26 მაისის მოვლენებთან დაკავშირებით შსს-დან 4 თანამშრომელი დაითხოვეს
26 მაისის მოვლენებთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებით სამსახურიდან გაათავისუფლეს სამინისტროს 4 თანამშრომელი , ჩამოქვეითდა ერთი, სასტიკი საყვედური სამს, საყვედური კი რვა თანამშრომელს გამოეცხადა, - ამის შესახებ დღეს შინაგან საქმეთა სამინისტროში გამართულ ბრიფინგზე ანალიტიკური სამსახურის უფროსმა შოთა უტიაშვილმა განაცხადა.
სამსახურიდან დათხოვნილ პოლიციელთა გვარები ბრიფინგზე არ დასახელებულა.
სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ დისციპლინარული წესდების დარღვევის ფაქტები პროკურატურის მიმართვის, მედიის მიერ გავრცელებული კადრების, სახალხო დამცველისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადებების საფუძველზე შეისწავლა.
როგორც სამინისტროს ვებგვერდზეა აღნიშნული „2011 წლის 26 მაისს მომიტინგეთა უკანონო ქმედების აღკვეთის დროს სამართალდამცველების მიერ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელთა დისციპლინარული წესდების დარღვევის ფაქტები გამოვლინდა“.

Four Officers Dismissed from MIA Because of Dispersal on May 26
Based on the decree of the Minister of Interior four officers of the MIA were dismissed, one was demoted, three were severely reprimanded and eight were reprimanded because of the dispersal on May 26. Shota Utiashvili, head of the analytic department at the MIA, stated at the briefing on Friday, July 15.
The names of the dismissed police officers were not mentioned at the briefing.
General Inspection of the MIA studied the facts of disciplinary violations by officers based on the petitions from the prosecutor’s office, public defender and non-governmental organizations as well as based on the materials spread by Georgian media sources.
The MIA website reports that “MIA officers breached disciplinary rules when dismissing the illegal demonstration on May 26, 2011.”