„ბადენ-ბადენის“ გახუნებული ფერები გორში
80-მდე მეეზოვე და მუშა გორს წელიწადში 740 000 ლარად ასუფთავებს. პარალელურად, გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობა კერძო  და იურიდიულ კომპანიებს დაკავებული ფართობის მიხედვით, ერთ კვ.მ-ზე დასუფთავების მოსაკრებელს ლარსა და ათ თეთრს ახდევინებს. მიუხედავად ასეთი კოლოსალური თანხებისა, ქალაქი და განსაკუთრებით - სოფლები ნაგავს მიაქვს. ამას მეეზოვებისა და მუშების  პროტესტიც ემატება, რომლებიც 25 აგვისტოდან დღემდე ხელფასს ელოდებიან.
2007 წლის შემდეგ გორში ნაგვის გატანის საკითხებს ერთი კომპანია - „არქმშენსტუდია 2002“ აგვარებს. 2010 წლის აგვისტოდან კი, შიდა ქართლის გუბერნატორის ინიციატივით, კომპანია „არქმშენსტუდია 2002“-ს თითქმის ყველა იმ სამუშაოების შესრულების უფლება ჩამოერთვა, რასაც გამგეობის მიერ გამოცხადებული ტენდერის საფუძველზე  ასრულებდა.
გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ 2010 წლის 28 ივლისს შპს „ბზას“ ბაზაზე ჩამოაყალიბა შპს  „გორის კეთილმოწყობის სამსახური“, რომელსაც ქალაქის დასუფთავება დაევალა. შესაბამისად, ის ხალხი, რომლებიც მანამდე შპს „არქმშენსტუდია 2002“-ში მეეზოვეებად და მუშებად იყვნენ გაფორმებულები, „გორის კეთილმოწყობის სამსახურში“ გადავიდნენ. თუმცა, ამ მუშებს 25 აგვისტოდან დღემდე ხელფასი არ მიუღიათ.
შპს „გორის კეთილმოწყობის სამსახურის“ უფროსი ნუკრი აბალაკი „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან" საუბრისას აცხადებს, რომ ხელფასების დაგვიანების მიზეზი ორგანიზაციის სამართლებრივი სტატუსის შეცვლამ, პლასტიკური ბარათების დამზადებამ და მათ შორის ბევრი მუშის პირადობის მოწმობის აღების დაგვიანებამ გამოიწვია. გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, შპს „არქმშენსტუდია 2002“-მა მიმდინარე წელს უკვე აითვისა 1 483 900 ლარი, აქედან დაგვა-დასუფთავებისთვის და კეთილმოწყობისთვის 540 700 ლარი შედის.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისმა ჯერ კიდევ 7 ივლისს, გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობისგან გამოითხოვა „არქმშენსტუდია 2002“-ის გარშემო არსებული მასალები, ეს ის კომპანია, რომელიც გორის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე 2007 წლის ბოლოდან ყველაფერი ევალებოდა - ასფალტის დაგება, ნაგავის გატანა, სახურავებს გარემონტება, სკოლების აშენება, გარეგანათებების მოწესრიგება, ხიდების გადება, შადრევნებში წყლის გაშვება, პარკების გალამაზება... ახალ გუბერნატორს - არსოშვილს კი გორი დაბინძურებული დახვდა.
მას შემდეგ, რაც საქართველოს პრეზიდენტმა 2006 წელს გორი „ბადენ-ბადენად“ გამოაცხადა (საუბარია მიხეილ ქარელის გუბერნატორობის პერიოდზე), ქალაქის იერსახე არ შეცვლილა და იგივე „ბადენ-ბადენად“ დარჩა.
ოფიციალური სტატისტიკა „არქმშენსტუდია 2002“-ის შესახებ
მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ჯერ კიდევ 2008 წელს გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ გამოცხადდა ტენდერი ქალაქის ქუჩების დაგვა-დასუფთავების, ნარჩენების გატანისა და ნაგავსაყრელების მოვლა-პატრონობის შესახებ. ტენდერში გაიმარჯვა შპს „არმქშენსტუდია 2002“-მა. „არქმშენსტუდია 2002“-ის სატენდერო პირობა იყო 559 966 ლარის ათვისება. ტენდერში სხვა კონკურენტი არ ყოფილა.
2008 წელს გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ გამოცხადდა ტენდერი გორში ქუჩების რეაბილიტაციის, ქუჩების ორმოული შეკეთების და სოფლებში გზების შეკეთების შესახებ. შესყიდვა დაყოფილი იყო სამ ლოტად. მესამე ლოტში გაიმარჯვა შპს „არმქშენსტუდია 2002“-მა , რომელიც ითვალისწინებდა გორში ასფალტის საფარის ორმოულების შეკეთების სამუშაოებს. სატენდერო პირობა იყო 149 981 ლარი. ხელშეკრულება გაფორმდა 30 აპრილს. სამუშაოები დასრულდა 55 დღეში. აღნიშნულ ლოტში მას კონკურენტი არ ყოლია.
