კლინტონმა გილაური საქართველოში რთული საშინაო დავალებით გამოისტუმრა
„2012-2013 წლების არჩევნებში საქართველომ უნდა აჩვენოს, რომ არათუ აკმაყოფილებს, არამედ აჭარბებს კიდეც საერთაშორისო სტანდარტებს“
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა სახელმწიფო მდივნის, ჰილარი კლინტონის გამოსვლის ოფიციალური ვერსია გამოაქვეყნა. კლინტონი სიტყვით 6 ოქტომბერს საქართველოსთან სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიის ფარგლებში გამართულ შეხვედრაზე გამოვიდა. შეხვედრას აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტში საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ნიკა გილაური, ენერგეტიკის მინისტრი ალექსანდრე ხეთაგური და აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე ფილიპ გორდონიც ესწრებოდნენ. ჰილარი კლინტინის თქმით, თავისუფალი არჩევნები, სანდო ინსტიტუტები და აქტიური სამოქალაქო საზოგადოება გრძელვადიანი სტაბილურობისა და ნებისმიერი მთავრობის ლეგიტიმურობის საწინდარია.
სახელმწიფო მდივანმა აღნიშნა, რომ აშშ, როგორც საკუთარი ვალდებულებების ნაწილს, კვლავაც გააგრძელებს საქართველოსთვის დახმარებას დემოკრატიის გაძლიერებში, რათა ეს ქვეყანა ერების დასავლეთის ოჯახის აყვავებული და დაცული წევრი გახდეს.
კლინტონის განცხადებით, თავისუფალი არჩევნები, სანდო ინსტიტუტები და აქტიური სამოქალაქო საზოგადოება გრძელვადიანი სტაბილურობისა და ნებისმიერი მთავრობის ლეგიტიმურობის საწინდარია.
„ბოლო შვიდი წლის განმავლობაში დემოკრატიამ საქართველოში დიდი ნაბიჯები გადადგა. მუცინიპალურმა არჩევნებმა ხელშესახები პროგრესი აჩვენა, მაგრამ ჯერ კიდევ ბევრი სამუშაოა – პოლიტიკური კონკურენციის, ანგარიშვალდებულების, მათ შორის მაისის არჩევნებში ნებისმიერი სავარაუდო დარღვვევის საფუძვლიანი გამოძიების მიმართულებებით“, - განაცხადა ჰილარი კლინტონმა.
სახელწმიფო მდივნის თქმით, 2012 წლის საპარლამენტო და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში საქართველომ უნდა აჩვენოს, რომ არა თუ აკმაყოფილებს, არამედ აჭარბებს კიდეც საერთაშორისო სტანდარტებს. მისივე შეფასებით, ეს მნიშვნელოვანი იქნება ქართველი ხალხისთვისაც და საერთაშორისო თანამეგობრობისთვისაც.
კლინტონმა აღნიშნა, რომ კორუფციასთან ბრძოლაში საქართველოს წარმატება ბევრი სხვა ქვეყნისთვის ანალოგიური წარმატების მიღწევის მოდელის როლს თამაშობს.
„მოუთმენლად ველოდებით, გავაგრძელოთ თქვენთან ერთად მუშაობა მიზნების მისაღწევად, მხარი დაგიჭიროთ, რომ გააგრძელოთ მუშაობა სამოქლაქო საზოგადოებასთან და ოპოზიციურ ჯგუფებთან“, - განაცხადა კლინტონმა.
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის, ჰილარი კლინტონის შეფასებით, საკონსტიტუციო რეფორმა არის ყველაზე აშკარა და მნიშვნელოვანი გამოწვევა, რომელიც დღეს საქართველოს წინაშე დგას .
როგორც აშშ-ს სახლწმიფო დეპარტამენტის ოფიციალური ვებგვერდი იუწყება, ამის შესახებ კლინტონმა საქართველოსთან სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიის ფარგლებში გამართულ გუშინდელ შეხვედრაზე განაცხადა.
„საკონსტიტუციო რეფორმა წარმოადგენს საქართველოს შესაძლებლობას, აშენოს იმ ყველაფერზე დაყრდნობით, რასაც „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ მიაღწია. იმედი მაქვს, პარლამენტი გააცნობიერებს ამ შესაძლებლობას და საკონსტიტუციო რეფორმის განხილვის შემდეგ დასკვნებს გამოიტანს. შეერთებული შტატები მხარს უჭერს ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებს, რომლებიც მიმართულია საქართველოს სისტემის კონტროლისა და დაბალანსების გაძლიერებისკენ. შეერთებული შტატები მზად არის, ამ პროცესს ხელი შეუწყოს“, - განაცხადა კლინტონმა.
მისივე თქმით, აშშ ზრუნავს საქართველოს უსაფრთხოებისა და დამოკრატიისთვის და მხარს უჭერს ქართველი ხალხის მისწრაფებას, ააშენოს უკეთესი მომავალი.
