„ენვერის“ საქმის ახალი დეტალები
გახმაურებული სპეცოპერაცია „ენვერის“ საქმის ფიგურანტების სააპელაციო საჩივრის განხილვა სავარაუდოდ, დეკემბრის შუა რიცხვებიდან დაიწყება.
ამის შესახებ „პირველს“ ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული ერთ-ერთი მფრინავის, დავით მესხიძის ადვოკატმა გელა ნიკოლაიშვილმა აცნობა.
„თავად პროცედურები უკვე დარღვეულია და ამას ხშირადაც არღვევენ ხოლმე. სააპელაციო სასამართლოში საქმის შესვლიდან სამ თვეში მისი განხილვა უნდა დასრულდეს. სააპელაციო საჩივარმა, რომელიც სამი თვის განმავლობაში გაუგებარი მიზეზების გამო ბათუმის საქალაქო სასამართლოს კანცელარიაში იდო, სააპელაციო სასამართლომდე მიაღწია და უკვე თვეზე მეტია, სასამართლოშია. გვითხრეს, რომ დეკემბრის შუა რიცხვებში სასამართლო სხდომა ჩაინიშნება, მაგრამ ჩემი ვარაუდით, საქმის განხილვა იანვრამდე არ დაიწყება“, - განუცხადა „პირველს“ ადვოკატმა.
როგორც საქმეში ჩახედული პირები ვარაუდობენ, განხილვა იმ მიზეზით ჭიანურდება, რომ გამოძიებამ საქმის ვერცერთი ძირითადი ფიგურანტისგან აღიარებითი ჩვენებები ვერ მოიპოვა და ამ გზით მათი ნებისყოფის გატეხვა სურთ.
რაც შეეხება თავად მსჯავრდებულთა ამჟამინდელ მდგომარეობას, სპეცოპერაციის ფარგლებში დაკავებული შიკოიანისა და გევორქიანის ადვოკატის ნანა წულაძის ინფორმაციით, მსჯავრდებულებს, რომლებიც სასჯელს გლდანის #8 საპყრობილეში იხდიან, საპატიმრო პირობებთან დაკავშირებით პრეტენზიები არ აქვთ.
აღსანიშნავია, რომ შიკოიანი და გევორქიანი ამ დრომდე დუმილის უფლებას იყენებენ, დანარჩენი მსჯავრდებულები კი, მათ შორის ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული მფრინავები ბრალს არ აღიარებენ.
საქმის დეტალებზე საუბრისგან ადვოკატები გრიფ „საიდუმლოს“ გამო თავს იკავებენ.
სარწმუნო წყაროს ინფორმაციით, საქმეში არსებობს პირი, რომელიც პროცესზე „გიორგი აბაშიძის“ სახელით დაიკითხა.
„როგორც ბრალდების მხარე ამბობს, ეს პირი თავის დროზე გრუ-ში აგენტად ქართულმა მხარემ ჩანერგა და ის ქართული მხარის მეთვალყურეობით რუსეთს თბილისისთვის საჭირო ინფორმაციას გადასცემდა, მოსკოვისთვის კი „ჩვენებისთვის“ საჭირო ინფორმაციები მოჰქონდა. შემდეგ ეს პირი გრუ-მ თითქოს თავად გადაიბირა და გარკვეული პერიოდის განმავლობაში იგი ორმაგი აგენტის როლს თამაშობდა, კიდევ მოგვიანებით კი ისევ ჩვენებმა გადმოიბირეს. როგორც „გიორგი აბაშიძე“ ყვება, ერთ-ერთ ვახშამზე, როდესაც მისი „მეკავშირეები“ ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ იმყოფებოდნენ, მას უთხრეს, „შენგან საზღვაო ძალებიდან გვჭირდება ინფორმაცია, თორემ საჰარეოდან ისედაც ვიღებთ“-ო და ამ მხრივ ხელი ვინმე კვაჭანტირაძისთვის დაუდიათ. კვაჭანტირაძე ერთ-ერთია იმ თოთხმეტი მფრინავიდან, რომელმაც ასლან აბაშიძის დროს ბათუმის საავიაციო სასწავლებელი წარმატებით დაამთავრა. მას მათთან ძალიან ხანმოკლე პერიოდი უმსახურია და შემდეგ მოსკოვში გადასულა საცხოვრებლად. ამ დროისთვის მასზე ძებნაა გამოცხადებული. დაკავებული მფრინავებიდან "აბაშიძეს" ხელი არავისთვის დაუდია, თუმცა სწორედ ასე გავიდა გამოძიება იმ 6 მფრინავზე, რომლებიც კვაჭანტირაძესთან მეგობრობდნენ. მოგვიანებით ისინი დააკავეს კიდეც, მაგრამ ბრალს რეალურად ამ დრომდე ვერ უმტკიცებენ“,  - ყვება წყარო.
