ცვლილებები სისხლის სამართლის კოდექსში
საქართველოს პარლამენტი განიხილავს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებს, რომლის მიხედვითაც, კანონმდებლობა მკაცრდება უკანონო ფორმირების შექმნის, პოლიციელსა და სახელმწიფო მოხელეზე თავდასხმის, ასევე გადასახადების არიდების მიზნით ქონების გადამალვის გამო.
საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლის, პავლე კუბლაშვილის აზრით, „თუ ვინმეს ამ ქვეყანაში გაუჩნდება სურვილი, თავს დაესხას პოლიციას, პოლიციის შენობას - ეს არის გაცილებით უფრო მძიმე დანაშაული, ვიდრე თუნდაც პარლამენტის წევრის მიმართ განხორციელებული დანაშაული“.
ეს განცხადება პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე 21 ივნისს პარლამენტის სხდომაზე გააკეთა, როცა პირველი მოსმენით ცვლილებები უკვე მიიღეს.
21 ივნისს კანონპროექტის ცვლილებათა პაკეტი საქართველოს პარლამენტში კოლეგებს პარლამენტარმა გიორგი ჩივიაშვილმა  წარუდგინა. ცვლილებები სისხლის სამართლის კოდექსში სულ ოთხ მუხლს შეეხება, აქედან ორში ტექნიკური სახის ცვლილება და დაზუსტება შედის, ხოლო კოდექსს ემატება ორი ახალი ნორმა.
სისხლის სამართლის კოდექსის 203-ე მუხლის აქამდე მოქმედ რედაქციაში იყო სიტყვა „შეიარაღებული“, კანონპროექტში კი  ეს ტერმინი ამოღებულია და მის ნაცვლად ჩაიწერა „უკანონო ფორმირების შექმნა, მასში გაწევრიანება და მისი დაფინასება“.
ამავე მუხლში ასევე აღნიშნულია, რომ  „შეიარაღებაში“ იგულისხმება „ნებისმიერი მოწყობილობა ან საგანი, რომელიც შეიძლება გამოყენებულ იქნას ცოცხალი ან სხვა ობიექტის დასაზიანებლად, ანდა გასანადგურებლად“.
რაც შეეხება 225-ე მუხლს, მოქმედ რედაქციაში წერია, რომ ისჯება „მასობრივი ძალადობის ორგანიზება, ან მასში აქტიური მონაწილეობა“. დეპუტატ გიორგი ჩივიაშვილის თქმით, ეს ძალიან ფართო ცნებაა და კანონპროეტში ჩაიწერა უფრო კონკრეტულად, თუ რას გულისხმობს „ჯგუფური მოქმედების ორგანიზება“, ან „ხელმძღვანელობა“.
ხელისუფლების მიერ შემოთავაზებული კანონპროექტის მიხედვით, სისხლის სამართლის კოდექსს ემატება 353-ე პრიმა მუხლი. ეს გულისხმობს „პოლიციელზე, ან სახელმწიფოს სხვა წარმომაგდენელზე და საჯარო დაწესებულებაზე თავდასხმას“. მუხლი შედგება 2 ნაწილისგან. პირველ ნაწილში არის ხელისუფლების სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით თავდასხმა და ისჯება თავისუფლების აღკვეთით 4-დან 7 წლამდე, ხოლო თავდასხმისას თუ მოხდა სიცოცხლის ხელყოფა, სასჯელად განისაზღვრება 7-დან 20 წლამდე, ან უვადო პატიმრობა.
სისხლის სამართლის კოდექსში კიდევ ერთი ახალი ნორმა ჩნდება - 205-ე პრიმა მუხლი, რომელიც გულისხმობს სასჯელს შემდეგი დანაშაულისთვის: „ქონების გადამალვა მოჩვენებით, ან თვალთმაქცური გარიგებით“. თუ საწარმოში ან ორგანიზაციაში ხელმძღვანელი პირი ქონებას გადამალავს „მოჩვენებით, ან თვალთმაქცური გზით“ მოსალოდნელი საგადასახადო ვალდებულების თავის არიდების მიზნით, მაშინ ის დაისჯება ჯარიმით, ან საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომით ვადით ასსამოცდაათიდან ორას საათამდე, ან გამასწორებელი სამუშაოთი ვადით ორ წლამდე, ანდა თავისუფლების აღკვეთით ვადით ორიდან ოთხ წლამდე.
კანონპროექტის წარდგენას პარლამენტის სხდომაზე ოპოზიციის კრიტიკული შეფასებები მოჰყვა. ჯონდი ბაღათურიამ  ხელისუფლების განცხადებები „სისხლის სამართლის პოლიტიკის ლიბერალიზაციაზე“ „ყალბ საუბრად“ შეაფასა.