2009 წელს გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ გამოაცხადა ტენდერი ქალაქის ქუჩების დაგვა დასუფთავების, ნარჩენების გატანის და ნაგავსაყრელების მოვლა-პატრონობის შესახებ. გაიმარჯვა შპს „არმქშენსტუდია 2002“-მა. სატენდერო პირობა იყო 680 000 ლარზე.
2009 წლის 20 მარტს გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ გამოაცხადა ტენდერი გორში ქუჩების რეაბილიტაციისა და ქუჩის ფეხით სავალი ნაწილის მოწყობის შესახებ. შესყიდვა დაყოფილი იყო ორ ლოტად, მეორე ლოტში გაიმარჯვა შპს „არმქშენსტუდია 2002“-მა. მეორე ლოტი ითვალისწინებდა ცხინვალის გზატკეცილზე დევნილთა კომპაქტურ დასახლებასთან ქუჩის ფეხის სავალი ნაწილისა და ორი მოსაცდელის მოწყობას. სატენდერო პირობა იყო  116 917 ლარი. აღნიშნულ ლოტში მისი კონკურენტი იყო „საგზაო სამშენებლო სამმართველო #1“, რომლის სატენდერო პირობა იყო 130 000 ლარი.
2009 წელს გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ გაზეთ 24 საათში გამოაცხადა ტენდერი გორში ასფალტის საფარის ორმოული შეკეთების სამუშაოებზე. გაიმარჯვა შპს „არმქშენსტუდია 2002“-მა. კონკურენტი არ ყოლია. სატენდერო პირობა იყო  234 491 ლარი. ხელშეკრულება გაფორმდა 01 მაისს. სამუშაოები შესრულდა 25 ივნისამდე.
2009 წელს გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ გამოაცხადა ტენდერი გორში და მუნიციპალიტეტის სოფლებში სასმელი წყლის რეაბილიტაციის სამუშაოებზე. შესყიდვა დაყოფილი იყო ხუთ ლოტად. მესამე ლოტში გაიმარჯვა შპს „არმქშენსტუდია 2002“-მა, რომელიც ითვალისწინებდა მდ ლიახვის კალაპოტიდან ნადირაძის ქუჩის სასმელი წყლის ამოტანას. სატენდერო პირობა იყო  74 000 ლარი. ხელშეკრულება გაფორმდა 27 მაისს სამუშაოები დასრულდა 20 აგვისტომდე.. აღნიშნულ ლოტში მას კონკურენტი არ ყოლია.
2010 წელს გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ გამოაცხადა ტენდერი ქალაქის ქუჩების დაგვა დასუფთავების, ნარჩენების გატანის და ნაგავსაყრელების მოვლა პატრონობაზე. ტენდერში გაიმარჯვა „არმქშენსტუდია 2002“-მა. სატენდერო პირობა იყო  740 215 ლარი. აღნიშნულ ტენდერში მას კონკურენტი არ ჰყოლია.
2010 წელს გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ გამოაცხადა ტენდერი გორში ქუჩების რეაბილიტაციაზე. შესყიდვა დაყოფილი იყო ორ ლოტად. მეორე ლოტში გაიმარჯვა „არმქშენსტუდია 2002“-მა, რომელიც ითვალისწინებდა ცხინვალის გზატკეცილზე ქუჩის გაგანიერებას და ტროტუარის მოწყობას. სატენდერო პირობა იყო 140 842 ლარი.
2010 წელს გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ გამოაცხადა ტენდერი გორში ქუჩების ასფალტის საფარის ორმოული შეკეთებაზე. ტენდერში გაიმარჯვა „არმქშენსტუდია 2002“-მა. სატენდერო პირობა იყო 249 757 ლარი. ტენდერში სხვა კონკურენტი არ ყოფილა“.
როგორც ვხედავთ, „არქმშენსტუდია 2002“-ს კონკურენტები არ ჰყოლია. მის მფარველად გორის საკრებულოს თავმჯდომარე ზვიად ხმალაძე მოიაზრება. ალიკა მაკრახიძემ „ლიბერალის“ ჟურნალისტთან, ნინო თოფურიძესთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ ეს ჭორები ერთ-ერთმა ჟურნალისტმა გაუვრცელა. „მაგ ყველა ინფორმაციას ავრცელებს წიწიკაშვილი როა ჟურნალისტი, ეგა. რატომ არ კითხულობთ სხვა კომპანიებს? რაღა მხოლოდ ჩემს კომპანიას ხედავთ? რატომ არაფერს ამბობთ სოსო მაკრახიძეზე? გენო აბალაკზე?“ - განაცხადა ალიკა მაკრახიძემ. ცნობისათვის, ალიკა მაკრახიძის მიერ დასახლებული ერთ-ერთი კომპანიის ხელმძღვანელი სოსო მაკრახიძე მისი ალალი ძმაა.