როგორც „პირველმა“ მის მიერ ზემოთნახსენებ მფრინავებთან დაკავშირებით გაარკვია, ასლან აბაშიძის პერიოდში - 2001 წელს ბათუმის საავიაციო სასწავლებლის წარმატებით დასრულება და შესაბამისი დიპლომის მიღება 60 კურსანტიდან მხოლოდ 14-მა შეძლო, რომელთაგან 6 ამ დროისთვის ჯაშუშობისთვის იხდის სასჯელს, ხოლო 8 დაჭერას გადაურჩა, თუმცა სამსახურიდანაა გათავისუფლებული.
სპეცოპერაცია „ენვერის“ ფარგლებში დაკავებულ მფრინავთა შორის არიან ვიაჩესლავ პლუჟნიკოვი, გაბრიელ უსტალიშვილი, დავით მესხიძე, გელა კაკაბაძე, გოჩა დიასამიძე და ტარიელ აბაშიძე.
„2008 წლის ომის დროს ეს ბიჭები საომარ მოქმედებებში არ მონაწილეობდნენ, თუმცა ცხელი წერტილებიდან იარაღი გაჰქონდათ, შემდეგ კი ბორჯომის ტყეებში ხანძარს აქრობდნენ, რისთვისაც სააკაშვილმა მათ ჯილდოებიც გადასცა. დაკავებამდე პრეზიდენტი დაცვის თანხლებით სწორედ მათ გადაჰყავდათ ხოლმე. ერთ-ერთი მათგანი საფრენ ბილიკზე იქნა აყვანილი. ბრალდების მხარე აცხადებს, რომ მათზე დაკვირვება წლების განმავლობაში გრძელდებოდა. დავუშვათ, ამ მდრომდე მტკიცებულებები არ ჰქონდათ მათ დასაკავებლად, მაგრამ ეჭვი ხომ ჰქონდათ?! მაინტერესებს, ასეთ პირობებში როგორ ანდობდნენ მათ პრეზიდენტის სიცოცხლეს?! საქმეში მხოლოდ თითქოსდა საიდუმლო ინფორმაციის შემცველი „ფლეშკები“ არსებობს, რომლებიც მსჯავრდებულთაგან ზოგს - ბუხრის თავზე, ზოგს - ხატების კუთხესთან, მოკლედ, თვალშისაცემ ადგილებზე აღმოუჩინეს. გარდა ამისა, ეს „ფლეშკები“ არანაირ საიდუმლოებას არ შეიცავს: ეს არის ინფორმაცია მფრინავების ყოველდღიური განრიგის შესახებ, რომელიც, როგორც თავად მფრინავები აცხადებენ, ბაზაზე თითქმის ყოველ ოთახში კედლებზე იყო გაკრული, ხოლო წელიწადში ერთხელ - მფრინავების დღეს, როდესაც ბაზაზე მფრინავებთან ახლობლებსა და ოჯახის წევრებს უშვებდნენ, ეს ინფორმაცია ნებისმიერი მათგანისთვისაც ხდებოდა ხელმისაწვდომი. ყველაზე სასაცილო მაინც სასამართლოს განცხადებაა. სარეზოლუციო ნაწილში ვკითხულობთ: „...მსჯავრდებულებმა გაურკვეველ დროს, გაურკვეველ ვითარებაში გაურკვეველი ინფორმაცია გადასცეს...“. ამით ყველაფერი ნათქვამია“, - აცხადებს წყარო და ვინაობის გამჟღავნებაზე უარს იმ მოტივით აცხადებს, რომ საქმეს ამ დრომდე გრიფი „საიდუმლო“ ადევს.
შეგახსენებთ, რომ 2010 წელს შს სამინისტრომ სპეცოპერაცია „ენვერის“ ფარგლებში სულ 15 პირი, მათ შორის 6 მფრინავი დააკავა, რომლებიც, ოფიციალური ინფორმაციით, რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს გენშტაბის მთავარ სადაზვერვო სამმართველოსთან (ე.წ. გრუ) ფარულ კავშირში იმყოფებოდნენ.
