ქალი, რომელიც საფრთხეს არავის უქმნიდა, ფსიქიატრიულში ძალის გამოყენებით მოათავსეს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 45 წლის ნ. კ-ძის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში მოთავსებას აპროტესტებს. ქალბატონი, რომელსაც შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირის სტატუსი აქვს, თუმცა საფრთხეს არავის უქმნიდა, პოლიციამ ფსიქიატრიულში, მის ბინაში შესახლებული პირების განცხადების საფუძველზე, ძალის გამოყენებით გადაიყვანა.
ნ. კ-ძის მეზობლების თქმით, ამავე სოფლის მკვიდრი, გოჩა რ-შვილი ნ. კ-ძის ბინაში საცხოვრებლად, ოჯახით, 5 წლის წინ გადავიდა, რის გამოც ბინის მესაკუთრეს მათთან მუდმივი კონფლიქტი ჰქონდა.
„ნ. კ-ძემ 17 წლის ასაკში სტრესი გადაიტანა, რის გამოც ჯანმრთელობასთან დაკავშირებით პრობლემები ჰქონდა, მაგრამ არავის არაფერს უშავებდა. ბევრჯერ მშიერი ყოფილა, თუმცა არავინ შეუწუხებია. ბინა რუსთავშიც აქვს და ძირითადად იქ იყო ხოლმე. სოფელში სახლი რამდენჯერმე გაუქურდეს, ამიტომ მისმა ძმამ, რომელიც წლებია საზღვარგარეთ ცხოვრობს, სრულიად უცხო ადამიანი, გოჩა რ-შვილი ოჯახით ნ. კ-ძესთან შეასახლა. რაც მდგმურები მის სახლში გადავიდნენ, სულ კონფლიქტი ჰქონდათ. ნ. ითხოვდა, რომ მდგმურები მისი სახლიდან წასულიყვნენ, რადგან სახლს უნადგურებდნენ, სისუფთავეს ვერ იცავდა. არ უნდოდა ვიღაცეებს მის სახლში ეცხოვრათ და მართალიც არის. თან მდგმურებს სულ სტუმრიანობა აქვთ. გოჩასთან ძმაკაცები მოდიან, სხვამენ, ხმაურობენ, რასაც ნ. ვერ ეგუებოდა. კატეგორიულად ითხოვდა, რომ მდგმურები მისი სახლიდან წასულიყვნენ. პოლიციას არაერთხელ მიმართა, მაგრამ ყურადღება არავინ მიაქცია. ბოლოს გოჩამ აჯობა. პოლიციაში განცხადება დაწერა და ხუთ მეზობელს, თავის ძმაკაცებს ხელი მოაწერინა. ნ, კ-ძე გიჟია, საფრთხეს გვიქმნის და საგიჟეთში წაიყვანეთო“, - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ნ. კ-ძის ერთ-ერთმა მეზობელმა.
ნ. კ-ძე გურჯაანის პოლიციის თანამშრომლებმა სახლიდან ფიზიკური ძალის გამოყენებით წაიყვანეს.
„წასვლა არ უნდოდა. პოლიციას წინააღმდეგობა გაუწია. ეუბნებოდათ, გიჟი არ ვარ, მაგათ უნდათ რომ თავიდან მომიშორონ და ბინა დარჩეთო, მაგრამ მანქანაში ძალით ჩასვეს. ავადმყოფი კი არის, მაგრამ საფრთხეს არავის უქმნის. არასოდეს არავისთვის არაფერი დაუშავებია. მეზობლებთან მოდიოდა, ვსაუბრობდით, საქმეში გვეხმარებოდა. ჩემთან ყოველდღე გამოდიოდა. გოჩას იმიტომ ეჩხუბებოდა, რომ ყველაფერს ანგრევს და ანადგურებს. ის კიდევ პოლიციას იძახებდა ხოლმე, მომაშორეთო. სად წაიყვანეს, არ ვიცით“, - აღნიშნა ნ. კ-ძის მეზობელმა თამარ ს-შვილმა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი იმ ადამიანებსაც დაუკავშირდა, რომლებმაც ფსიქიატრიულში ნ. კ-ძის იძულებით გადაყვანის შესახებ განცხადებას ხელი მოაწერეს.
„ფიზიკურად არასდროს არავის შეხებია. ჩვენს ოჯახთანაც არანაირი კონფლიქტი არ ჰქონია, მაგრამ კარგია რომ წაიყვანეს, დამშვიდდება, ენერგიას მოიკრებს. რაც შეეხება მის სახლში მცხოვრებ ოჯახს, გოჩა არ არის ცუდი ადამიანი. ეს სახლი დანგრეული იყო და მან მოაწესრიგა,“ - ამბობს ნინო ლ-შვილი.
„უბრალოდ გვთხოვეს და მოვაწერეთ ხელი, თორემ პირადად ჩვენთვის არაფერი დაუშავებია. არც სხვებს უშავებდა რამეს. მკურნალობა სჭირდება, მაგრამ საშიში არ არის. ერთხელ სკოლაშიც შევიდა და ბავშვებს შეეშინდათ, ამის გამო ამბავი ატეხეს, მაგრამ არავის არაფერი დაუშავა“, - აღნიშნავს თამაზ დ-შვილი.