Faded Colors of Baden-Baden in Gori
740 000 GEL is paid to about 80 yard-keepers and dustmen per year to clean Gori. In parallel to it, the Gori municipal board requires 1, 10 GEL for one square meter from private and legal entities for cleaning. Despite such a huge income, the town and particularly the villages are full of rubbish. In addition to that, the yard-keepers and dustmen protest unpaid salaries of August which were due to August 25.
Since 2007, company “ArkMshenStudio 2002” was in charge of cleaning the town of Gori. In August of 2010 the Shida Kartli regional governor seized the right to carry out the abovementioned activities based on the results of the competition which was earlier announced by the district administration.
On July 28, 2010 Gori municipal board established the Ltd “Gori District Office for Public Service and Amenities” which was put in charge of cleaning the town. Consequently, the people who worked for the “ArkMshenStudio 2002” Ltd moved to the Gori District Office for Public Service and Amenities. However, the employees have not taken their salaries for August 2010 which were due to August 25.
Head of the Gori District Center for Public Service and Amenities Nukri Abalaki said in his interview with the Human Rights Center that the reason of the delay is the changed legal status of the organization, preparation of plastic cards and the delay in getting new IDs of many workers. According to the Gori municipal board, the ArkMshenStudio 2002 had already received 1 483 900 GEL this year and 540 700 GEL of it was envisaged for cleaning and amenities.
Gori office of the Human Rights Center requested information about the ArkMshenStudio 2002 on July 7 from the Gori municipal board. This company had been in charge of every activity in the town – paving the streets, cleaning, repairing of roads, building schools, repairing street lights, construction of bridges, releasing water in fountains, decorating parks… Despite all that, the new regional governor found Gori very polluted.
Nothing has changed in Gori since the president of Georgia called it “Baden-Baden” in 2006 (when Mikheil Kareli was the regional governor); the town remained the same “Baden-Baden.”
Official Statistics about ArkMshenStudio 2002
According to the information provided by the municipal board, in 2008 the board announced competition on cleaning the town from rubbish and taking care of the town landfill. ArkMshenStudio 2002 won the competition. The company requested 559 966 GEL for taking part in the competition where it did not have any other rival.
In 2008, Gori municipal board announced competition on rehabilitation of streets in the town and in the villages. The purchase was divided in three lots. ArkMshenStudio 2002 won the third lot which envisaged repair of the streets in Gori. The winning company received 149 981 GEL. The agreement was signed on April 30 and the activities finished 55 days later. The company did not have any rivals in this lot either.
In 2009, Gori municipal board announced competition in cleaning the town from rubbish and taking care of the landfill. ArkMshenStudio 2002 won the competition again and received 680 000 GEL.
On March 20, 2009 Gori municipal board announced competition on the rehabilitation of the streets and pavements in Gori. The purchase was divided into two lots; the ArkMshenStudio won the second lot. The second lot envisaged the reconstruction of the pavement and construction of two bus-stations near the IDP settlement in Gori. The price of the implemented activities was 116 917 GEL. The rival of the company was Road Construction Department # 1 which requested 130 000 GEL for the same activities.
In 2009 Gori municipal board announced competition for the repair of asphalt in Gori in the newspaper “24 Hours.” ArkMshenStudio 2002 won the competition without any rival in it. The price of the project was 234 491 GEL. The agreement was signed on May 1, 2009. The activities finished before June 25, 2009.
In 2009, Gori municipal board announced competition on the rehabilitation of the drinking water systems in Gori and villages. The purchase was divided into five lots. ArkMshenStudio 2002 won the third lot which envisaged supply of the Nadiradze Street in Gori with the drinking water; the price of the project was 74 000 GEL. The agreement was signed on May 27 and they finished the activities before August 20, 2009. The company did not have a rival in the lot.
In 2010, Gori municipal board announced competition on cleaning the town from the rubbish and taking care of the landfills. ArkMshenStudio 2002 won the competition. The company received 740 215 GEL for the activities and it did not have any rivals in the competition.
In 2010, the municipal board announced competition on the rehabilitation of the Gori streets. The purchase was divided into two lots. ArkMshenStudio 2002 won the second lot which envisaged widening of the Tskhinvali Road and reconstruction of the pavement. The budget for the activities was 140 842 GEL.
In 2010 the municipal board announced competition on the repair of the streets in Gori. ArkMshenStudio 2002 won the competition and received 249 757 GEL for the implementation of the project. It did not have the rival.
As you have seen, ArkMshenStudio 2002 did not have rivals in the abovementioned competitions at all. Chairman of the Gori municipal board Zviad Khmaladze is considered to be the protector of the company. Alika Makrakhidze said in his interview with the journalist of the newspaper “Liberal” Nino Topuridze that one of the local journalists spread similar rumors about him. “Tsitsikashvili is spreading all those rumors about me. Why do not inquire information about other companies? Do you know only my company? Why do not inquire the information about Soso Makrakhidze? Geno Abalaki?” said Alika Makrakhidze. By the way, Soso Makrakhidze is his brother and is head of one of the companies working in Gori.