დაკავებულთაგან 13-ის ვინაობა შს სამინისტრომ იმთავითვე გაამჟღავნა. რაც შეეხება დარჩენილ ორს, ოფიციალური ინფორმაციით, „გამოძიებასთან აქტიური თანამშრომლობის“ გათვალისწინებით, მათთან საპროცესო გარიგება გაფორმდა და შესაბამისად, მათი ვინაობა კონფიდენციალური დარჩა.
მოგვიანებით საპროცესო გარიგება 13-დან ერთ-ერთთან - გაბრიელ უსტალიშვილთანაც გაფორმდა და მას 6-თვიანი რეალური სასჯელის მოხდა დაეკისრა. ამ დროისთვის ის უკვე თავისუფალია.
შემდგომ გაირკვა, რომ საპროცესო შეთანხმება პეტრე დევრიშიძესთანაც გაფორმდა, რომელიც, გავრცელებული ინფორმაციით, კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის აჭარის მთავარი სამმართველოს უფროსის თეიმურაზ პატარიძის ახლობელია, ამ უკანასკნელმა კი, არაოფიციალური ინფორმაციით, „სპეცოპერაცია „ენვერის“ წარმატებულად დასრულების“ გამო ვახტანგ გორგასლის პირველი ხარისხის ორდენი მიიღო.
ბათუმის საქალაქო სასამართლომ საქმის ფიგურანტ 9 პირს მრავალწლიანი პატიმრობა შეუფარდა. კერძოდ, ედუარდ აბდულაევი, არმენ გევორქიანი, რუბენ ჩიკოიანი, ტარიელ აბაშიძე, გელა კაკაბაძე, გოჩა დიასამიძე, დავით მესხიძე სასამართლომ ჯაშუშობაში სცნო დამნაშავედ და თავისუფლების 11 წლით აღკვეთა განუსაზღვრა. გელა კაკაბაძე საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგოდ შეძენასა და შენახვაში სცნეს დამნაშავედ და დანაშაულთა ერთობლიობით თავისუფლების 13 წლითა და 6 თვით აღკვეთა მიუსაჯეს. რუსლან გალოგრესა და იური სკრილნიკოვს კი საქართველოს წინააღმდეგ უცხოეთის სადაზვერვო სამსახურში შესვლისა და საქმიანობის ბრალდებით 14-14 წლიანი პატიმრობა აქვთ შეფარდებული.
ცნობისთვის, "ენვერის" საქმესთან დაკავშირებით „მოსკოვსკი კომსომოლეცისთვის“ 2010 წლის 15 ნოემბერს მიცემულ ინტერვიუში აჭარის ყოფილმა პირველმა ვიცე-პრემიერმა ბადრი მელაძემ განაცხადა, რომ „მთელი ეს საქმე დევრიშაძემ და პატარიძემ მოაწყვეს, „პატარიძემ ვარსკვლავი მიიღო, დევრიშაძე კი ციხეში ცოტა ხნით ჩასვეს და გამოუშვებენ“.
„პატარიძესა და დევრიშაძეს ერთობლივი ბიზნესი აქვთ: ამ საქმემდე ცოტა ხნით ადრე მათ თევზსაჭერი გემი აიღეს. პატარიძის ძმა რუსეთში ციხეში იჯდა და დევრიშაძე მის გათავისუფლებაში დაეხმარა. პატარიძესთან ერთად დევრიშაძე ქართულ არმიას კონსერვირებული ხორცით ამარაგებდა“, - განაცხადა მელაძემ.

New Details of Enveri Case
The hearing of appeal complaint of defendants in the case of famous special operation Enveri will supposedly start from the middle of December.
The lawyer of one of the detained pilots Davit Meskhidze charged with the espionage stated the corresponding to Pirveli:
“The procedures have already been violated. The hearing in the Appeal Court should end in three months after the case is filed. The appeal complaint which was sitting in Batumi City Court Chancellery for three months for unknown reasons reached the Appeal Court and has been sitting in the court for more than a month now. We were told that the trial would be scheduled for the middle of December, but in my opinion the case hearing will not start until January,” – the lawyer stated to Pirveli.
As the experts assume the hearing is protracted due to the fact that the investigation could not obtain the confessions from the main figures in the case and are trying to break them in this way.
As for the current state of the convicts, according to Nana Tsuladze, the lawyer of Shikoian and Gevorkian detained through the special operation, the convicts who are serving their penalty in #8 Gldani prison do not have any claims regarding the prison conditions.
It should be noted that Shikoian and Gevorkian are still applying the right to remain silent. As for the other convicts, including the pilots detained under the charge of espionage, they do not confess the crime.
The lawyers refrain to talk about the case details due to the fact that the case is filed under the Griffith “secret”.
