ ჯერაპოვის მიმართ ცხინვალის რეჟიმის ერთადერთი ბრალდება სწორედ ადმინისტრაციაში მუშაობა და რეგიონის ინფრასტრუქტურის განვითარებაში მონაწილეობაა.
თეიმურაზ ჯერაპოვი ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებით ადმინისტრაციაში 2006-2008 წლებში ეკონომიკის მინისტრად მუშაობდა. იგი სამსახურიდან ცხინვალის რეგიონის ოკუპირების და ადმინისტრაციის თბილისში გადმოსვლის შემდეგ, შტატების შემცირების გამო გაათავისუფლეს.

Interim administration of the former Autonomous Oblast of South Ossetia evaluated the detention of Teimuraz Jerapov, the minister of economics, and former official of the interim administration, as politically motivated detention. The press-center of the administration reported about it.
According to the press-center, Jerapov was detained when he was visiting his relatives in Java. “He lives in Ktuaisi and often visited his relatives in Java and Vladikavkaz. However, before Kokoity’s authority did not create any obstacles for Jerapov. Our former colleague faced problems after his relatives opposed Kokoity’s government. Thus, our administration states that Jerapov was arrested on political grounds.”
The administration clarified that the only accusation of the Tskhinvali government against Jerapov was his working for the administration and participation in the development of the regional infrastructure.
Teimuraz Jerapov was the minister of economics at the interim administration of the former Autonomous Oblast of South Ossetia in 2006-2008. He was dismissed as a result of personnel reduction after the Tskhinvali region was occupied and interim administration moved to Tbilisi.
Jerapov was detained by Ossetian militiamen near the village of Sinaguri in Java district on April 22.