საერთაშორისო პენ-კლუბის წერილი საქართველოს პრეზიდენტს მიხეილ სააკაშვილს
თქვენო აღმატებულებავ, საერთაშორისო პენი გახლავთ მთელი მსოფლიოს მასშტაბით მწერალთა, დრამატურგთა, მთარგმენლთა, გამომცემელთა და ჟურნალისტთა გაერთიანება, რომელსაც 101 ქვეყანაში 144 მოქმედი ცენტრი აქვს.   ჩვენი ორგანიზაცია მკაცრ პროტესტს გამოხატავს საერთაშორისო პენის ქართული ცენტრის სამი წევრის ახლანდელ დაპატიმრებასა და გასამართლებასთან დაკავშირებით, რომელიც შედეგად მოჰყვა მათ მშვიდობიან დემონსტრაციას.
2010 წლის 14 აგვისტოს პოეტები შოთა გაგარინი, ალექსი ჩიღვინაძე და ირაკლი კაკაბაძე მშვიდობიან აქციას ატარებდნენ ჯორჯ ბუშის გამზირზე თბილისში.  მათ მოითხოვეს ჯორჯ ბუშის გამზირისთვის უოლტ უიტმენის სახელის დარქმევა, წაიკითხეს ამ მსოფლიოში პატივსაცემი ამერიკელი ავტორის ლექსები და მოხატეს ჯორჯ ბუშის ფოტოგრაფია.  სხვადასხვა ინფორმაციის თანახმად, მათ შორის საქართველოს სახალხო დამცველის გავრცელებული განცხადების საფუძველზე, ჩვენ შევიტყვეთ, რომ ისინი დააპატიმრეს შემდეგი ბრალდების საფუძველზე: საქართველოს ადმინისტრაციული კოდექსის 173 მუხლი „ბოროტი დაუმორჩილებლობა პოლიციის ორგანოებისადმი“.  15 აგვისტოს, დახურულ სასამართლოს სხდომაზე, სადაც მათ ნათესავებს და პრესის წარმომადგენლებსაც უარი ეთქვათ დასწრებაზე, ისინი გამოაცხადეს დამნაშავეებად 173 მუხლის დარღვევის ბრალდებით.  მოსამართლემ არ მიიღო მტკიცებულებად გადაღებული ვიდეომასალა, რომელიც ნათლად აჩვენებს, რომ არავითარ წინააღმდეგობას პოლიციის მიმართ ადგილი არ ჰქონია.  თითოეული მათგანი დაჯარიმდა დაახლოებით 250 ამერიკული დოლარით (400 ლარი). ჩვეული ჯარიმა პლაკატის მოხატვისათვის გახლავთ არაუმეტეს 30 დოლარისა, დაპატიმრების გარეშე.  მათ დღემდე არ მიუღიათ პასუხი გასაჩივრების პროცესზე.
ეს პოეტები კარგად ცნობილი სამოქალაქო აქტივისტები არიან, რომლებიც ხშირად იყენებენ სამოქალაქო დაუმორჩილებლობის არაძალადობრივი ბრძოლის მეთოდებს საკუთარი პროტესტის დასაფიქსირებლად. ინფორმაცია, რომ ასეთი მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეები ხშირად დაპატიმრებულნი არიან და სასამართლო არ არის სამართლიანი, იწვევს დიდ შეშფოთებას არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ მსოფლიო მწერალთა საერთაშორისო საზოგადოებრიობაში.  უფრო მეტიც, საზოგადოების ზოგიერთი წევრის აგრესიულმა რეაქციამ, რომელმაც გამოიწვია ერთ-ერთი მათგანის მიერ სამუშაოსა და სარჩო-საბადებლის დაკარგვა, აღძრა შიში, რომ მათი უსაფრთხოება კითხვის ქვეშ დგას. ჩვენ ღრმად ვართ შეწუხებული ასეთი დამქირავებლების მიმართ დაუსჯელობის კლიმატის არსებობით საქართველოში.
საერთაშორისო პენ-კლუბი მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, რომ უზრუნველყოს სამართლიანი სასამართლო სამი პოეტისათვის. შოთა გაგარინს, ალექსი ჩიღვინაძეს და ირაკლი კაკაბაძეს უნდა მიეცეთ საშუალება თავისი იდეების თავისუფლად გამოხატვისათვის.  ჩვენ აგრეთვე აუცილებლად მიგვაჩნია, რომ საქართველოს მთავრობამ ყველა დამქირავებელი გააფრთხილოს - მუქარების გამოყენება დაუშვებელია და ეს მუქარები დასჯადია, და უზრუნველყოს, რომ კანონი დაცული იქნას სასამართლოში.

President of Georgia, Mikheil Saakashvili
PEN International, the worldwide organisation for writers, playwrights, translators, editors and ournalists with 144 centres in 101 countries, through its Writers in Prison Committee, strongly protests the recent arrest and sentencing of three members of the Georgian Centre of nternational PEN, following an act of peaceful demonstration.
On 14 August 2010, poets Shota Gagarin, Aleksi Chigvinadze and Irakli Kakabadze were eacefully demonstrating on George W. Bush street of Tbilisi. They demanded that George W.ush Street be renamed Walt Whitman Street, read the poetry of the esteemed American poet alt Whitman, and defaced the street sign. According to numerous reports, including that of the Public Defender (Ombudsman) of Georgia, they were arrested, and charged under Article 173 held overnight, and reportedly abused verbally and physically. On 15 August 2010 they were of the General Administrative Code of Georgia for "evil resistance to police." The accused were found guilty in a hearing conducted behind closed doors where they were denied the presence of family members and the media. Video evidence showing that they did not resist arrest was not deemed admissible by the judge. They were each fined $US250; the usual penalty for defacing a sign would be only $30, with no arrest. They have to date received no response from the court to their appeal.
The poets are well-known activists, often using the tools of civil disobedience to highlight their concerns, but they do not resort to violence. Reports that, in previous incidents, police have been heavy-handed when arresting such activists, and that trials are often not fair are of concern, not only in Georgia, but to the international community of writers. Furthermore, the  hostile reaction of members of the public has directly caused the loss of work and income, and ignited fears for their safety. We are deeply concerned about reports of a climate of impunity.
PEN International calls upon the Georgian government to ensure that the three poets Shura Gagarin, Aleksi Chigvinadze and Irakli Kakabadze are given a fair hearing, and that there is no future harassment of writers for the peaceful expression of their ideas. We further believe it is imperative that the Georgian authorities make it clear that all threats to citizens will not be tolerated, and will be subject to prosecution, and furthermore, that the rules of law be upheld in the courts.