თავად გოჩა რ-შვილი კი დაჟინებით ამბობს, რომ ნ. კ-ძე მას და მისი ოჯახის წევრებს საფრთხეს უქმნიდა. „სანამ კაცს მოკლავდა ან რამეს არ დაუშავებდა მანამდე არ  უნდა წაეყვანათ? სულ გვემუქრებოდა, ხან დანით, ხან დუბინკით, თუმცა ჯერჯერობით არავისთვის არაფერი დაუშავებია. იყო დღე, რომ ვიტყოდით, ეს ნ-აა თუ ჩამოყალიბებული პიროვნებაო, მეორე დღეს კიდევ გაჰკიოდა წადით, მოშორდითო. აქ რომ მოვედი ტყე იყო, გალავანიც არ ჰქონდა სახლს და მე გავაკეთე“,- ამბობს გოჩა რ-შვილი.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში ნ. კ-ძის იძულებით გადაყვანასთან დაკავშირებით შს გურჯაანის სამმართველოსაც მიმართა. გურჯაანის პოლიციის უფროსის მოადგილემ გოჩა სიბაშვილმა კომენტარზე უარი განაცხადა. არადა, ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისში აღნიშნეს, რომ გადაყვანამდე 2 დღით ადრე სწორედ სიბაშვილმა უთხრა მათ, რომ ნ. კ-ძის ფსიქიატრიულში გადაყვანა არ იგეგმებოდა.
უფლებადაცვითი ორგანიზაციის ინფორმაციით, იმ შემთხვევაში, როდესაც პირი არ არის თანახმა იმკურნალოს ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში, გამოიყენება კანონი „ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ“, პირის სტაციონარში მოთავსების წესი კი განისაზღვრება საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსის მე-7 პრიმა მუხლის მე-4 თავით.
აღნიშნული თავის თანახმად, იმ ფსიქიატრიული დაწესებულების ადმინისტრაცია, რომელშიც პაციენტია მოთავსებული, არანებაყოფლობითი ფსიქიატრიული დახმარების მიზნით პირის სტაციონარში მოთავსების შესახებ ბრძანების გამოცემის თხოვნით მაგისტრატ მოსამართლეს ან რაიონულ (საქალაქო) სასამართლოს, პაციენტის სტაციონარში მოთავსებიდან 48 საათის ვადაში მიმართავს, რის შედეგადაც მოსამართლეს შესაბამისი გადაწყვეტილება გამოაქვს.
თელავის და გურჯაანის სასამართლოებში აღნიშნეს, რომ ასეთ საქმეებზე ბრძანება პერსონალურ მონაცემებს შეიცავს და საჯარო არ არის.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს, დაინტერესდნენ აღნიშნული საქმით და შშმპ-ის უფლებები დაიცვან.

Woman Forcibly Placed in Mental Hospital
The Human Rights Center protests placement of 45-year-old N.K. in mental hospital. Police took the disabled woman to mental hospital by force based on the application of people living in her house though she did not create problems for anybody.
Neighbors of N.K. said the resident of their village Gocha R moved to her house with his family five years ago; consequently, the owner of the house had permanent conflict with them.
“N.K had serious stress at the age of 17 and consequently she had health problems though never bothered other people. Often she was hungry but never bothered anybody. She has a flat in Rustavi too and spends most time there. Her house in the village was robbed several times, so her brother, who has been living abroad for many years already, offered a strange person Gocha R. to live in their house together with his family. After those people moved to her house, they have had conflict. N asked them to leave her house because they caused mess in the house. She did not want strangers in her house and she was right. Moreover, the boarders permanently had guests. Friends visit Gocha, they drank and make noise and N could not stand their behavior. She categorically requested the boarders to leave her house. She asked police for help several times but nobody paid attention to her. Finally, Gocha got advantage of the situation, filed complaint to the police which was signed by five neighbors, his friends where he wrote N. K is crazy, she is dangerous for people and requested to place her in mental hospital,” a neighbor of N. K told the ICK.
Gurjaani police officers took N.K out of her house by force.
“She did not want to go. She resisted the police officers. She was telling them she was not a crazy, those people just wanted to get rid of her to misappropriate her house but she was pushed into the car by force. Although she has health problems, she has never harmed anybody. She used to visit neighbors and we talked; she used to help us in housework too. She was coming to my house every day. She argued with Gocha because he destroys everything in her house. We do not know where she was taken,” said neighbor Tamar S.
ICK interviewed those people who signed the request to place N. K in mental hospital.
“She has never physically abused anybody. She has never had any conflict with my family but there she will get calmer and feel better. As for the family living in her house, Gocha is not a bad person; just the opposite, he repaired her damaged house,” said Nino L.
“We were just asked to sign their petition; otherwise she has never done any harm to us. She never bothered others either. She needs medical treatment but is not dangerous. Once she went to school but children got afraid and people started complaining about it; though she had not annoyed anybody,” Tamaz D. said.
Gocha R claims that N.K threatened him and his family members. “Should not they have taken her to mental hospital before she killed a man? She permanently threatened us either with knife or with truncheon though has not harmed anybody yet. One day she acted quite normally, but next day she was screaming “leave my house.” When I came here, there was forest here; the house did not even have a fence and I made it,” said Gocha R.
ICK applied to the Gurjaani police department to find out the situation about placement N.K in mental hospital. Deputy Head of the police department Gocha Sibashvili refused us to make comments. Though, representatives of the Kakheti office of the Human Rights Center said Sibashvili had told them two days before placing the woman in the hospital that they did not intend to take her to mental hospital at all.
According to the human rights organization, if a person does not agree to take treatment in mental hospital, relatives and law enforcement bodies shall act in accordance to the Law on Psychiatric Assistance; the placement of a person in mental hospital is regulated by Article 7' Paragraph IV of the Administrative Procedural Code of Georgia.
According to the law, administration of mental hospital, where the patient is taken, shall appeal to master judge of the district court for the permission on starting medical treatment of the patient within 48 hours after what the judge passes relevant judgment.
Telavi and Gurjaani Courts state resolutions on similar cases contain personal data and cannot be published.
The Human Rights Center appeals to the Georgian Public Defender’s Office to explore the case and protect the rights of the disabled person.