„საერთაშორისო გამჭვირვალობა“ - საახალწლო კონცერტებისთვის, სულ მცირე, 3 მილიონი ლარი დაიხარჯა
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა“ საახალწლო კონცერტების ხარჯით დაინტერესდა და მართლია, დაგვიანებით, მაგრამ მაინც მიიღო ინფორმაცია, რა დაუჯდა სახელმწიფო ბიუჯეტს სამი „გრანდიოზული კონცერტი“ - ბათუმში, თბილისსა და მესტიაში.
მოკვლევის შემაჯამებელ ინფორმაციას „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ თავის ვებგვერდზე აქვეყნებს, სათაურით - „როგორ გამოვითხოვოთ საჯარო ინფორმაცია საქართველოში: სულ მცირე 3 მილიონი ლარი დაიხარჯა საახალწლო კონცერტებზე“.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ დასკვნით, 2011 წლის შესახვედრად ჩატარებული საახალწლო ღონისძიებები დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში ყველაზე მასშტაბური და შთამბეჭდავი იყო. მთავრობის ორგანიზებით 31 დეკემბერს კონცერტები გაიმართა თბილისსა და ბათუმში, ხოლო 8 იანვარს მესტიაში:
„ზემოხსენებული კონცერტების დაფინანსებასთან დაკავშირებით საზოგადოებაში უამრავი კითხვა და ვარაუდი გაჩნდა. სწორედ ამიტომ გადავწყვიტეთ გაგვეგო, რა რაოდენობის თანხა დაიხარჯა საახალწლო კონცერტების ჩასატარებლად.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველომ“ 2011 წლის 18 იანვარს საჯარო ინფორმაციის მიღების მიზნით მიმართა ქალაქ თბილისისა და ბათუმის მერიებს, მესტიის საკრებულოს და ასევე პრეზიდენტის ადმინისტრაციას, რადგან, გავრცელებული ინფორმაციით, კონცერტების ჩასატარებლად გარკვეული თანხა პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდიდანაც გამოიყო. ოთხივე უწყებას შემდეგი კითხვები გაეგზავნა: 1. რა ოდენობის თანხა დაიხარჯა საახალწლო კონცერტების ჩასატარებლად? 2. ვინ იყო კონცერტების ორგანიზატორი? 3. რა კრიტერიუმებით შეირჩა კონცერტების ორგანიზატორი?
არც ერთმა უწყებამ ჩვენს მიერ გაგზავნილ წერილებს კანონით დადგენილ 10 დღიან ვადაში არ უპასუხა.
ბათუმის მერიამ საკმაოდ ამომწურავი პასუხი გაგვცა და გვაცნობა, რომ „2011 წლის საახალწლო ღონისძიებებისათვის ბათუმის 2010 წლის ბიუჯეტიდან გამოყოფილი იქნა 425 000 ლარი, ხოლო პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდიდან გამოიყო - 2 701 675 ლარი.“ ანუ, საერთო ჯამში 3 126 67 5ლარი დაიხარჯა ბათუმის ღონისძიების მოსაწყობად. წერილიდან ასევე შევიტყვეთ, რომ კონცერტის ორგანიზატორი თავად ქ. ბათუმის მერია იყო.
შედარებით არასრული პასუხი მივიღეთ თბილისის მერიისგან, რომელმაც ინფორმაცია მხოლოდ გახარჯული თანხის შესახებ მოგვაწოდა: „2010 წლის 31 დეკემბერს თავისუფლების მოედანზე გამართული საახალწლო კონცერტისათვის გაწეულმა ხარჯებმა შეადგინა 115 001 ლარი.“ღონისძიების ორგანიზატორისა და მისი შერჩევის კრიტერიუმების შესახებ კითხვა ქ.თბილისის მერიამ უპასუხოდ დატოვა.