According to the reliable source, there is an individual in the case who was interrogated as “Giorgi Abashidze” at the trial.
“As the prosecution side states this individual was planted as an agent in Main Intelligence Directorate of Russia and by the surveillance of Georgian side he passed the information allowed by Tbilisi to Russia. From Moscow he delivered information necessary for “us.” Then this individual was won over by Main Intelligence Directorate of Russia and for a while it played a role of double agent. Later it was won over by the Main Intelligence Directorate of Russia. As “Giorgi Abashidze” tells at one of the dinners when his “allies” were drunk, he was told that “they needed more information about the marine forces from him and they already knew enough about the air forces.” And then they pointed to some Kvachantiradze. Kvachantiradze is one of those fourteen pilots who successfully graduated from Batumi Aviation School. After short military service he moved to Moscow. The search was already announced on him by that time. Among the detained pilots “Abashidze” did not name anybody. However, this is how the investigation came to 6 pilots who were friends with Kvachantiradze. Later they were detained as well, but their charge is still not confirmed,” – the source tells.
As Pirveli found out regarding the above mentioned pilots, during Aslan Abashidze’s period – in 2001 only 14 students out of 60 managed to successfully graduate from Batumi Aviation School and receive the relevant diplomas. Six of them were already serving the sentence, 8 were fired from job.
Viacheslav Pluzhnikov, Gabriel Ustalishvili, Davit Meskhidze, Gela Kakabadze, Gocha Diasamidze and Tariel Abashidze are among the pilots detained under the framework of the special operation Enveri.
“These boys did not participate in the war actions during the war of 2008. However, they took the guns out of the hot spots and then put off the fire in Borjomi forests. Saakashvili gave them awards for this. Before the detention, they were the ones who transported the President. One of them was detained at the runway of the airport. The prosecution states that they were under surveillance for years. Let us say that they did not have evidence to detain them up until that time, but did not they have the suspicion?! How could they trust him President’s life in these conditions?! There are supposed “flash cards” in the case which were discovered at different places – some on the top of the fireplace, some in the corner of icons, in eye-catching places. Besides, these “flash cards” do not contain any secret: this is information about the everyday schedule of the pilots which was hanging in every room of the vase and once in a year – on the day of pilots when the relatives and family members were allowed in the base to see the pilots, this information was accessible to anyone. The funniest thing is the court statement. The resolution part reads: “… in uncertain time, uncertain circumstances, uncertain information was transferred…” This tells it all,” – the source states and refuses to reveal his name since the case is still filed under the Griffith secret.
In 2010 the Ministry of Internal Affairs detained 15 individuals including 6 pilots through the special operation Enveri who, according to official information, were in secret relations with the Main Intelligence Directorate of General Headquarters of Russia’s Defense Ministry.
The names of 13 detainees were revealed right from the beginning. As for the rest two, according to official information, considering “active cooperation with investigation,” the plea-bargain agreements were made with them and their names stayed to be confidential.
Later the plea-bargain agreement was made with one of the 13 detainees – Gabriel Ustalishvili and he was sentenced to 6 months in prison. He is already free by this time.
Then it was found out that the plea-bargain agreement was made with Petre Devrishidze who, according to disseminated information, is a relative of the head of Main Agency of Adjara of Constitutional Security Department. The latter, according to unofficial information, was awarded by Vakhtang Gorgasali honor award.
Batumi City Court passed long-term sentences against the main figures of the case. Particularly, Eduard Abdulaev, Armen Gevorkian, Ruben Chikoian, Tariel Abashidze, Gela Kakbadze, Gocha Diasamidze and Davit Meskhidze were found guilty in espionage and were sentenced to 11 years in prison. Gela Kakabadze was found guilty in illegal purchase and keeping of explosive and was sentenced to 13 years and 6 months as an aggregate of crimes. Ruslan Galogre and Iuri Srkilnikov were sentenced to 14-14 imprisonment under the charge of entering and working for the intelligence service of foreign country.
The former Vice-Premier of Adjara Badri Meladze stated in the interview given to Moskovski Komsomolets on November 15th of 2010 regarding Enveri case, that “this whole case was arranged by Devrishadze and Pataridze, “Pataridze received star, Devrishadze will be imprisoned for a while and then released.”
“Pataridze and Devrishidze have joint business: a little before this case they purchased the fishing boat. Pataridze’s brother was serving sentence in Russia and Devrishadze helped to release him. Along with Pataridze Devrishadze provided Georgian army with tinned meat,” – Meladze stated.