საჯარო მოხელეები - პრივილეგირებული კასტა
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში დღესდღეობით 212 ადამიანია დასაქმებული. ამათ ემატება შრომითი ხელშეკრულებით აყვანილი ხუთი თანამშრომელი. ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტიდან ამ ადამიანების შენახვაზე ყოველთვიურად 83 000 ლარი იხარჯება, რაც 12 თვეში 996 000 ლარს შეადგენს.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელი გიორგი ტაკიძე აცხადებს, რომ შტატების ოპტიმიზაცია არ იგეგმება: `მხოლოდ სტრუქტურულ ცვლილებებს ვგეგმავთ, რომელსაც საკრებულოს წარვუდგენთ დასამტკიცებლად. ამ ეტაპზე შტატების ოპტიმიზაცია არ მოხდება, მხოლოდ ატესტაცია ჩატარდება".
როგორც ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე ავთანდილ მექვაბიშვილი ამბობს, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობას კანონით აქვს განსაზღვრული მრავალი ფუნქცია-მოვალეობა, რომლის შესასრულებლად აუცილებელია კარგად მომზადებული, განსწავლული, კვალიფიციური კადრები.
"შესაბამისად აღნიშნული საკადრო შემადგენლობა უნდა დაკმაყოფილდეს სახელფასო სარგოთი, რაც სრულიად კანონიერია", _ მიიჩნევს მექვაბიშვილი.
„ეროვნული ფორუმის“ ოზურგეთის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე შოთა გოგიბერიძე აცხადებს, რომ ადგილობრივი მმართველობის სტრუქტურებში მომუშავე ადამიანთა ეს გაუგებრად დიდი ოდენობა მხოლოდ ერთადერთ საქმეს ემსახურება _ შექმნან ერთგვარი "შრომის ბირჟა" და ამ გზით დასაქმებული კონტიგენტისგან ჩამოაყალიბონ სახელისუფლო რესურსი არჩევნებისთვის.
მისივე თქმით, ამ ხელისუფლების მიერ წარმოებული ეკონომიკური პოლიტიკა არ ქმნის არანაირ საფუძველს მოსახლეობის რეალური დასაქმებისთვის.
„აქ მომუშავე ადამიანთა კვალიფიკაციას პირადად მე ეჭვით ვუყურებ. ბევრი მათგანისგან მსმენია: არ ვიცით, როგორ გავიყვანოთ დრო 10 საათიდან 18 საათამდეო. თვით არსი ადგილობრივი მმართველობისა (შეგნებულად არ ვიყენებ სიტყვას თვითმმართველობა, რადგანაც ასეთი რამ არ არსებობს) აბსოლუტურად არ გულისხმობს მაქსიმალურად ცენტრალიზებული მმართველობის პირობებში ადგილებზე რაიმე გადაწყვეტილებების მიღებას და გახორციელებას. სწორედ ამიტომაა საზოგადოებისთვის გაუგებარი ადგილობრივი მმართველობის სტრუქტურებში დასაქმებული ადამიანების ასეთი რაოდენობა. საყოველთაო ეკონომიკური სიდუხჭირის ფონზე ისმის კითხვა _ რეგიონის მოსახლეობის ჯიბიდან თავმოყრილი სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯებით რამდენად სამართლიანია საჯარო სამსახურებში დასაქმებული პირების მატერიალური კეთილდღეობასა და ფუფუნებაში ცხოვრება. აქ იგულისხმება სერიოზული ხელფასები, ხარჯები, ბოლო მოდელის უცხოური ავტომობილები და ა.შ." _ ამბობს „ეროვნული ფორუმის“ ოზურგეთის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე.
პროფესიით პედაგოგი, 68 წლის ქალბატონი ამბობს, რომ ის არ ფლობს ინფორმაციას გამგეობაში დასაქმებულ ადამიანებზე, არც მათი ხელფასების შესახებ სმენია რამე.
„არც ჩვენთან მოსულან და არც მე შემიწუხებია არასოდეს. არა მგონია, საჭირო იყოს გაზრდილი შტატები და ამდენი ათასების დახარჯვა", - გვითხრა ქალბატონმა, რომელმაც საკუთარი ვინაობის საჯაროდ დასახელებისგან თავი შეიკავა. მას ასევე არაფერი სმენია გამგეობაში დასაქმებულ თანამშრომლებზე. როგორც მან გვითხრა, მისთვის მხოლოდ ზოგადად არის ცნობილი, რომ საჯარო მოხელეებს პედაგოგებთან შედარებით, საკმაოდ მაღალი ხელფასები აქვთ.

There are 212 people employed in the Ozurgeti municipality government, plus 5 more officials hired by the labor agreement. Every month, 83000 lari are spent from the local budget for taking care of these people. This amounts to 996000 lari in 12 months.
The governor of Ozurgeti municipality Giorgi Takidze states that no staff optimization is planned: “We are only planning the structural changes that we will present to the City Council (Sakrebulo) for affirmation. At this phase, no staff optimization will take place, only attestation.’’
As the assistant of the head of Ozurgeti municipality Sakrebulo, Avtandil Meqvabishvili states, the local government of Ozurgeti Municipality has many functions and authorities established by the law, implementing of which need well-prepared, well-educated and qualified staff.
“Consequently, the above mentioned staff should be granted relevant salaries that is completely lawful,” – considers Meqvabishvili.
The regional head of the Ozurgeti “National Forum,” Shota Gogiberidze, states that this obscure number of people working in the local government serves only one purpose – creating certain “labor exchange” and in this way establishing governmental resource for the elections.
According to him, the politics conducted by this government does not create any basis for really employing people.
“Personally I doubt the qualification of people employed here. I’ve heard from many of them: I don’t know how to use time from 10a.m till 18p.m. The essence of local government (I’m purposely not saying the word self-government, as such word doesn’t exist) doesn’t mean making or implementing local decisions in maximally centralized government. That’s why the society can’t understand such a number of people employed in the local government structures. In the light of universal economic distress, the question is asked – how lawful is it to finance the material welfare and luxuries of the public servants by the expenses of the state budget contributed by the region population? I mean the serious salaries, expenses, the last model cars and so on,” – states the head of the Ozurgeti regional organization of “National Forum.”
Teacher by profession, 68 year old lady says that she does not have information about people working in the local government, neither has she heard about their salaries.
“Nobody has ever come here and I’ve never bothered anyone. I don’t think the extended staff and so much expenses are needed,” – said the lady who restrained from publicly saying her name. As she said, she just has general information that the public figures have higher salaries than the teachers.”