ვენეციის კომისია პარლამენტის გადაწყვეტილებაზე გავლენას ვერ ახდენს
ჰილარი კლინტონის სიტყვებით  აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა, ფაქტობრივად, პირდაპირ მიანიშნა საქართველოს ხელისუფლებას, თავი აარიდოს საეჭვო მანიპულაციებს ახალი კონსტიტუციის მიღებისას. საქმე ისაა, რომ რამდენიმე დღის წინ საქართველოს პარლამენტმა „ნაციონალური მოძრაობის“ საკონსტიტუციო უმრავლესობით მეორე მოსმენით მიიღო ქვეყნის ახალი კონსტიტუციის პროექტი. მესამე მოსმენის გამართვამდე გამოიკვეთა, რომ საპარლამენტო უმრავლესობა არ ითვალისწინებს ვენეციის კომისიის ზოგიერთ მნიშვნელოვან რეკომენდაციას. უფრო მეტიც, „ნაციონალური მოძრაობის“ დეპუტატები ვენეციის კომისიის დასკვნას არც ელოდებიან და კონსტიტუციის დამტკიცებას დაჩქარებული წესით აპირებენ.
საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთ ლიდერს, გოკა გაბაშვილს არ ესმის, რატომ უნდა დაუსვას წერტილი ვენეციის კომისიის დასკვნამ საქართველოს პარლამენტში მიმდინარე დებატებს. ამის შესახებ გაბაშვილმა 1 ოქტომბერს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტის მეორე მოსმენით განხილვისას განაცხადა. გაბაშვილმა უპასუხა „ქრისტიან-დემოკრატ“ დეპუტატს, ნიკა ლალიაშვილს, რომელმაც წაიკითხა ვენეციის კომისიის კრიტიკა  პარლამენტის მიერ მთავრობისთვის უნდობლობის გამოცხადებასთან დაკავშირებით. ვენეციის კომისიის დასკვნის საფუძველზე, ლალიაშვილმა ამ საკითხზე დებატებისთვის „წერტილის დასმა“ მოითხოვა.
გოკა გაბაშვილი კი აცხადებს, რომ ვენეციის კომისიის ვერანაირი დასკვნა ვერ დაუსვამს წერტილს საქართველოს პარლამენტში მიმდინარე დებატებს, რადგან საქართველო სუვერენული ქვეყანაა და თავად იღებს გადაწყვეტილებებს.
„წერტილს სვამს მხოლოდ ქართველი ხალხი და საქართველოს პარლამენტი“, – განაცხადა გაბაშვილმა და ზოგადად, პროექტით არსებულ უნდობლობის კონსტრუქციულ ვოტუმს მოქნილი უწოდა.
გაბაშვილმა იმ ქვეყნის მთავრობა გაიხსენა, რომელიც პოლიტიკური ტემპერამენტით საქართველოსთან ახლოს არის, კერძოდ - იტალიის და განაცხადა, რომ ამ ქვეყანაში ერთ თვეში 12 მთავრობა შეიცვალა მხოლოდ იმიტომ, რომ ერთი ადამიანი მუდმივად გადადიოდა და გადმოდიოდა ერთი ფრაქციიდან მეორეში.
„საქართველოს არა აქვს იმის ფუფუნება, რომ ასეთი რამ მოხდეს. საკითხი როცა  უნდობლობას ეხება, ეს კონცეპტუალურ საკითხებს უნდა ეფუძნებოდეს და არა ერთი ფრაქციიდან მეორეში გადასვლას“, – დასძინა გაბაშვილმა.
საპარლამენტო ოპოზიცია და ვენეციის კომისიაც მიიჩნევენ, რომ პროექტში პარლამენტის მიერ მთავრობისთვის უნდობლობის გამოცხადების პროცედურები იმდენად გაწელილია, რომ ის პოლიტიკური კრიზისების წარმოქმნას შეუწყობს ხელს.
საპარლამენტო უმრავლესობაში აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის, ჰილარი კლინტონის მოსაზრება საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტთან დაკავშირებით კრიტიკად და შენიშვნად არ აღუქვამთ. „ნაციონალური მოძრაობის“ დეპუტატები - ნუგზარ წიკლაური და ლაშა თორდია ჟურნალისტებთან საუბრისას აღნიშნავენ, რომ საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტში ვენეციის კომისიის ყველა შენიშვნა და რეკომენდაციაა გათვალისწინებული.
დეპუტატები ხაზს უსვამენ, რომ ვენეციის კომისიასთან სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია ერთი წელი მუშაობდა; მიღებული აქვთ სამი ძირითადი დასკვნა. ასევე, მონაწილეობა მიიღეს, როგორც სვერლინგის, ისე ვარშავის კონფერენციებშიც და ვენეციის კომისიის შენიშვნასთან დაკავშირებით უკვე აღარანაირი კითხვის ნიშანი არ არსებობს.
რაც შეეხება იმ გარემოებას, რომ პარლამენტი უნდა დალოდებოდა ვენეციის კომისიის საბოლოო დასკვნას, ნუგზარ წიკლაურის თქმით, ეს იყო ხელისუფლების ოპონენტების ხელოვნური სურვილი, მუდმივად გადადებულიყო ეს პროცესი, რაც ხელისუფლებასაც დაუშვებლად მიაჩნდა.

