„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის“ განცხადება
„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი“ გმობს 2009 წლის 23 ნოემბერს მოძრაობა „7 ნოემბრის“ ლიდერების - დაჩი ცაგურიას, ჯაბა ჯიშკარიანის და ირაკლი კორძაიას დაკავების ფაქტს იმ დროს, როცა ისინი თავიანთი სამოქალაქო პოზიციას სრულიად მშვიდობიანი ფორმით გამოხატავდნენ. ასევე ვგმობთ სასამართლოს მიერ ადმინისტრაციული წესით დაკავებულთა დაჯარიმების ფაქტს.
2009 წლის 23 ნოემბერს საღამოს, თბილისის საპატრულო პოლიციამ მოძრაობა „7 ნოემბრის“ ლიდერები: დაჩი ცაგურია, ჯაბა ჯიშკარიანი და ირაკლი კორძაია პარლამენტის წინ დააკავა. მოძრაობის ლიდერები ისხდნენ პარლამენტის შენობის წინ ტროტუართან. ხელში ეჭირათ პოლიციის თანამშრომლების მიერ მოკლული ახალგაზრდების - ამირან რობაქიძისა და სანდრო გირგვლიანის სურათები და პლაკატი - „საზოგადოებრივი მაუწყებელი – ხალხს!“ ისინი მდუმარე აქციით აპროტესტებდნენ ხელისუფლების პოლიტიკას. საპატრულო პოლიცია აქციის დაწყებიდან რამდენიმე წუთში მივიდა პარლამენტის წინ და ახალგაზრდები დააკავა. თბილისის საპატრულო პოლიციის ხელმძღვანელმა გიორგი გეგეჭკორმა, რომელიც ადგილზე იმყოფებოდა, განაცხადა, რომ ახალგაზრდებმა დაარღვიეს კანონი „შეკრებისა და მანიფესტაციების შესახებ“, რომელიც მისი აზრით, კრძალავს ადმინისტრაციული შენობის წინ 50 მეტრის რადიუსში აქციის ჩატარებას.
დაკავებიდან მოკლე ხანში გაიმართა დაჩი ცაგურიას, ჯაბა ჯიშკარიანის და ირაკლი კორძაიას სასამართლო პროცესი და თითოეულს ადმინისტრაციული წესით შეეფარდა ჯარიმა 500 ლარის ოდენობით.
მოძრაობა „7 ნოემბრის“ აქტივისტთა ადვოკატის, გელა ნიკოლაიშვილის განცხადებით, სასამართლოს დადგენილება თავად ხდის ნათელს, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფთ კანონი არ დაურღვევიათ. კერძოდ, სასამართლოს დადგენილებაში მოსამართლემ თვითონვე აღნიშნა, რომ აქტივისტები ისხდნენ პარლამენტის შენობიდან 25-30 მეტრის მოშორებით. ამ დროს, კანონი შეკრებას და მანიფესტაციას კრძალავს მხოლოდ ოცი მეტრის რადიუსში.
სასამართლოს დადგენილებაში ასევე აღნიშნულია, რომ აქტივისტები ხელს უშლიდნენ მოქალაქეების გადაადგილებას, პოლიციის მოწოდებაზე არ დაიშალნენ და წინააღმდეგობა გაუწიეს სამართალდამცავებს. საყურადღებოა ისიც, რომ დადგენილების გამოტანისას მოსამართლე დაეყრდნო პოლიციის ჩვენებას და უარი განაცხადა ვიდეო-მასალების ნახვაზე, რომლებიც აქარწყლებს ზემოაღნიშნულ ბრალდებებს.
აღნიშნული შემთხვევა არის ცოტა ხნის წინ „შეკრებისა და მანიფესტაციის შესახებ“ კანონში  შეტანილი ცვლილებების პრაქტიკაში გამოყენების ერთ-ერთი პირველი მაგალითი, რომელმაც კიდევ უფრო ნათელი გახადა, რომ აღნიშნული კანონი საფრთხეს უქმნის ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების - შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებების დაცვასა და რეალიზაციას.
კერძოდ, შეკრებისა და მანიფესტაციის კანონი საშუალებას აძლევს აღმასრულებელ ხელისუფლებას, გამოხატვის თავისუფლება შეუზღუდოს ადამიანებს მაშინ, როცა არ არსებობს ამ უფლებაზე აღმატებული ღირებულების დაცვის საჭიროება და არც რეალური საფრთხე ექმნება სხვა ადამიანების უფლებებსა და თავისუფლებებს. შეტანილი ცვლილებები,  ასევე, უფლებას აძლევს აღმასრულებელ ხელისუფლებას, კანონის სახელით შეწყვიტოს სრულიად არაძალადობრივი გზით ალტერნატიული აზრის გამოხატვის პროცესი და გამოიყენოს სანქციები ადამიანების წინააღმდეგ, როგორც ეს კონკრეტულ შემთხვევაში მოხდა.
