დამსაქმებელს დასაქმებულის უმიზეზოდ გათავისუფლების უფლება არ აქვს
უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებით, დამსაქმებელს დასაქმებულის უმიზეზოდ გათავისუფლების უფლება არ აქვს. იურისტების განმარტებით, კანონით, უზენაესი სასამართლოს თავისი პრაქტიკის დადგენის საშუალება აქვს. როცა უზენაესი სასამართლო იღებს გადაწყვეტილებას, რაიონულმა სასამართლოებმაც ამ გადაწყვეტილების მიხედვით უნდა განიხილონ საქმეები.
„იქიდან გამომდინარე, რომ საქართველო ევროპის სოციალურ ქარტიას არის მიერთებული, რომლის 24 „ა“ პუნქტი მხარეებს ავალდებულებს აღიარონ მუშაკის უფლება, უარი თქვან დასაქმების შეწყვეტაზე საპატიო მიზეზის გარეშე, საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ 2010 წლის 28 აპრილს მიუთითა, რომ მოქმედი შრომის კოდექსის 37-ე მუხლის პირველი ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტი არ შეიძლება განიმარტოს, როგორც დამქირავებლის ცალმხრივი უფლება ყოველგვარი საფუძვლის გარეშე გაათავისუფლოს დასაქმებული“, - განაცხადა ადვოკატმა ზურაბ ვანიშვილმა.
მისივე თქმით, წინააღმდეგ შემთხვევაში დასაქმებულს თამამად შეუძლია სასამართლოში იდავოს და შრომითი ხელშეკრულების აღდგენა და მიყენებული ზარალის ანაზღაურება მოითხოვოს. ასევე, შეუძლია უფლებამოსილების გადაჭარბებისთვის, დამქირავებლის მიმართ სისხლის სამართლის საქმეც აღძრას.

According to the decision of the Supreme Court of Georgia, employer cannot groundlessly fire his/her employee. Lawyers clarify that the Supreme Court can enact a case law. When a Supreme Court passes decision, district courts shall also discuss cases in accordance to this decision.
“Since Georgia has joined the Social Charter of Europe, whose Article 24 – “a” obliged the parties to recognize the labor rights, refuse to stop employment without grounded reasons, on April 28, 2010 Supreme Court of Georgia stated that Article 37 Part I –“d” of the Labor Code of Georgia cannot be clarified as a unilateral right of the employer to fire the employee without any grounds,” said lawyer Zurab Vanishvili.
The lawyer added that an employee can appeal to the court and restore his/her labor contract and reimbursement of the damage. S/he can also launch criminal case against employer because of abuse of his/her power.