Clinton said that parliamentary elections of 2012 and then president elections of 2013 “should showcase, that the Georgian democracy not only meets, but exceeds international standards.”
Aleqsi Bejanishvili
US State Department published the official version of US Secretary General Hillary Clinton speech. Clinton gave a speck on October 6th at a meeting held in the frameworks of Charter of Strategic Partnership with Georgia. The meeting was attended by the PM Nika Gilauri, Ministry of Energy Aleksandre Khetaguri and the Assistant of State Secretary of USA Philip Gordon. According to Hillary Clinton, free elections, trustworthy institutions and active civil society is the guarantee for stability and legitimacy for any government.
Secretary General noted that USA, as a part of its obligation will not waver the support of Georgia in strengthening democracy so this country can become prosperous and protected member of family of western states.
According to Clinton’s statement, free elections, trustworthy institutions and active civil society is the guarantee for the long-term stability and legitimacy of any government.
“Democracy in Georgia has made great strides over the last seven years. The conduct of the municipal elections this May represented real tangible progress. But there is still a lot of work ahead to address issues of political competition, fundraising, and accountability, including a thorough investigation of any alleged irregularities in May’s elections,” – state Hillary Clinton.
According to Secretary General, “parliamentary elections in 2012 and the presidential elections in 2013 should showcase a Georgian democracy that not only meets, but exceeds international standards.” According to her evaluation, this will be important both for Georgian people and international concord.
Clinton noted that Georgia’s success in fight against corruption will play the role of same success for many other countries.
“We look forward to working with you toward these goals and encourage you to keep working with a cross section of Georgia’s civil society and opposition groups as you bolster Georgia’s democracy,” – stated Clinton.
According to the evaluation of US Secretary General Hillary Clinton, the constitutional reform is most obvious and significant challenge that Georgia is facing today.
As the official web site of US State Department reports, this was reported by Clinton at the meeting conducted in the frameworks of Charter of Strategic Partnership With Georgia.
“Constitutional reform is the most obvious and most important reform challenge facing Georgia today. It represents the opportunity for Georgians to build on everything you have accomplished since the Rose Revolution. And I hope the parliament will recognize that opportunity as it concludes its consideration of the constitutional reform package. The United States supports the recommendations that the Venice Commission has put forward for strengthening Georgia’s system of checks and balances. And we stand ready to assist in this process however we can,” – stated Clinton.
According to her, USA cares for security and democracy of Georgia and supports aspiration of Georgian people to build better future.
Inference of Venice Commission Has no Impact on Parliament’s Decision
According to speech of Hillary Clinton, US State Department, practically, directly indicated to the Georgian government to avoid the suspicious manipulations in adopting new constitution. The thing is that several days ago, Georgian parliament adopted the new constitution of the country with second reading by the constitutional majority of “National Movement.” Before the third reading, it’s been observed that parliamentary majority is not considering some very important recommendations of Venice Commission.
A member of the parliamentary majority Goka Gabashvili cannot understand why a conclusion of the Venice Commission shall put an end to the ongoing debates in the parliament of Georgia.
Gabashvili stated about it at the plenary session of the parliament on October 1 when the parliament was discussing the draft amendments to the constitution. Gabashvili replied to the MP Nika Laliashvili from the Christian-Democrat Movement, who had read the critic of the Venice Commission about the non-confidence that might be declared by the parliament towards the government. Based on the conclusion of the Venice Commission, Laliashvili requested to stop debates on this issue.
Goka Gabashvili said that conclusions of the Venice Commission cannot put an end to the ongoing debates in the parliament of Georgia because Georgia is a sovereign country and takes decisions independently.
“Only Georgian people and the parliament of Georgia can put an end to it,” said Gabashvili and assessed the constructive vote of non-confidence envisaged in the draft-constitution as very flexible.
Gabashvili recalled the government of Italy which is very close to Georgia with its political temperament and said that the government in Italy was changed within 12 months only because one person permanently changed fractions.
“Georgia cannot allow similar fact. When we discuss the non-confidence, it should rely on the conceptual issues instead moving from one to another fraction,” said Gabashvili.
The parliamentary opposition and the Venice Commission think that the procedures of declaring the non-confidence towards the government by the parliament is so delayed that it might cause political crisis.
Parliamentary majority didn’t perceive the opinion of US Secretary General Hillary Clinton as a criticism and reproof. The deputies of National movement Nugzar Tsiklauri and Lasha Tordia noted in a conversation with journalists, that all the remarks and recommendations of the Venice Commission are envisaged in the draft of constitutional project.
Deputies emphasize that State Constitutional Commission worked with the Venice Commission for a year; three basic inferences have been adopted. Also, they participated both in Sverling and Warsaw conferences and no more question mark exists regarding Venice Commission.
As for the remark that Parliament should have waited for the ultimate inference of Venice Commission, according to Nugzar Tsiklauri, this was the artificial desire of the opponents of government to permanently postpone this process that was unacceptable for government.