მესტიიდან მიღებული პასუხის მიხედვით, 8 იანვარს გამართული კონცერტის დასაფინანსებლად საჭირო თანხა გამოიყო ქ. თბილისის მერიიდან და არა ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტიდან. ზემოაღნიშნულ დანახარჯებთან დაკავშირებით ჩვენ კიდევ ერთი წერილი გავუგზავნეთ ქ. თბილისის მერიას და პასუხის მიღებისთანავე განვაახლებთ ინფორმაციას ჩვენს ბლოგზე. ამ დრომდე კი ოფიციალურად დადასტურებული ინფორმაციით, საზოგადოებრივი დანახარჯი საახალწლო კონცერტის ორგანიზებისათვის შეადგენს 3 241 675 ლარს.
ერთის მხრივ, ყველა იმ დაწესებულებამ, რომელსაც საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით წერილები გადავუგზავნეთ, პასუხი გაგვცა. მეორე საკითხია, რამდენად ამომწურავად უპასუხეს მათ ჩვენს მიერ დასმულ კითხვებს. თუმცა, საჯარო ინფორმაციის მისაღებად ორგანიზაციას თითქმის ერთი თვე დასჭირდა.
აღსანიშნავია, რომ ჩვენმა ორგანიზაციამ საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებით ვიდეორგოლი გამოუშვა, სადაც დეტალურად ავღწერთ პროცედურას, თუ როგორ უნდა გამოვითხოვოთ საჯარო ინფორმაცია“.

“Transparency International - at least GEL 3 million spent on New Year's concerts
Transparency International got interested in the expenses for the New Year’s concerts and though late but they finally received information about the total cost of the “grand concerts in Batumi, Tbilisi and Mestia.
The Transparency International – Georgia published the findings of their research on their website with the title “How to request public information in Georgia: at least GEL 3 million spent on New Year's concerts.”
According to the TI-Georgia, this year’s New Year’s celebrations were grand and flashy affairs in Georgia. The government organized concerts on the 31st of December in Tbilisi and Batumi as well as a concert in Mestia, which was held on the 8th of January.
“There have been lots of rumors and speculations about the costs of these government-funded events, so we wanted to get a better picture of how much taxpayer money was actually spent on the concerts.
On January 18, 2011 the TI-Georgia sent freedom of information requests to the mayor’s offices of Tbilisi and Batumi, the city council of Mestia, and the administration of the president. They asked these four institutions the following questions: 1. How much money was spent on organizing New Year’s events? 2. Who was the organizer of the events? 3. What criteria were used when choosing the organizer?
All four departments failed to respond to TI-Georgia’s freedom of information requests within the 10-day deadline defined by the Administrative Code.
“Batumi city hall provided us with a complete response, stating that “for organizing the New Year’s arrangements, GEL 425,000 were allocated from the (city's) 2010 budget". From the President’s administration, we received a response that GEL 2,701,675 were spent on the Batumi concert. Thus, in total, GEL 3,126,675 of public funding was used for the celebrations in Batumi. According to Batumi city hall, the concerts were organized by the city administration.”
“Tbilisi city hall provided us with an incomplete response, stating only that “GEL 115,001 were spent to organize the New Year’s concert in Freedom Square on the 31st of December.” Our questions regarding the organizer and its selection criteria were not answered.”
“From Mestia, we received an official response stating that the concert there was not financed by the local municipality but that funding was provided by Tbilisi city hall. We have sent another letter to Tbilisi hall about this spending and will update this blog as we receive a response. So far, the officially confirmed accumulated public spending on New Year's concerts is GEL 3,241,676.”
“On the positive side, all institutions we asked for the release of public information finally provided us with at least some of the requested data. However, it took almost a month to receive the public information we were interested in.
“We also decided use this question for a short video that shows how to request public information in Georgia: This experience once again underlines the difficulties in receiving answers to FOI requests in Georgia.”
Original documents and video can be reached on the website of the Transparency International – Georgia:  http://www.transparency.ge/en/blog/phow-request-public-information-georgia-least-gel-3-million-spent-new-years-concertsp