თინა ქეიდენაუ არასამთავრობოების წარმომადგენლებს შეხვდა
13 მაისს აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილე თინა ქეიდენაუ ამერიკის საელჩოში ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ - „მრავალეროვანი საქართველოს“, „სამართლიანი არჩევნების“, „ახალი თაობა – ახალი ინიციატივის“ და ჟურნალ „ლიბერალის“ წარმომადგენლები.
როგორც ჟურნალ „ლიბერალის“ რედაქტორმა შორენა შავერდაშვილმა ჟურნალისტებს განუცხადა, შეხვედრაზე საუბარი შეეხო წინასაარჩევნო მდგომარეობას. შავერდაშვილის თქმით, თინა ქეიდენაუ დაინტერესდა ცესკოს მუშაობით და მედიაში არჩევნების გაშუქებით.
„ეს დახურული შეხვედრა იყო და დეტალებზე ვერ ვისაუბრებთ. თუმცა, მინდა გითხრათ, რომ ქეიდენაუს დიდი ინტერესი აქვს მოახლოებულ არჩევნებთან დაკავშირებით. ასევე, შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ცესკოს მუშაობა საკმაოდ გაუმჯობესდა. აინტერესებთ მედიის მდგომარეობა, თუ როგორ აშუქებენ ნაციონალური ტელევიზიები წინასაარჩევნო ვითარებას“, - განაცხადა შორენა შავერდაშვილმა.
„მრავალეროვანი საქართველოს“ თავმჯდომარის, არნოლდ სტეპანიანის განცხადებით,  თინა ქეიდენაუ დაინტერესდა,  რა მდგომარეობაა არასამთავრობოების მხრიდან, მონიტორინგის პროცესთან დაკავშირებით. როგორც სტეპანიანმა აღნიშნა, მონიტორინგის პროცესში გარკვეული პრობლემები არსებობს და თინა ქეიდენაუს მათ მიაწოდეს ინფორმაცია ამ პრობლემების შესახებ.
„არასამთავრობოებს მონიტორინგის პროცესში გარკვეული პრობლემები აქვთ. პრობლემები განსაკუთრებით რეგიონებში არსებობს. ვერ ხერხდება წინასაარჩევნო მონიტორინგის ჩატარება მარნეულსა და გარდაბანში“, – განაცხადა არნლოდ სტეპანიანმა.

Tina Kaidanow Met NGO Representatives
On May 13, United States Deputy Secretary of State Tina Kaidanow met the representatives of the Georgian non-governmental organizations in the US Embassy in Tbilisi.
The members of the Multinational Georgia, Fair Elections, New Generation-New Initiative and magazine “Liberal” attended the meeting.
The editor of the magazine “Liberal” Shorena Shaverdashvili reported to the journalists that they discussed the pre-election situation in the country. Shaverdashvili said Tina Kaidenow was interested in the activities of the Central Election Commission and media reporting on the election process.
“It was close meeting and we cannot speak about details. However, I want to point out that Kaidenow is particularly interested in the approaching elections. It was mentioned at the meeting that the activities of the CEC have improved. They are interested in the media situation; how national TV-Companies highlight the pre-election campaign,” said Shorena Shaverdashvili.
Chairman of the Multinational Georgia Arnold Stepanian said Tina Kaidenow was interested in the monitoring process carried out by NGOs. Stepanian said there are some problems in monitoring process and they informed Tina Kaidenow about them.
“The NGOs face some problems while monitoring the elections. They are mostly observed in the regions. We cannot monitor the process in Marneuli and Gardabani districts,” said Arnold Stepanian.