„ჯგუფური მოქმედებაც არის საშიში დეფინიცია, რადგან შეიძლება, შეიკრიბოს 4-5 ადამიანი, რომელიც არის ჯგუფი და მერე მათ ამ ძალიან მძიმე მუხლით მოუწიოთ პასუხისგება. ეს არის არაადეკვატური და პირდაპირ მიმართულია ადამიანების პოლიტიკური ნიშნით დაკავებისკენ, რადგან ხულიგნობა ისედაც ისჯებოდა ჩვენი კანონმდებლობით“, - თქვა ჯონდი ბაღათურიამ.
„ქრისტიან-დემოკრატმა“ ლევან ვეფხვაძემ კი კანონპროექტის წარმდგენს ჰკითხა, თუ „ვინ იგულისხმება ხელისუფლების სხვა წარმომადგენელში“ - ყველა, 80 ათას საჯარო მოხელე თავიანთი ოჯახებით, თუ მხოლოდ ის მოხელეები, რომლებიც ახორციელებენ იძულებით საქმეს (შემოწმება, ჩხრეკა და ა.შ).
მის საპასუხოდ დეპუტატმა გიორგი ჩივიაშვილმა განაცხადა, რომ კანონი მართლაც ყველა საჯარო მოხელესა და მათი ოჯახის წევრების წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულს ეხება. თუმცა ამ შემთხვევაში ბრალდების მხარეს მოუწევს მტკიცება, რომ თავდასხმა სამსახურეობრივი საქმიანობიდან გამომდინარე მოხდა.
„ლაშქრისა და რაზმის ნაცვლად ხომ არ ჯობდა, პირდაპირ შეფიცულები ჩაგვეწერა? დარწმუნებული ვარ, ეს მუხლი გაჩნდა 26 მაისის მერე და ბარემ ჩაწერეთ, რისი თქმაც გინდათ. ჩაწერეთ „შეფიცულები“ და გვეცოდინება, რისთვის აკეთებთ ამას“, - თქვა ლევან ვეფხვაძემ.
ოპოზიციონერ დეპუტატებს ასევე გაუჩნდათ კითხვა, თუ რატომ ამკაცრებს ხელისუფლება პოლიციელზე თავდასხმისთვის სასჯელს და ამისთვის სისხლის სამართლის კოდექსში რატომ შეაქვს ახალი ნორმა, როცა ეს დანაშაული ისედაც ისჯება.
საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა პავლე კუბლაშვილმა პარლამენტის სხდომაზე განაცხადა: „თუ ვინმეს ამ ქვეყანაში გაუჩნდება სურვილი, თავს დაესხას პოლიციას, პოლიციის შენობას - ეს არის გაცილებით უფრო მძიმე დანაშაული, ვიდრე თუნდაც პარლამენტის წევრის მიმართ განხორციელებული დანაშაული“.
უმრავლესობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი შეაფასა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ხელმძღვანელმა თამარ ჩუგოშვილმა.
„კანონი როცა საუბრობს უკანონო ფორმირებაზე, ჩვენი აზრით, აქ აქცენტი იმაზე უნდა გაკეთდეს, თუ რა საფრთხეს შეიცავს ეს უკანონო ფორმირება. ჩვენი აზრით, ამას ერთი წინადადებაც უნდა მიემატოს: „უკანონო ფორმირება, რომელმაც შეიძლება ზიანი მიაყენოს საზოგადოებრივ უსაფრთხოებას“. ეს ნიშნავს, რომ როცა პროკურატურა სამართლებრივ დევნას ამ მუხლით დაიწყებს, მას მოუწევს იმის მტკიცებაც, რომ ამ დაჯგუფებას მიზნად აქვს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ხელყოფა. ასეთი მიზნის არარსებობის შემთხვევაში, არ უნდა მოხდეს მსგავსი დევნა“, - უთხრა თამარ ჩუგოშვილმა „ნეტგაზეთს“.
ჩუგოშვილმა ასევე შეაფასა ახალი ნორმა, რომლის მიხედვითაც მკაცრდება სასჯელი პოლიციელზე თავდასხმისათვის: „ჩვენ ვფიქრობთ, რომ ამ შემთხვევაში პროპორციულობის პრინციპი არის მნიშვნელოვანი. პოლიციელზე თავდასხმის შემთხვევაში, მოსამართლეს სასჯელის დადება მოუწევს ძალიან მაღალი ქვედა ზღვრიდან - 7 წლიდან უვადო პატიმრობამდე. არადა, ამ დროს პოლიციელს შეიძლება მსუბუქი ფიზიკური დაზიანება ჰქონდეს მიღებული“.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ხელმძღვანელს შემოთავაზებული კანონპროექტის მთავარ პრობლემად პროპორციულობის პრინციპის დარღვევა მიაჩნია.