ზემოაღნიშნული მიზეზების გამო, კარგად გამოჩნდა, რომ არსებული კანონი არ შეესაბამება საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულ შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებას, ისევე როგორც ადამიანის უფლებათა ევროპულ კონვენციას.
„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი“ მოუწოდებს:
საქართველოს ხელისუფლებას, სამართალდამცავ და სასამართლო ორგანოებს, ყველა ღონე იხმარონ, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ალტერნატიული აზრის მქონე ადამიანების წინააღმდეგ კანონის სადამსჯელო მექანიზმად გამოყენება.
საქართველოს პარლამენტს  - კიდევ ერთხელ გადახედოს კანონში შეტანილ ცვლილებებს და მოიყვანოს იგი შესაბამისობაში საქართველოს კონსტიტუციასა და საერთაშორისო ხელშეკრულებებთან.
• საერთაშორისო ორგანიზაციებს - განსაკუთრებული ყურადღებით მოეკიდონ კანონში შეტანილ ცვლილებებს, განახორციელონ მონიტორინგი მისი პრაქტიკაში გამოყენების შემთხვევებზე და მოუწოდონ საქართველოს ხელისუფლებას, კანონი მიუსადაგოს საქართველოს კონსტიტუციას და საერთაშორისო ხელშეკრულებებს.
„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიული ქსელი“ აერთიანებს 30 უფლებადამცველ ორგანიზაციას საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში. საქართველოში ქსელის კოორდინატორია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“.

The South Caucasus Network for Human Rights Defenders denounces the arrest and detention of the leaders of “7 November” movement – Dachi Tsaguria, Djaba Djishkariani and Irakli Kordzaia after they expressed their civil position through completely peaceful means. The Network also denounces the fact of imposing a fine on the detainees under administrative law.
On the evening of November 23, 2009, Tbilisi patrol police arrested the leaders of “7 November” movement, Dachi Tsaguria, Djaba Djishkariani and Irakli Kordzaia in front of the Parliament building. The leaders were sitting in front of the Parliament building, at the sidewalk, with photos of Amiran Robakidze and Sandro Girgvliani, the young people killed by the policemen, and a poster – “Hand over the public broadcasting service to people!” They expressed their protest against state policy by a silent action. The patrol police arrived at the Parliament shortly after the action began and arrested the young people. As the chief of Tbilisi patrol police, Giorgi Gegechkori stated, the young people breached the Law on Assembly and Association that restricts any action within a 50m radius of administrative building.  He was present at the time of the arrest.
A trial was held against Dachi Tsaguria, Djaba Djishkariani and Irakli Kordzaia shortly after their detention and a fine in the amount of 500GEL imposed on each of them under administrative law.
According to Gela Nikolaishvili, the attorney of “7 November” activists, the court decision makes it clear that the defendants did not breach the law. In particular, the Judge specified in the Court decision that the activists were sitting at a distance of 25-30m from the Parliament building. Meanwhile, the Law on Assembly and Manifestations prohibits an action to be held only within the radius of 20m.
The Court decision also states that the activists restricted citizens’ movement, that they did not disperse when called so by police and resisted them. It is worth mentioning that the Judge’s decision was primarily based on testimony provided by the police. The Judge refused to watch video-material that would annul the above-mentionned accusations.
This incident is one of the first precedent of putting into practice the recent amendments to the Law on Assembly and Manifestations. This incident made it clearer that the mentioned law poses a threat to protection and implementation of fundamental rights - the right of assembly and freedom of expression.
In particular, the Law on Assembly and Manifestations allows the authorities to interfere in the name of freedom of expression when there’s no necessity of protecting a right of higher value, or when there’s no real threat to the rights and freedoms of others. The amendments also vest the authorities with the right to stop the process of expressing alternative opinions through completely non-violent means and impose sanctions against demonstrating persons. It was the case with this incident.
Due to the above reasons, it became clear that the current law is not in line with the right of Assembly and Freedom of expression guaranteed by the Constitution of Georgia as well as the European Convention on Human Rights.
The South Caucasus Network for Human Rights Defenders calls upon:
the Government of Georgia, law enforcement and judicial authorities to make every effort to avoid using this law as a punitive mechanism against persons with alternative opinions.
• the Parliament of Georgia – to review the amendments made to the Law and bring them in line with the Constitution of Georgia as well as international agreements.
the International Organizations – to give particular attention to the amendments and monitor cases when this law is put into practice, and call on the government of Georgia to bring the Law into compliance with the Constitution of Georgia as well as international agreements.
The South Caucasus Network for Human Rights Defenders unites some 30 human rights organizations from Georgia, Armenia and Azerbaijan. The Human Rights Center is the Network’s coordinator in Georgia.