Amendments to the Criminal Code of Georgia
Georgian parliament is discussing amendments to the Criminal Code of Georgia. According to the amendments, the law will get stricter about creation of illegal formations, for the attack on police officer or public official and for hiding the property in order to avoid tax payment.
Pavle Kublashvili from the parliamentary majority believes “if anybody in this country wishes to attack a police officer, police office, he will commit much graver crime than assault on an MP.”
Chair of the legal committee of the parliament made the statement on June 21 at the session when the amendments were adopted at the first hearing.
On June 21, MP Giorgi Chiviashvili presented the draft-law to the Parliament of Georgia. The amendments were to be introduced to four articles of the Criminal Code; two of them will have technical character and two new norms will be added to the Code.
Old edition of the Article 202 of the Criminal Code of Georgia contained term “armed”; the term was removed from the draft-law and “creation, membership or funding of illegal formations” is used instead.
The same article clarifies the “armament” and states “any equipment or subject that can be used for the damage or for devastation of live or other targets.”
As for Article 225, the acting edition states that “Organizing or leading of mass disorder which involves violence, pogrom, arson, use of arms or explosive device or  armed resistance against government representative, shall be punishable.”
In accordance to the draft-law offered by the government, article 353' shall be added to the code which envisages “assault on a police officer, or a public official and public institution.” The article contains two parts; the first one is about the assault on a public official in regard to his/her professional activities that is punishable with imprisonment from 4 to 6 years; but if the assault results into a death of a victim, the crimes is punished by imprisonment from 7 to 20 years or by life imprisonment.
A new norm will be added to the Criminal Code –article 205' which envisages punishment for the following crime: “hiding property by apparition or hypocritical deals.” If a director hides property in an enterprise or in the organization “by apparition or hypocritically” in order to avoid tax payment, s/he will be fined, or punished by socially useful labor for up to 150 or 200 working hours; or by corrective labor for up to two years or by imprisonment from 2 to 4 years.
Parliamentary opposition was critical about the draft-law during the parliamentary session. Jondi Bagaturia evaluated the statements of the government about “liberalization of the criminal law” as “false talks”.
“Organized activity is a dangerous definition because 4-5 people might gather and then they might be punished under that very grave article. It is inadequate punishment and directly aims to arrest people on political grounds because hooliganism is already punished by the law,” said Jondi Bagaturia.
Levan Vepkhvadze from the Christian-Democrat Movement asked the presenter of the draft-law “who is meant under the notion “other governmental official” – all 80 000 public officials in Georgia with their family members or only those who implement forced labor (examination, search, etc).
MP Giorgi Chiviashvili replied to him that the new drat-law really envisages crimes committed against all governmental officials and their family members. However, the prosecutor shall have to prove that the assault was result of the victim’s professional activities.
“We should rather use term “Shepitsulis” (formation created by the opposition party) instead “army” or “unit” in the draft-law. I am sure, this article was added to the draft-law after the events of May 26 (protest demonstration of the People’s Assembly was dispersed by riot police) and you should directly write in the law, what you in fact want to do. Write “Shepitsuli” in it and we will clearly know why you are doing it,” said Levan Vepkhvadze.
MPs from opposition parties also wondered why the government makes the punishment for the assault on a police officer stricter and why a new norm is added to the law while the crime is also punished by the old edition of the Criminal Code.
MP Pavle Kublashvili said at the session. “If anybody in this country wishes to assault a police officer, police station – it will be much graver crime than assault on the MP.”
Head of Georgian Young Lawyers’ Association Tamar Chugoshvili evaluated the draft-law presented by the parliament and said:
“When the law clarifies the illegal formations, we think the possible threat from that formation shall be underlined. We think, one sentence shall be added to the article: “illegal formation that might destroy public order.” It means, when a prosecutor launches legal prosecution under the article, they will have to prove that the formation aimed to destroy public order. If the formation does not have similar purpose, the prosecution shall not be launched.”
Chugoshvili also spoke about the new norm which makes the punishment for the assault on a police officer stricter. “We think the principle of proportionality is important in the law. If a police officer is assaulted, the judge will have to choose punishment from a very serious starting point – seven-year imprisonment up to life imprisonment. However, the police officer might have minor injuries as a result of the assault.”
The head of the GYLA believes that the main problem in the draft-law is violation of the principle of proportionality.